גבאי והעשירייה הראשונה בעבודה, חדשות 13

למרות הבעת האמון מצד המתפקדים: שמחת גבאי מוקדמת מדי • פרשנות

יו"ר המפלגה השיג את הרשימה בה חפץ ומפלגתו הציגה לראשונה אופטימיות במקום סכינאות. עם זאת, טרם ברור אם יצליח לתרגם את רוח הקרב למנדטים חדשים בסקרים

בחירות 2019: יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, יכול להיות מרוצה לאור ההישגים האישיים המרשימים שרשמו אתמול (שני) מקורביו בפריימריז. הוא המנצח הגדול של הפריימריז ובעוד חברי הכנסת שבהם תמך שובצו בצמרת הרשימה, מתנגדיו הבולטים, ובראשם חברי הכנסת איתן כבל ויוסי יונה, נדחקו למקומות לא ריאליים. 

זו הפעם הראשונה שמפלגת העבודה מציגה משהו שנראה כמו הצלחה, עד עכשיו הם הציגו בעיקר סכינאות ומלחמות פנימיות. חבריה הציגו אמש מצג אופטימי, וגבאי מעוניין לחזור ולראות את הסקרים שינבאו למפלגתו 10-8 מנדטים, וזה ניכר בנאומו אמש שבו קרא ל"יציאה לדרך חדשה. דרך שתסתיים במהפך שלטוני". עם זאת, האנרגיות ורוח הקרב שהפגין את יושב הראש לא תואמות את המצב לאשורו. עדיין מוקדם כדי לקבוע אם הרשימה שנבחרה אתמול תוכל לתרגם את הלך הרוח החיובי לתוספת משמעותית של מנדטים בסקרים.

השם המרענן ברשימה הוא יאיא (יאיר) פינק, אחד האנשים הקרובים ביותר לשלי יחימוביץ', ומי שעד אתמול ראה בעצמו "אנדרדוג". המועמד בן ה-34, ראש המטה לשעבר של יחימוביץ', התברג למקום השמיני לפני השריונים ול-12 לאחריהן. על אף שסיכוייו להיכנס לכנסת הבאה קלושים בהתבסס על הסקרים האחרונים, העובדה שעקף שמות מוכרים רבים ראויה לציון.

פינק, רב סרן במילואים ומייסד המיזם החברתי "לובי 99", נחשב לסמן השמאלי בציונות הדתית. ההתמודדות שלו לוותה בקמפיין שאתגר את התפיסה שחובש כיפה, בן הציונות הדתית, לא יכול להחזיק בדעות שמזוהות עם השמאל. ההתברגות היפה שלו היא ללא ספק ניצחון גדול עבור שלי יחימוביץ' שטיפחה אותו בדרכו הפוליטית. 

 גבאי והעשירייה הראשונה בעבודה
 

גבאי והעשירייה הראשונה בעבודה ( חדשות 13)

 

לאחר ספירת קולות מתפקדי מפלגת העבודה בבחירות המוקדמות שנערכו אתמול בערב, חבר הכנסת איציק שמולי התברג למקום הראשון, כך שברשימה לכנסת, ולאחר השיריונים של יו"ר המפלגה, הוא יוצב במקום השלישי. אחריו הגיעו סתיו שפיר, שתוצב במקום הרביעי, ואחריהם שלי יחימוביץ', עמיר פרץ ומרב מיכאלי. איתן כבל הגיע למקום ה-11, שעל פי הסקרים האחרונים אינו נחשב ריאלי, ואחרי השריונים של יו"ר המפלגה הוא למעשה מוצב במקום ה-15.

למקום השישי, שיוצב ברשימה במקום השמיני, הגיע עמר בר-לב, ואחריו רויטל סוויד. המקום העשירי וה-11 מוקצים לשיריון של ראש המפלגה ולמזכ"ל המפלגה ערן חרמוני, כך שהמועמד הבא בתור, יאיר (יאיא) פינק, יוצב במקום ה-12. אחרי פינק מוצבים מיכל בירן, גברי ברגיל, איתן כבל, סלח סאעד, אמלי מואטי, לאה פדידה, הנריקה צימרמן, נחמן שי, לילי בן עמי, גלעד קריב, משה מזרחי, מיכל צ'רנוביצקי, יוסי יונה, ישראל זיו ושאדי קבלאן. 

ח"כ איתן כבל, שהתברג בבחירות המקדימות במקום ה-11 והלא ריאלי, כתב בחשבון הטוויטר שלו בתום ספירת הקולות כי: "אין בי שום חרטה על מה שעשיתי ובדיעבד הייתי עושה הכול אותו הדבר. אני מסיים את היום הזה בראש מורם ומודה לכל מי שנתן בי אמון".