אימון חיילי עוצבת הקומנדו - ארכיון , דובר צה"ל

התקרית באימון צנחנים: כדור פגע בקסדת הלוחם - שנפצע מרסיסים

מתחקיר האירוע עולה כי לוחם שלא הבחין בדילוג חוליה ביצע ירי מהעומק לעבר מטרות למרות שלא זיהה אותן, וסיכן את חייו של חברו - שנפצע בינוני בידו ומשפשוף בעורף

תאונת האימונים בצנחנים: מתחקיר האירוע שבו נפצע הלילה (שלישי) בינוני לוחם בחטיבה, עולה כי כדור תועה פגע בקסדת הלוחם, וגרם לפציעה ביד הלוחם כתוצאה מרסיסים ולשפשוף בעורף החייל. החייל, כזכור, נותח בידו ומאושפז בבית החולים סורוקה שבבאר שבע.

על פי תחקיר צה"ל, במהלך תרגיל פלוגתי בירי חי, אחד החיילים לא הבחין כי אחת החוליות ביצעה דילוג לפנים, וביצע ירי מהעומק לעבר מטרות למרות שלא זיהה אותן. אחד הכדורים, כאמור, פגע בקסדה של אחד הלוחמים שהיו מלפנים וגרם לפציעתו. בעקבות האירוע הופסקו זמנית האימונים בירי חי, לקחי התקרית הועברו לכלל היחידות באוגדה.

 
 
 
 טירונים באימון ירי בחטיבת הנח"ל
 

טירונים באימון ירי בחטיבת הנח"ל (החדשות 13)

 

כזכור, לפני כחודש, נהרג חייל בגדס"ר צנחנים, סמל אביתר יוספי בן 20 מגבעת שמואל, לאחר שהחליק בנחל חילזון הסמוך לכרמיאל, במהלך אימון ניווט של יחידתו. על פי תחקיר האירוע, הניווט החל ב-20:00 בערב, בשעה 4:00 קיבלו פקודת "כנוס", בסביבות השעה 5:00 חבר יוספי לחברו, והשניים ניסו לחצות יחד את גדת הנחל. החייל הראשון הצליח, אך לפתע שמע את יוספי, שהחליק למים מגובה נמוך, קורא לו: "אני מחליק".

חרף ניסיונו לעזור לחברו ולהושיט לו חבל, עקבותיו של יוספי נעלמו. כעבור כשעתיים, בסביבות השעה 7:00, נמצא במצב אנוש כמאה מטר מהמקום שבו נפל לנחל. המים לא היו עמוקים במיוחד, בין חצי מטר למטר, ולא ברור עדיין אם יוספי קיבל מכה במהלך נפילתו, או בלע מים.

לאחר מספר שעות, כאמור, יוספי אותר, וצוותי 669 שהגיעו למקום קבעו את מותו. כזכור, במהלך הניווט, שלושה חיילים נוספים פונו לבית החולים רמב"ם במצב קל, כשהם סובלים מהיפותרמיה. 

 אביתר יוספי שנפל במהלך אימון בצפון
 

אביתר יוספי שנפל במהלך אימון בצפון (החדשות 13)

 

אלוף פיקוד מרכז, נדב פדן, מינה צוות מומחים ברשות אל"מ לבדיקת האירוע, ובמקביל נפתחה חקירה של מצ"ח ותחקיר נוסף של מפקד חטיבת הצנחנים – שכבר הגיע לזירת האירוע. צה"ל עצר את אימוני הניווט בכל הארץ עד להשלמת התחקירים.

על פי דובר צה"ל, רונן מנליס, תוכנית האימון אושרה על ידי מפקד החטיבה, ותנאי מזג האוויר אפשרו את קיומו של הניווט. "זה אימון שאפשר לעשות גם בעומס קור", אמר מנליס. "הסיפור הוא לא מזג האוויר, אלא מצב הקרקע בנחל. כל סוגיית חציית הנחל נמצאת בליבת הבדיקה. זה אירוע מצער מאד של מוות מיותר, נפיק ממנו לקחים".

עוד הוסיף מנליס כי האימון היה אמור לקבל אישור גם ממפקדת הבטיחות ובקרת האיכות (מבק"א) הצה"לית, וכי יש לבדוק האם היחידה פעלה בהתאם לנהלים. על פי התחקיר הראשוני, שני החיילים היו ותיקים ביחידתם, ולקראת סוף מסלול האימונים. השניים נשאו עמם מכשיר קשר וחבל – שאף שימש כאמור את החייל השני בניסיונו לחלץ את חברו הפצוע.