אתר בנייה , istock

5,800 צעירים רכשו דירה ראשונה בדצמבר האחרון - שיא של 10 שנים

הזינוק ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים מעלה את החשש שמחירי הנדל"ן יחזרו לעלות. מהנתונים עולה כי כ-1,500 מהדירות נקנו בפרויקט של "מחיר למשתכן"

רכישת הדירות על ידי זוגות צעירים זינקה בחודש דצמבר האחרון והגיעה לשיא של עשר שנים. מהנתונים עולה כי במהלך החודש בוצעו 10,900 עסקאות נדל"ן, שיא של שלוש שנים. מתוכן, נרשמו כ-5,800 רכישות דירה ראשונה על ידי זוגות צעירים. כמו כן, עולה כי כ-1,500 דירות נקנו במסגרת הפרויקט "מחיר למשתכן". הזינוק ברכישת דירות על ידי זוגות צעירים מעלה את החשש שמחירי הנדל"ן יחזרו לעלות.


ברקע הנתונים החריגים, קרב גרסאות מתנהל בין משרד האוצר לבין גורמים בשוק הנדל"ן בנוגע לסיבה שבגינה זינק שיעור רכישת הדירות. בעוד שבמשרד האוצר טענו כי המחירים ירדו ולכן הצעירים יכולים כעת להרשות לעצמם לקנות דירות, בשוק הנדל"ן טוענים כי הצעירים התייאשו מהממשלה, שבעוד כחודשיים תסיים את ימיה, ולכן הם "מתנפלים" על הנכסים לפני שיגמר היצע הדירות.

 אתר הבנייה בנתניה שבו נפל אל מותו פועל בניין כבן 40
 

אתר בנייה בנתניה (חדשות 13)

 

ממדד המחירים לצרכן שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפני כחודש עולה כי מחירי הדירות רשמו השנה ירידה משמעותית. על פי הנתונים, מחירי הדירות ירדו בשיעור חודשי של 0.4% במהלך החודשים אוקטובר-נובמבר. ביחס לתקופה המקבילה אשתקד השלימו מחירי הדירות ירידה של 2.3%. ראוי לציין כי מאז נכנס משה כחלון לתפקידו ב-2015, עלו מחירי הדירות. עם זאת, המגמה שהוצגה היום על ידי הלשכה מייצרת מומנטום חיובי לכחלון בעת הזו, טרום הבחירות. 

מהנתונים עולה כי במחוז ירושלים ירדו מחירי הדירות ב-1.4%, כשבצפון המחירים ירדו ב-0.7, במרכז ב-0.1% ובתל אביב ב-1.1%. מנגד, בחיפה המחירים עלו ב-0.9% ובדרום ב-1.1%. לפי הנתונים, כלל מחירי הדירות החדשות ירדו ב-0.1%. עוד עולה, כי אחוז עסקאות רכישת הדירות בתמיכה ממשלתית עמד על 33.6%. 

הלשכה פרסמה בנוסף את מדד המחירים לצרכן, שירד בחודש דצמבר ב-0.3%, מה שגרם לאינפלציה בראייה שנתית להישאר נמוכה יחסית ולעמוד על 0.8%, הישג נוסף לכחלון.

אתר בנייה בראש העין (אילוסטרציה)
 

אתר בנייה בראש העין (חדשות עשר )

 

בדצמבר 2018, הפגינו מאות בני אדם מול קריית הממשלה בתל אביב במחאה על עליית המחירים ויוקר המחיה. המפגינים, רובם לבושים אפודים צהובים, מחו על ההתייקרות בחשבונות החשמל, המים ומוצרי המזון. חלק מהמפגינים ירדו לכביש וגרמו לחסימת צומת עזריאלי בכל הכיוונים למשך זמן מה. מארגני המחאה ביקשו מהמפגינים להגיע עם אפודים צהובים ופנסים והדגישו כי לא מדובר במאבק מפלגתי, אלא במחאה עממית.