הפריימריז בעבודה: שמולי ראשון, כבל במקום לא ריאלי

לאחר סגירת הקלפיות עם 56.4% הצבעה, בעשירייה הראשונה התברגו שפיר, יחימוביץ', פרץ, מיכאלי, בר-לב, סוויד ופינק. כבל, לאחר השריונים, הוצב במקום 15

לאחר ספירת קולות מתפקדי מפלגת העבודה בבחירות המוקדמות שנערכו אתמול (שני), חבר הכנסת איציק שמולי התברג למקום הראשון, כך שברשימה לכנסת, ולאחר השיריונים של יו"ר המפלגה, הוא יוצב במקום השלישי. אחריו הגיעו סתיו שפיר, שתוצב במקום הרביעי, ואחריהם שלי יחימוביץ', עמיר פרץ ומרב מיכאלי. איתן כבל הגיע למקום ה-11, שעל פי הסקרים האחרונים אינו נחשב ריאלי, ואחרי השריונים של יו"ר המפלגה הוא למעשה מוצב במקום ה-15.

למקום השישי, שיוצב ברשימה במקום השמיני, הגיע עמר בר-לב, ואחריו רויטל סוויד. המקום העשירי וה-11 מוקצים לשיריון של ראש המפלגה ולמזכ"ל המפלגה ערן חרמוני, כך שהמועמד הבא בתור, יאיר (יאיא) פינק, יוצב במקום ה-12. אחרי פינק מוצבים מיכל בירן, גברי ברגיל, איתן כבל, סלח סאעד, אמלי מואטי, לאה פדידה, הנריקה צימרמן, נחמן שי, לילי בן עמי, גלעד קריב, משה מזרחי, מיכל צ'רנוביצקי, יוסי יונה, ישראל זיו ושאדי קבלאן.

חברי הכנסת של העבודה - גבאי, שמולי, שפיר, כבל, יחימוביץ', מיכאלי, פרץ ובר לב
 

חברי הכנסת של העבודה - גבאי, שמולי, שפיר, כבל, יחימוביץ', מיכאלי, פרץ ובר לב ( רויטרס, עמוס בן גרשום, ערוץ הכנסת, דובר ועדת הכלכלה)

 

"אני נרגש ומודה לאלפי חברי וחברות מפלגת העבודה על האמון הגדול שהביעו בי היום", כתב ח"כ שמולי לאחר סיום ספירת הקולות. "זהו הפיקדון הגדול ביותר שיכולתי לקוות לו היום. מפלגת העבודה מעמידה לציבור את הנבחרת האיכותית והמגוונת ביותר שממחר בבוקר תרוץ קדימה ביחד ללא מורא, כדי שהמפלגה שהקימה את המדינה תסתער מחדש על הובלתה".


ח"כ איתן כבל, שכאמור הגיע למקום ה-11 הלא ריאלי, מסר לאחר פרסום תוצאות הפריימריז: "אין בי שום חרטה על מה שעשיתי ובדיעבד הייתי עושה הכל אותו הדבר. אני מסיים את היום הזה בראש מורם ומודה לכל מי שנתן בי אמון".

"הלילה אני גאה להיות יו"ר מפלגת העבודה", אמר יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי לאחר פרסום תוצאות הפריימריז. "היום בחרנו את הנבחרת הטובה ביותר בכנסת. נבחרת שמכירה את כאבי הציבור, שמחוברת לעם. הם באמת נבחרי ציבור. הם עברו תהליך קשה של ללמוד מה הציבור רוצה ולהיות שליח ציבור. לכן, יותר מתמיד, אני גאה בדמוקרטיה של מפלגת העבודה.  זאת הנבחרת שתדע לשמור על בטחון המדינה, לנהל מו"מ מדיני של ממש, לשמור על הדמוקרטיה ולדאוג באמת לחיים של אזרחי המדינה היקרים.זאת נבחרת שתדע לחבק בחזרה את המיעוטים בישראל – ערבים, דרוזים, צ'רקסים  ובדואים ותחזיר את ערך השוויון לספר החוקים שלנו".

לדבריו, "
יש לנו 57 ימים עד לבחירות. נלך משכונה לשכונה ומעיר ולעיר ונחזיר אותם לדרך שלנו. לדרך של בן גוריון ויצחק רבין! זה יום של תקווה – ממחר כולנו משלבים ידיים והולכים ביחד לממש את התקווה. הלילה אנחנו יוצאים לדרך חדשה. דרך שתסתיים במהפך שלטוני"

 גבאי והעשירייה הראשונה בעבודה
 

גבאי והעשירייה הראשונה בעבודה ( חדשות 13)

 

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', מסרה לאחר סיום ספירת הקולות: "רשימת העבודה היא עדות לניצחון הרצון החופשי של הבוחרים. מברכת את שמולי ואת שפיר, צעירים, מבריקים, חכמים וראויים לכל קול שקיבלו. לברכות מיוחדות ראוי יאיא פינק, צעיר מחונן, איש חזון וביצוע חובש כיפה המביא עמו לכנסת יהדות סובלנית ושוויונית, שקיבל אמון אדיר מחברי מפלגת העבודה כנגד כל הסיכויים. צר לי על חברי איתן כבל ונעשה הכול כדי שמספר המנדטים יהיה כזה שגם הוא ימשיך לכהן כחבר כנסת מצטיין. מדובר ברשימה חכמה ומאוזנת אשר בניגוד לליכוד יש בה ייצוג מרשים לנשים ולמזרחים. ממחר משלבים ידיים ומסתערים להבאת הישג מצוין בקלפי". מאוחר יותר אמרה יחימוביץ' לחדשות 13 כי "מדובר ברשימה מדהימה" וכי "רצון הרוב ניצח את כל הדילים". 

כאמור, 33,729 מתפקדי מפלגת העבודה יצאו להצביע במהלך היום - 56.4% מתוך 59,807 בעלי זכות הצבעה. זאת, לאחר שסגירת הקלפיות התארכה בחצי שעה לאור התורים הארוכים. בסמוך לקלפיות עמדו פעילים נלהבים שקראו להצביע למועמד המועדף עליהם, וכמדי שנה נרשמו גימיקים כמו פאה ג'ינג'ית של תומכי סתיו שפיר ועוגיות מזל שחילקה מירב מיכאלי. 

בווידאו: מפלגת העבודה ביומה הגורלי

עם זאת, הבחירות המוקדמות בעבודה היו אירוע פוליטי צפוי למדי. העשירייה הראשונה לא סיפקה יותר מדי הפתעות, ורק איתן כבל יצק עניין במערכה, כשנאבק על עתידו הפוליטי אחרי שניסיון הפיכה שיזם נגד יו"ר המפלגה נכשל. "אני ביום לא פשוט. אל תאפשרו לגרש אותי מהבית שלי, שלנו", אמר כבל טרם התפרסמו התוצאות, "מפלגת העבודה גדולה ממני וגדולה מאבי גבאי. כבר היו טלטלות לא פשוטות – פרס, רבין. הקרב שלנו, הייתי אומר, הוא חלושס ליד הקרבות שהם ניהלו".