גוסטב וגנר, Reprodução

ברזיל: אבי שר החוץ סירב להסגיר לישראל הפושע הנאצי וגנר ב-78'

אנריקה אראוג'ו כיהן כתובע הכללי בעת שהוגשה בקשת הסגרה לסגן מפקד מחנה הריכוז סוביבור, שבו נרצחו 250 אלף יהודים בשואה. "אחד מהקצינים שפחדו מהם יותר מכול"

אנריקה אראוג'ו, אביו של שר החוץ הברזילאי ששימש כתובע הכללי של ברזיל ב-1978, דחה במהלך כהונתו את הבקשה להסגיר את פושע המלחמה הנאצי, גוסטב וגנר – כך פרסם היום (שלישי) העיתון הברזילאי "FOLHA DE SAO PAULO".  

וגנר היה סגן מפקד מחנה הריכוז סוביבור, ומתוקף תפקידו היה אחראי למותם של 250 אלף יהודים במחנה בין השנים 1942-1943. "הוא כונה 'חיית אדם' והיה אחד מהקצינים שפחדו מהם יותר מכול", סיפר כריס ווב, שכתב ספר על מחנה הריכוז. "האסירים ניסו להימנע מלהיתקל בו, פחדו מהאכזריות שלו. לאור התפקיד שמילא במחנה, היו חייבים להסגיר אותו. בושה שלא כך קרה".

בתום מלחמת העולם השנייה וגנר נמלט, ונמצא בסופו של דבר ב-1978 בברזיל על ידי רודף הנאצים, שמעון ויזנטל. בעקבות תפיסתו, הוגשו לאראוג'ו ארבע בקשות להסגרת הפושע הנאצי: מפולין, המדינה שבשטחה הכבוש עמד מחנה הריכוז, אוסטריה – מדינת הולדתו של וגנר, גרמניה וישראל.

בתגובה לבקשות, ענה התובע הכללי כי לישראל אין סמכות שיפוטית לדרוש את הסגרתו של וגנר, היות שבאותה עת היא לא הייתה מדינה ריבונית. נוסף לכך, המליץ אראוג'ו לסרב לבקשות פולין ואוסטריה, מתוקף החוק הברזילאי שראה בפשעיו של וגנר ככאלה שנכפו עליו. בתגובה לבקשת גרמניה, ביקש התובע הכללי לקבל מסמכים ועדויות שמאשרים את המיוחס לווגנר. עד שהצטברו כל העדויות – סיים אראוג'ו את תפקידו. בסופו של דבר, הבקשה נדחתה בשנת 1979, בשל נימוק טכני.