מתח ודריכות בסביבת ליברמן: חשש מהשפעות חיצוניות על השופטים

ביום רביעי יקבל יו"ר ישראל ביתנו את הכרעת הדין שתקבע אם הקריירה הפוליטית שלו מתקרבת לסופה. גם אם יורשע יוכל ליברמן להמתין לגזר הדין כדי לדעת אם יוטל עליו קלון, אך גם במפלגתו התבטאו בעבר נגד פוליטיקאי שהורשע. הפרקליטה הבכירה שניהלה את התיק הגדול נגדו מוחה על סגירתו: "היה סיכוי להרשיע אותו"

  • פורסם ב:
  • 03/11/2013 20:49
  • |
  • עודכן ב:
  • 03/11/2013 20:49
  • |
  • כתבים:
  • נדב פרי

השבוע הגורלי של חבר הכנסת אביגדור ליברמן: יושב ראש ישראל ביתנו ישמע ביום רביעי את פסק הדין בפרשת השגריר וידע אם הוא מורשע או זכאי. ביום שישי הוא חזר לארץ אחרי שבוע של הבראה בפראג אחרי במפלה בבחירות לראשות עיריית ירושלים, והוא מנסה לשדר "עסקים כרגיל". עם זאת, אפשר להבחין בדריכות, חשש ומתח בסביבתו.

 

הפרקליטה אביה אלף, שהובילה את חקירת התיק החשוב ביותר נגד שר החוץ לשעבר, התראיינה לעיתון הארץ, והריאיון פורסם בסוף השבוע. בסביבת ליברמן חוששים שהריאיון שלה ישפיע על השופטים והם שאלו "האם הכרעת הדין כבר כתובה?". הקריירה הפוליטית של ליברמן ניצבת בסימן שאלה אדיר. השאלה המרכזית נוגעת במילה אחת - קלון. יש הרשעה בלי קלון כמו של חיים רמון, שתאפשר לו להמשיך לכהן כנבחר ציבור, אך שאלת הקלון תקבל מענה רק בגזר הדין.

 

(15:39 דקות)

בחודש ינואר אמר יאיר שמיר, מספר 2 בישראל ביתנו, כי הוא חשוב שאיש ציבור שמעד בתפקידו צריך לפנות את מקומו. ליברמן עצמו אמר שאין לו בעיה עם האמירה הזו, אך הוא בטוח שהוא יצא זכאי. עם זאת, בסוף דבריו הוא הוסיף כי "אם יוטל קלון, בן אדם צריך להסיק מסקנות". זו אמירה מובנית מאליה, כי אם אכן יוטל עליו קלון על פי החוק הוא חייב להתפטר.

 

מעבר לעתידו הפוליטי עומדת גם השאלה הפוליטית של האחדות בין ישראל ביתנו לליכוד, ולאף אחד אין מושג איך היא תסתיים, כי בעוד חודש ליברמן יכול להיות מחוץ לכנסת. התאום בי נו לנתניהו נשמר בינתיים ומוסכם על שניהם כי משרד החוץ ימשיך להיות מיועד לליברמן.

 

בנוסף, ליברמן לא מעוניין לחזור למצב שבו ישראל ביתנו לבדה, אך הוא יודע שבליכוד לא מתכוונים לקבל אותו לקרבם. לכן הוא חושב לעשות "השתלטות עוינת" על הליכוד ולהציף אותו במתפקדים מישראל ביתנו. הנחת המוצא היא שליברמן רוצה להיות ראש הממשלה והוא יכלכל את צעדיו באופן שיאפשר לו לעשות זאת.

"50 ארגזים של מסמכים"

הפרקליטה הבכירה אביה אלף, שניהלה את התיק הגדול  נגד ליברמן, מוחה על סגירתו. "הוא היה נבחר ציבור וקשור לחברות שמקבלות מיליוני דולר מאנשי עסקים, רובם המכריע חברים שלו, ולחלקם יש עסקים גם בארץ. בג"ץ קבע שלא פותחים אותו יותר לאחר שוינשטיין סגר את התיק כי הוא חשב שלא יוכל להשיג הרשעה בו.

 

נשאלת השאלה מדוע לצאת בטיימינג הזה בראיון כזה. "אני לא אחראית על העיתוי. חשוב לי לומר שהמסמכים התגלו בסוף 2005 ובאוגוסט 2009 הגיע התיק לפרקליטות. מני מזוז קיבל חוות דעת ראשונית של 50 ארגזים, כולל טיוטת כתב אישום. רק בדצמבר 2012 הוחלט לסגור את התיק כך שאני אמרתי את הדברים כבר מתוך המערכת", השיבה הפרקליטה על הטענות כי עיתוי הראיון נועד להשפיע על פסק הדין.  

 

"ההחלטה בתיק הזה מדברת על שלטון החוק ושוויון בפני החוק, ואלה דברים חשובים מאד במדינה דמוקרטית. אני מדברת על תהליך קבלת ההחלטות. אני ליוויתי את התיק הזה מתחילתו ומכירה כל בדל ראייה. ההערכה המקצועית שלי הייתה שיש סיכוי סביר להרשעה", הוסיפה אלף, שאמרה כי נכון היה להגיש כתב אישום בתיק גם בגלל השקיפות. "אני חייבת לומר עוד שהבכירים במערכת חשבו שצריך להגיש כתב אישום", היא סיכמה.

 

דוברו של ליברמן אמר בתגובה כי "יהושע לנדרברג, שהיה המשנה לפרקליט המדינה, אמר לפני כמה ימים כי יתכן שיש אפשרות שלא נעברה כל עבירה מצדו של ליברמן וכך גם פרקליטים נוספים. הפרסום בהארץ ערב הכרעת הדין נועד ליצר מצג שווא ולשבש את ההליך המשפטי.