נתניהו ומנדלבליט, לע"מ

רה"מ תקף היועמ"ש: ההחלטה לאסור עליי להצטלם עם חיילים - מוזרה

נתניהו פרסם סרטון טרם המראתו לבסיס חיל הים בחיפה, ולגלג על הוראת מנדלבליט להפסיק להשתמש בצה"ל בתעמולת הבחירות. "גם אני הייתי חייל, אז אולי אסור לצלם גם אותי?"

בחירות 2019: ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף היום (שלישי) את החלטת היועץ המשפטי לממשלה לאסור עליו להשתמש בצה"ל וחייליו בקמפיין הבחירות. נתניהו פרסם סרטון לעוקביו טרם המראתו לבסיס חיל הים בחיפה ואמר כי "הייתי מאוד רוצה לקחת אתכם פנימה אבל יש להם איזו הנחיה מוזרה - אי אפשר להצטלם עם חיילים".

"גם אני הייתי חייל, אז אולי אסור לצלם גם אותי (רה"מ קטע את סוף המילה האחרונה)?", לגלג ראש הממשלה. "כשאני אפגוש אתכם אני כן הולך להצטלם אתכם ואני ארצה לפרסם את זה אחרי הבחירות - כי יש לי למעלה משני מיליון עוקבים ברחבי העולם ואני רוצה שיראו אתכם, כי אתם הפנים היפות של צה"ל ושל מדינת ישראל". כמו כן, נתניהו אמר כי ההחלטה של היועמ"ש "משעשעת. נוציא את הצילומים בגמר הבחירות".

 
 נתניהו ומנדלבליט
 

נתניהו ומנדלבליט (רויטרס)

 

כזכור, מנדלבליט הורה ביום חמישי לנתניהו "לחדול מלעשות שימוש בצה"ל וחייליו בקמפיין הבחירות בכלל וברשתות החברתיות בפרט, בניגוד להוראת חוק הבחירות". החלטת היועמ"ש התקבלה בעקבות עתירה שהגישה מפלגת העבודה לוועדת הבחירות המרכזית כשבוע קודם לכן.

היועמ"ש ציין כי "בתקופת 90 הימים שלפני מועד הבחירות וביום הבחירות עצמו חל איסור על שימוש בתעמולת בחירות בצה"ל ובכלל כך בחיילי צה"ל לרבות בדרך של פרסום תמונותיהם יחד עם ראש הממשלה ושר הביטחון או עם כל מועמד ברשימת מפלגה כלשהי". בנוסף, הדגיש היועמ"ש כי חל איסור על ראש הממשלה ושר הביטחון לשאת נאומים פוליטיים בסיורים וביקורים שהוא עורך במתקני צה"ל.

בווידאו: ראש הממשלה בנימין נתניהו על החלטת היועמ"ש 

במקביל, סייג היועמ"ש את החלטתו, והבהיר שייתכנו מקרים חריגים שיצדיקו שימוש בתמונות וסרטונים של חיילי צה"ל, כמו "שיקולי הרתעת אויב, מצב חירום וצרכים מבצעיים או אירוע שנקבע מראש ומתקיים בשגרה בצה"ל ונהוג ששר הביטחון או ראש הממשלה משתתפים בו. זאת בתנאי שהאירוע כשלעצמו הוא בעל ערך חדשותי-אינפורמטיבי מובהק". עם זאת, צוין כי כל מקרה ייבחן לגופו בהתאם למבחן "השכל הישר" ובכפוף לבדיקה וחוות דעת של היועץ המשפטי ותוך התייעצות עם גורמים רלוונטיים במשרד המשפטים. 

היועמ"ש הבהיר כי האיסור חל על פרסום תמונות וסרטונים בהם מופיעים חיילי צה"ל, אך לא על קיום ביקורים של ראש הממשלה ושר הביטחון בבסיסים והיחידות השונות. עם זאת, ראש הממשלה ביטל השבוע שני ביקורים שתוכננו לו. האחד בתרגיל חטיבתי של גבעתי בבקעת הירדן, שהיה אמור להיות ביום שלישי. אתמול נתניהו היה אמור לבקר בבסיס חיל הים בחיפה, אך גם ביקור זה בוטל.