בית חולים (אילוסטרציה), חדשות 13

בשל מחלוקת על קליטת מתמחים: שביתה בבתי החולים "הדסה" בי-ם

ועדי הרופאים הכריזו על הפעלת המרכזים הרפואיים במתכונת שבת וחג, וצמצום היקף הפעילות תוך התמקדות במקרים דחופים. "צר לנו מאוד שהגענו למצב כזה"

בתי החולים הדסה עין כרם והר הצופים בירושלים הכריזו היום (שלישי) על שביתה כללית במרכזים הרפואיים. זאת, נוכח מחלוקת על קליטת מתמחים. במסגרת השביתה, יפעלו בתי החולים במתכונת שבת וחג, ויצמצמו את מתן השירותים. צוותי בתי החולים הבהירו כי יעשו כל שביכולתם על מנת שהמטופלים לא ייפגעו מהצעדים הארגוניים.

מקרי חירום – טיפול נמרץ, חדרי מיון, חדרי לידה ופגיות – יפעלו על פי מתכונת ימי שבת וחג. מרכזים לרפואה דחופה יופעלו במתכונת שבת מוגברת. ניתוחים אונקולוגיים, ניתוחים קיסריים מתוכננים וטיפולי הפריה חוץ גופית יופנו לוועדת החריגים המקומית בבית החולים. רפואת שיניים תתקיים אף היא במתכונת שבת.

מחלקה פנימית בבית החולים איכילוב
 

בית חולים (אילוסטרציה) (החדשות 13)

 

במכתב ששלחו מתמחי בית החולים לתושבי ירושלים, נכתב: "אנו יוצאים לשביתה ללא הגבלת זמן, לאור הגזירות החדשות שהונחתו עלינו, שמשמעותן קיצוץ משמעותי בכמות הרופאים האמונים על הטיפול בכם. אנו עובדים ימים כלילות, ודואגים לכם גם לאחר שעות העבודה. במסגרת האמצעים הניתנים לנו אנו עושים ככל שביכולתנו לספק לתושבי ירושלים טיפול איכותי ובלתי מתפשר תוך שמירה על כבוד המטופל".

"צר לנו מאוד שהגענו למצב שבו אתם המטופלים נמצאים בין הפטיש לסדן במאבק הזה. אנא האמינו לנו כי ניסינו ככל יכולתנו להימנע מכך. ואנא האמינו לנו, לאור הכתוב לעיל, כי הגענו לכך לא מתוך מאבקים של אגו או רדיפת שכר, כפי שוודאי תשמעו בכלי התקשורת השונים בימים הקרובים, אלא מתוך אמונה כי הגזירה האחרונה מהווה פגיעה אנושה ובלתי הפיכה בטיב הטיפול שאנו מציעים לאוכלוסיית ירושלים".

מאבק המחלקות הפנימיות בבתי החולים

אתמול הודיעו סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, על הקמת ועדה לשיפור הטיפול במערך האשפוז הפנימי. ההחלטה התקבלה לאחר דיונים עם האיגוד הישראלי לרפואה פנימית, בראשות פרופ׳ אבישי אליס, ותגיש את מסקנותיה עד ל-15 באפריל. בראשות הוועדה יעמוד פרופ׳ רן טור כספא.

"אנחנו ערים לאתגרים במערך האשפוז הפנימי, נוכח העומסים הכבדים והסבל לציבור החולים, ואנו פועלים ללא ליאות לשפר את המצב", אמר ליצמן. "אנו בטוחים שבשיתוף פעולה בין כלל הגורמים במערכת ניתן יהיה להציע פתרונות אמיתיים בטווח הזמן הנראה לעין. גם הרופאים וגם אנחנו יודעים שמערכת הבריאות צריכה לקבל יותר, ואנחנו נעשה זאת יחד על מנת להביא להישגים". עוד הוסיף כי "אנו יודעים שהמגמות הרווחות כיום של הזדקנות האוכלוסייה והעלייה בתחלואה הכרונית יתגברו ויתעצמו בשנים הקרובות ולכן על כולנו להתגייס ולעבוד יחד על מנת להבטיח שהמערכת תמשיך לתת טיפול מצוין".

בשנים האחרונות התפוסה במחלקות הפנימיות בבתי החולים טיפס אל מעל ל-100 אחוזים עם 50 חולים במחלקה הפנימית מדי יום. למרות העלייה החדה בתפוסה, מספר האחיות ואנשי כוח העזר בכל משמרת עומד על אחד או שניים בלבד. כמו כן, לפי הנתונים עולה כי תקציב הבריאות בישראל נמוך בהרבה מהממוצע העולמי, ובחלק מהמדינות באירופה תקציב הבריאות גדול פי שלוש מאשר בארץ.

מחסור חמור ברופאים בבתי החולים בפריפריה
 

רופאים בבית חולים (אילוסטרציה) ( החדשות 13)

 "זו עבודה קשה, לא כל אחד יבחר בה", ציינה אנג'י נאטור, כוח עזר במחלקה פנימית באיכילוב. "צריך הרבה כוחות. אנחנו האנשים הראשונים שרואים את החולה ורואים את הגוף שלו ויודעים הכול עליו – יותר מהאחיות ומהרופאים". רותם נובוסלסקי, אחות אחראית במחלקה פנימית בבית החולים הלל יפה שבחדרה ציינה כי בעקבות העומס הגדול "יש מצבים שאנחנו עושות סיבובים בלילה ואנחנו מוצאות אנשים שנפטרו".

   לפי נתוני ה-OECD הממשלה משקיעה בבריאות אזרחיה רק 1,700 דולרים, כשהממוצע העולמי עומד על 3,000 דולרים. מדינות כמו דנמק או גרמניה מקצות לתקציב בריאותן, כאמור, עד פי שלוש מאשר ישראל. מספר הרופאים ל-1,000 מטופלים אמנם דומה לממוצע בעולם, אבל הפערים הגיאוגרפים עצומים: בעוד שיותר מחמישה רופאים זמינים בתל אביב ל-1,000 מטופלים, בצפון המספר עומד רק על שניים בלבד בצפון ועל שלושה בדרום.

גם בפריסת מכשירי MRI למיליון תושבים, ישראל אפילו לא מתקרבת למערכות הבריאות האחרות עם ממוצע של 4.9 הממוצע העולמי שעומד על 15.8. כמו כן, מהנתונים עולה כי שיעור המיטות בבתי החולים ממשיך להתדרדר, כשפחות משתי מיטות אשפוז זמינות לכל 1,000 תושבים - מה שמחייב שהות קצרה יותר במחלקות הפנימיות לעומת הממוצע הבין-לאומי.