בית חולים (אילוסטרציה), חדשות 13

סקר בתי החולים: חוויית האשפוז הכי שלילית - במחלקות הפנימיות

הסקר, שנערך בקרב מאושפזים בביה"ח הכלליים, מציג פערים בין המרכזים הרפואיים שממוקמים במרכז לבין אלו שבפריפריה. ליצמן: "למרות העומסים ישנה עלייה בשביעות הרצון"

חוויית המטופל בבתי החולים מעייני הישועה, הסקוטי בנצרת, המרכז הרפואי בני ציון והמרכז הרפואי הכרמל היא הגבוהה ביותר – כך עולה מסקר שפרסם הבוקר (שלישי) משרד הבריאות. בתחתית הרשימה של הסקר, שבוחן את חווית המטופלים במחלקות אשפוז בבתי החולים הכלליים, ממוקמים בתי החולים אסף הרופא ולניאדו.

מן הנתונים שפורסמו עולה שרוב הנשאלים הביעו שביעות רצון מתנאי האשפוז במחלקה בהשוואה לשנים קודמות, לרבות במדדים של העצמת המטופל, מידע והסברים, יחס וכבוד למטופל, רצף הטיפול ויעילות. 78% מהנשאלים הרגישו שהצוות הרפואי בבתי החולים שיתף אותם באפשרויות טיפוליות, 75% סברו כי הצוות הכיר את מצבם הרפואי לפני האשפוז, 85% הרגישו כי בבית החולים התייחסו אליהם באופן אישי ו-86% מסרו שבזמן השחרור מהאשפוז קיבלו הסבר איכותי שסיכם את הבעיה הרפואית והטיפול שניתן להם.

מחלקה פנימית בבית החולים איכילוב
 

מחלקה פנימית בבית החולים איכילוב (החדשות 13)

 

בהשוואה לפי סוגי המחלקות, גם השנה המחלקות הפנימיות קיבלו ציונים נמוכים יותר ברוב הפרמטרים שנבחנו בהשוואה למחלקות הכירורגיות ושאר המחלקות. שביעות הרצון הכללית במחלקות הפנימיות עמדה על 73%, בעוד המחלקות הכירורגיות זכו ב-77% ומחלקות אחרות ב-83%. במחלקות הפנימיות 85% מהנשאלים הרגישו כי הם "בידיים טובות" בעוד שבמחלקות הכירורגיות ובמחלקות אחרות, 86% ו-92% סברו כך בהתאמה. במחלקות הפנימיות, אחוז היעילות בסקר עמד על 82, במחלקות הכירורגיות על 83 ובמחלקות האחרות 88. הציון המסכם שניתן לכל מחלקה מראה בבירור את הפערים בין המחלקות – 79% חוו חוויה חיובית במחלקות הפנימיות, 81% בכירורגיות וגם כאן הנתון הגבוה ביותר נרשם במחלקות האחרות ועמד על 86%.

תוצאות הסקר מלמדות על פערים בין בתי החולים הממוקמים במרכז ובפריפריה, כאשר הגדולים מקבלים ציונים גבוהים יותר במדדי התוצאה ובהערכת התנאים הסביבתיים. בהשוואה בין בתי חולים הממוקמים בפריפריה ובמרכז הארץ ההבדלים נעלמים, פרט לשאלות של שביעות רצון כללית ונכונות להמליץ על בית החולים, שמקבלות ציונים גבוהים יותר באלו הממוקמים באזור המרכז.

עוד עולה מהסקר כי מטופלים צעירים בין הגילים 34-18 פחות מרוצים בכל הפרמטרים בהשוואה למטופלים שגילם מעל 34. מטופלים שהגיעו בשל פעולה שאין דחיפות לבצע אותה מרוצים יותר בכל הפרמטרים בהשוואה למטופלים שהגיעו דרך חדר מיון. כמו כן, עולה כי גברים מרוצים יותר מנשים, חולים כרוניים מרוצים פחות בכל הפרמטרים ומאושפזים שניתנה להם האפשרות לבחור בית החולים, מרוצים יותר מאלו שנמנע מהם לבחור.

 מטופלים מאושפזים במסדרונות בית החולים "העמק"
 

מטופלים מאושפזים במסדרונות בית החולים "העמק" (חדשות עשר )

 

כעשירית מהמטופלים שרואיינו אושפזו במסדרון במהלך כל האשפוז או חלקו. שיעור השוכבים במסדרון גבוה יותר בבתי חולים גדולים יותר, במרכז הארץ ובעיקר במחלקות פנימיות. מהסקר התברר כי חווית המטופל נגרעת בצורה משמעותית בעת אשפוז מסדרון, כאשר הפערים בין המאושפזים במסדרון לבין מי שלא עומדים על 18-10 אחוזים.

משרד הבריאות קיים בקיץ 2018 את הסקר, השלישי במספר, שהינו חלק מתוכנית סקרי חווית מטופל לאומיים שעורך המשרד בשנים האחרונות. השאלון הכיל מעל 40 שאלות מעולמות תוכן שונים ובהם יחס, מתן מידע, רצף טיפול והעצמת המטופל, תפיסת יעילות ותנאים סביבתיים.

אוכלוסיית הסקר כללה מספר שווה של מטופלים מכל בית חולים, שהם מעל גיל 18 ושהיו מאושפזים לפחות שני לילות. 22% מהנשאלים הם דוברי ערבית ו-8% דוברי רוסית כשפה עיקרית. 55% מהם הם גברים, כשליש מאושפזים בגין בעיה שאינה דחופה, כמחצית סובלים ממחלות כרוניות ול-63% מהמטופלים ניתנה האפשרות לבחור את בית חולים.

 יעקב ליצמן
 

יעקב ליצמן (רויטרס )

 

סגן שר הבריאות, הרב יעקב ליצמן, בתגובה לסקר: "הצוותים הרפואיים בבתי החולים הם ליבת העשייה שלנו במשרד הבריאות לטובת ציבור החולים. למרות התמודדות מערכת הבריאות עם העומסים אנו מזהים עליה שיפור בשביעות רצון המטופלים. זאת כתוצאה מקידום בשנים האחרונות את נושא 'המטופל במרכז לטובת אזרחי מדינת ישראל'. נתוני השיפור משקפים את המסירות והעבודה המאומצת שמבוצעת בבתי החולים לקידום הנושא ואת המחויבות של הצוותים הרפואיים למען המטופלים ואני משבח אותם על כך". 

מנכ"ל משרד, משה בר סימן טוב, הוסיף: "השיפור המשמעותי בתוצאות סקר חווית המטופל ממחיש את הפעילות המשמעותית המבוצעת על ידי בתי החולים להטמעת תפיסת המטופל במרכז, אותה מרגישים מאות אלפי מטופלים. אנו גאים בצוותים המטפלים בבתי החולים בכל רחבי הארץ שמבינים את מטרות העל של המערכת ועושים הכל על מנת להשתפר. המערכת בסופו של דבר בנויה על ההון האנושי המופלא שמרכיב אותה ואנחנו מחויבים לתת כמה שיותר לאותו הון אנושי על מנת לשפר את הטיפול הציבורי". 

ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות, מסרה: "משרד הבריאות עובד באופן שוטף עם השטח על מנת לשפר את השירות הרפואי והאישי הניתן במערך האשפוז ובפנימיות בפרט. אני יודעים היום שחלק משמעותי מטיפול רפואי טוב, זה חווית מטופל טובה. אנו שמחים לראות שהשטח פועל בהתאם וכי למרות העליה בעומסים, חל שיפור משמעותי בנושא, ובפרט באשפוז במסדרונות". 

איילת גרינבאום אריזון, ראש אגף השירות, משרד הבריאות: "בשנים האחרונות משרד הבריאות מקדם את שיפור חווית המטופל בשיתוף פעולה יוצא דופן עם בתי החולים וקופות החולים. אני מודה להנהלות בתי החולים והצוותים המטפלים על הפעילות המשמעותית שמבוצעת לשיפור חווית המטופל, על שיתוף הפעולה המלא ושמחה שאזרחי המדינה מרגישים את השיפור. אני מודה לסגן השר, הרב יעקב ליצמן ולמנכ"ל המשרד מר משה בר סימן טוב על תמיכתם הרבה".