אימון חיילי עוצבת הקומנדו - ארכיון , דובר צה"ל

לוחם צנחנים נפצע בינוני בתרגיל פלוגתי; צה"ל פתח בחקירה

חייל בבסיס אימונים בשומריה שבדרום נפגע בידו לאחר שנורה מכדור תועה, בתרגיל שביצע עם יחידתו, ופונה לקבלת טיפול בבית החולים סורוקה. נסיבות האירוע בבדיקה

לוחם בצנחנים נפצע הלילה (שלישי) בינוני, לאחר שנורה בידו מכדור תועה במהלך תרגיל פלוגתי שנערך ביחידתו. הוא פונה לבית החולים לקבלת טיפול רפואי סורוקה, שם עבר ניתוח לאחריו אושפז במחלקה האורטופדית. צה"ל חוקר את נסיבות האירוע.

כזכור, לפני כחודש, נהרג חייל בגדס"ר צנחנים, סמל אביתר יוספי בן 20 מגבעת שמואל, לאחר שהחליק בנחל חילזון הסמוך לכרמיאל, במהלך אימון ניווט של יחידתו. על פי תחקיר האירוע, הניווט החל ב-20:00 בערב, בשעה 4:00 קיבלו פקודת "כנוס", בסביבות השעה 5:00 חבר יוספי לחברו, והשניים ניסו לחצות יחד את גדת הנחל. החייל הראשון הצליח, אך לפתע שמע את יוספי, שהחליק למים מגובה נמוך, קורא לו: "אני מחליק".

 
 
 
 אביתר יוספי שנפל במהלך אימון בצפון
 

אביתר יוספי שנפל במהלך אימון בצפון (פייסבוק)

 

חרף ניסיונו לעזור לחברו ולהושיט לו חבל, עקבותיו של יוספי נעלמו. כעבור כשעתיים, בסביבות השעה 7:00, נמצא במצב אנוש כמאה מטר מהמקום שבו נפל לנחל. המים לא היו עמוקים במיוחד, בין חצי מטר למטר, ולא ברור עדיין אם יוספי קיבל מכה במהלך נפילתו, או בלע מים.

לאחר מספר שעות, כאמור, יוספי אותר, וצוותי 669 שהגיעו למקום קבעו את מותו. כזכור, במהלך הניווט, שלושה חיילים נוספים פונו לבית החולים רמב"ם במצב קל, כשהם סובלים מהיפותרמיה. 

אלוף פיקוד מרכז, נדב פדן, מינה צוות מומחים ברשות אל"מ לבדיקת האירוע, ובמקביל נפתחה חקירה של מצ"ח ותחקיר נוסף של מפקד חטיבת הצנחנים – שכבר הגיע לזירת האירוע. צה"ל עצר את אימוני הניווט בכל הארץ עד להשלמת התחקירים.

 אביתר יוספי שנפל במהלך אימון בצפון
 

אביתר יוספי שמת לאחר שנפך במהלך אימון בצפון (החדשות 13)

 

על פי דובר צה"ל, רונן מנליס, תוכנית האימון אושרה על ידי מפקד החטיבה, ותנאי מזג האוויר אפשרו את קיומו של הניווט. "זה אימון שאפשר לעשות גם בעומס קור", אמר מנליס. "הסיפור הוא לא מזג האוויר, אלא מצב הקרקע בנחל. כל סוגיית חציית הנחל נמצאת בליבת הבדיקה. זה אירוע מצער מאד של מוות מיותר, נפיק ממנו לקחים".

עוד הוסיף מנליס כי האימון היה אמור לקבל אישור גם ממפקדת הבטיחות ובקרת האיכות (מבק"א) הצה"לית, וכי יש לבדוק האם היחידה פעלה בהתאם לנהלים. על פי התחקיר הראשוני, שני החיילים היו ותיקים ביחידתם, ולקראת סוף מסלול האימונים. השניים נשאו עמם מכשיר קשר וחבל – שאף שימש כאמור את החייל השני בניסיונו לחלץ את חברו הפצוע.