תקיפת חיל האוויר בדמשק (ארכיון), חדשות 13

דיווח בסוריה: צה"ל תקף בי"ח הרוס סמוך לגבול עם ישראל

לפי סוכנות הידיעות הרשמית "סאנא", ישראל תקפה באמצעות פגזי ארטילריה את בית החולים "אל-קונייטרה", ובעמדת תצפית באזור. אין נפגעים • דו"צ: "לא מתייחסים לדיווחים"

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" דיווחה אתמול בערב (שני) מפי מקור צבאי כי בסביבות השעה 18:30 ישראל תקפה שלוש מקומות באזור קונייטרה במספר פגזים. כמו כן, דווח כי בשעה 19:50 מזל"ט ישראלי ירה 4 טילים לכיוון בית-החולים "אל-קונייטרה" ולכיוון עמדות של צבא סוריה - מה שהביא לנזק בלבד וללא נפגעים.

עוד דווח ע"י "סאנא" כי ישנו מידע על כך שישראל תקפה במספר פגזי ארטירליה גם את איזור "תל א-דרעיה" ב"אל-קונייטרה" וכי יש נזק במקום.

 סריקת כוחות צה"ל בגולן
 

סריקת כוחות צה"ל בגולן (דובר צה"ל )

 

לפני שלושה שבועות בוצע ירי לעבר חיילי צה"ל שפעלו במובלעת סמוך לגדר הגבול עם סוריה. הלוחמים הגיבו בירי, לא היו נפגעים באירוע.

יום קודם לכן, פרסמה חברת "ISI" צילומי לוויין שבהם ניתן לראות את תוצאות תקיפת מתקן מודיעין איראני בסוריה, במרחק של 40 ק"מ מרמת הגולן. בתמונה שצולמה מספר ימים לפני התקיפה ניתן לראות את הבניין עומד על תילו, ואילו בצילום שנלקח לאחר ההתקפה - נראה כי מחצית מהבניין קרס, וחלקו האחר ניזוק.

לפני כחודש תקף חיל האוויר הישראלי מטרות של כוח קודס האיראני בשטח סוריה, וכן סוללות הגנה אווירית סוריות. זאת בתגובה לירי טיל קרקע-קרקע משטח סוריה לכיוון הגולן אתמול בשעות הצהריים. במסגרת התקיפה נתקפו מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס בסוריה, ובהן אתרים לאחסון אמצעי לחימה ובמרכזם אתר בשדה התעופה דמשק בין לאומי, אתר מודיעין איראני ומחנה אימונים איראני.

"במהלך התקיפה בוצע ירי של עשרות טילי קרקע-אוויר סוריים על אף אזהרה ברורה שהועברה להימנע מירי זה", נמסר מדובר צה"ל לאחר התקיפה. "בעקבות כך נתקפו מספר סוללות הגנה אווירית סוריות. התקיפה האיראנית לעבר שטח ישראל אתמול היא הוכחה נוספת וברורה לכוונה העומדת מאחורי ניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה, ולסכנה שהם מהווים למדינת ישראל וליציבות האזורית. כמו כן, צה"ל רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו ומזהיר אותו מלפעול או לאפשר פעולה נגד ישראל".

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה כי כלי הטיס של חיל האוויר ביצעו את המתקפה משטח ישראל ומשטח לבנון, ועשו שימוש במגוון אמצעי לחימה. למרות זאת, דיווחה הסוכנות, מערכות ההגנה האווירית בסוריה הצליחו ליירט עשרות טילים. הארגון הסורי לזכויות אדם אמר כי צה"ל תקף מחסני נשק בקרבת שדה התעופה הבינלאומי בדמשק, וגרם לנזק רב ונפגעים. לאחר הערכת מצב הוחלט על שמירה על השגרה באזור הגולן, אך אתר החרמון לא נפתח ביום שלאחר מכן למבקרים.