נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנאום מצב האומה בקונגרס, רויטרס

ארה"ב: הקונגרס הגיע להסכם על תקציב החומה בגבול עם מקסיקו

ההסכם עשוי למנוע השבתת הממשל פעם נוספת. בכיר בקונגרס אמר כי הוא כולל סכום של 1.37 מיליארד דולר בלבד - כרבע מהתקציב שדרש הנשיא. טראמפ: "נבנה את החומה בכל מקרה"

ארה"ב הודיעה הבוקר (שלישי) כי הקונגרס הגיע להסכם טנטטיבי על תקצוב החומה בגבול עם מקסיקו. בכך, ככל הנראה נמנע חידוש השבתת הממשל, שהיה צפוי להיכנס לתוקף בשבת הקרובה.

הסנאטור הרפובליקני ריצ'ארד שלבי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההסכם אינו מקצה את 5.7 מיליארד הדולרים שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ביקש עבור בניית החומה. "הגענו להסכם עקרוני", אמר שלבי. "הצוותים שלנו יעבדו בקדחתנות כדי להסדיר את הפרטים עצמם", הוסיף.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בנאום מצב האומה בקונגרס
 

נשיא ארה"ב טראמפ בנאום מצב האומה בקונגרס (רויטרס)

 

בד בבד, בכיר בקונגרס האמריקני שביקש להישאר בעילום שם, אמר לרויטרס כי ההסכם החדש כולל הקצבה של 1.37 מיליארד דולר עבור אבטחת הגבול בין ארה"ב למקסיקו, סכום דומה למה שהקציב הקונגרס לשמירת הגבול הדרומי בשנים האחרונות, אך כרבע בלבד מהסכום הכולל שדרש הנשיא טראמפ. הבכיר הוסיף כי הכסף לא יושקע ב"חומה", אותה טראמפ מקדם מאז השיק את הקמפיין הנשיאותי שלו ב-2016. 

בעצרת שקיים אתמול טראמפ בעיר אל פאסו, טקסס, הוא אמר כי יבנה את החומה בגבול כך או כך, גם אם הקונגרס לא יאשר את התקציב הדרוש לכך. "רק שתדעו, אנחנו בונים את החומה בכל מקרה", אמר הנשיא. 

כזכור, ב-25 בינואר חתם טראמפ על הצעת החוק לפיה השבתת הממשל תושהה לתקופה של שלושה שבועות. מאז האישור, נמצאו המחוקקים בדיונים על גובה התקצוב שיוקדש לאבטחת הגבול בין ארה"ב ומקסיקו. השבתת הממשל החלה באמצע חודש דצמבר לאחר שהקונגרס לא אישר את התקציב שאותו דרש הנשיא טראמפ לשם בניית החומה. ההשבתה, שנמשכה 35 ימים, היא הארוכה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב, כשהשיא הקודם עמד על 21 ימים.

במהלך ההשבתה, 800 אלף עובדים פדרלים לא קיבלו תשלום על עבודתם, בהם גם סוכני הבולשת הפדרלית (FBI), שאף הזהירו כי יכולתם לבצע פעולות חקירה נפגעה. ההשבתה הסתיימה לאחר שמחסור בפקחי אוויר פדרלים הביא לעיכובים של טיסות רבות באזור ניו יורק ופילדלפיה. 

 FBI וטראמפ
 

עובדי ה-FBI והנשיא דונלד טראמפ (רויטרס)

 

בשבועות האחרונים איים טראמפ להכריז על "מצב חירום לאומי" אם הקונגרס לא ייכנס לדרישותיו ויאשר לו את התקציב לבניית החומה. הוא אמר כי הכרזה על מצב חירום תאפשר לו להשתמש בתקציב הקיים כרגע ומוקצה לפעילויות פדרליות אחרות - בשביל לבנות את החומה.