השר משה כחלון בכנס ירושלים , חדשות 13

כחלון: "אמליץ על נתניהו לראשות הממשלה, הגוש שלנו חזק יותר"

שר האוצר אמר בכנס "בשבע" כי אינו רואה סיבה שלא ימשיך לעבוד יחד עם רה"מ. יו"ר הבית היהודי אמר כי ברצונו להיות שר החינוך: "נלך יחד עם האיחוד הלאומי - המו"מ מתקדם"

שר האוצר משה כחלון אמר הבוקר (שלישי) כי בכוונתו להמליץ על בנימין נתניהו לראשות הממשלה גם בבחירות הקרובות. "אין שום סיבה שלא נעבוד בהמשך יחד. אני לא רואה את גנץ באזור הזה, הגוש שלנו הוא הרבה יותר חזק. אם אוכל לעשות לנתניהו רוב - אעשה זאת". כחלון אמר את הדברים בכנס ירושלים של "בשבע". 

"אי אפשר לבקר את מערכת שיתוף הפעולה שהייתה לי עם נתניהו והליכוד, עובדה שהחזקנו ארבע שנים יחד. מחלוקות תמיד יהיו. אני לא יודע אם בשלושים השנים האחרונות היה שילוב כל כך טוב בין ראש ממשלה לשר אוצר שלא ממפלגתו", אמר כחלון והוסיף כי "לדעתי נחזור למספרים שלנו בסקרים, אין לי ספק שברגע שהמערכת תתייצב נחזור לכך. לא חושב שיש מפלגה שלה עשייה, ערכים ודרך כמו מפלגת כולנו".

השר משה כחלון בכנס ירושלים
 

השר משה כחלון בכנס ירושלים (החדשות 13)

 

האירועים המרכזיים בדרך אל הקלפי

מוקדם יותר, יו"ר הבית היהודי רפי פרץ השתתף אף הוא בכנס, ואישר כי מתקיים משא ומתן לאיחוד בין מפלגות האיחוד הלאומי והבית היהודי. "אני רואה את סמוטריץ' כידיד וכאח. הוא פרלמנטר מעולה והתרומה שלו עצומה. אנחנו נלך ביחד, המשא ומתן מתקדם בטוב", אמר פרץ. "לא יכולה להיות אפשרות אחרת חוץ מאשר שנלך ביחד. האיחוד הלאומי היא השותפה הכי טבעית של הבית היהודי". 

פרץ התייחס גם לאפשרות של איחוד עם מפלגת הימין הקיצוני "עוצמה לישראל", ואמר כי "העמדה האישית שלי היא שאנחנו הולכים בדרך הממלכתית, שאומרת שמדינת ישראל היא התגשמות חזונם של נביאי ישראל. מי שמתהלך איתנו ככה הוא שותף".

 

"אני קשוב לרחשים של הרבה מהציבור על הצורך להתאחד. זה מה שהציונות הדתית תמיד עשתה, היא תמיד הייתה שייכת לזרם המרכזי, אף פעם לא ראתה בקיצוניות ערך. אנחנו נמצא את הדרכים לחבר את השורות וזה יקרה הכי מהר שאפשר", הצהיר פרץ. 

רפי פרץ בכנס ירושלים
 

רפי פרץ בכנס ירושלים (החדשות 13)

 

בכנס דיבר גם יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי, והתייחס למפלת יריבו איתן כבל, שנבחר במקום לא ריאלי בפריימריז של המפלגה. "כל ההספדים מוקדמים, אנחנו נגיע ל-15 מנדטים בבחירות הקרובות".

גבאי הוסיף כי השמועות על מותה של מפלגת העבודה היו מוקדמות: "אחרי שראינו אתמול 33 אלף אנשים, חברי מפלגה שיוצאים להצביע, עומדים בתורים של שעות, אחרי יום כזה – ברור שהמפלגה הזאת היא נכס של ממש. שיש בה אמת גדולה. שאפשר להסכים איתה או לא אבל יש לה דרך, יש לה ערכים משלה". 

יו"ר העבודה הוסיף כי ימשיך לקדם היפרדות מדינית מהפלסטינים. "בנושא המדיני – אנחנו מאמינים שהפתרון למדינת ישראל זה להיפרד מהפלסטינים על בסיס שתי מדינות לשני עמים, כשאנחנו אחראים על הביטחון כחלק מהסדר בין אזורי. אנחנו אומרים את זה בצורה ברורה". אמר גבאי והוסיף כי "גנץ הוא איש טוב וראוי, אך לא שמעתי את גנץ אומר את מה שאנחנו אומרים". 

 אבי גבאי בכנס ירושלים
 

אבי גבאי בכנס ירושלים (החדשות 13)

 

גבאי האשים את מפלגות הימין בהזנחת נושאים אקוטיים במדינת ישראל: "הסיפור הוא לא 'רק לא ביבי'. אחרי עשר שנים מגיע למדינת ישראל שינוי, תפיסת עולם אחרת, ניסיון אמיתי לשחרר אותנו מהקיפאון המדיני ולהחזיר את החמלה והסולידריות לישראל. מפלגות הימין הדתיות עסוקות הרבה במצוות יישוב א"י – מצווה חשובה, אבל למה הן לא עוסקות למשל בתאונות עבודה? בחיים של אנשים במדינת ישראל? למה אתם עסוקים רק בנושא אחד?". 

 

יו"ר מפלגת העבודה הצהיר כי יקדם את נושא התחבורה הציבורית בשבת. "תפיסת העולם שלנו היא רחבה גם בנושא הדתי. אנחנו מאמינים בתחבורה ציבורית בשבת, כחלק ממדינה שבה אדם שרוצה לנסוע בשבת לים או לפגוש את הסבתא יכול לעשות זאת. לא מדובר בתחבורה ציבורית בהיקף של יום חול ולא ביישובים דתיים. גם היום אגב יש תחבורה ציבורית בשבצ – מוניות. למי שיש כסף מותר שתהיה תחב"צ בשבת, ולמי שלא – לא". 

לאחר מכן צייץ גבאי בטוויטר כי ההתנתקות הייתה מהלך נכון מדינית: "את האמת אי אפשר לצנזר. ההתנתקות הייתה צעד נכון למדינת ישראל. כשהיינו בעזה, ירו על תושבי שדרות". 

נפתלי בנט בכנס ירושלים
 

נפתלי בנט בכנס ירושלים (החדשות 13)

 

מוקדם יותר אמר בכנס שר החינוך ויו"ר מפלגת הימין החדש נפתלי בנט כי מפלגתו לא תשב בממשלה שתומכת בפתרון שתי המדינות. "אל מול תוכנית השלום של טראמפ, אני אומר בצורה הכי ברורה - מפלגת הימין החדש לא תיכנס לממשלה שבקווי היסוד שלה הקמת מדינה פלסטינית". 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמר כי: "להוריד את המדינה הפלסטינית מסדר היום העולמי לקח 20 שנה, אבל להחזיר אותה יקח 20 שניות. ההגה כבר סובב חזק ימינה - ואנחנו חייבים להמשיך להשיט את הספינה. הציבור סומך עלינו". מאוחר יותר צייץ בטוויטר כי הוא קורא לראשי מפלגות הימין להתאחד: "אם ראשי מפלגות הימין הקטנות לא יגיעו לפשרה, הם יביאו לחורבן המחנה הלאומי".