נתניהו וגנץ, רויטרס

נתניהו: "לא אלך לממשלה עם בני גנץ, ארכיב קואליציית ימין"

רה"מ שוחח עם מובילי דעה בציונות הדתית ועודד איחוד מפלגות בימין: פיצול יביא בהכרח להפסד" • לאור החשש לזיופים: נתניהו הורה להקליד מחדש את סיכום הקלפיות בפריימריז

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שני) עם מובילי דעה בציונות הדתית בירושלים: "לא אלך לממשלה עם בני גנץ. אני ארכיב קודם כל את הקואליציה - ממשלת ליכוד לאומית, ממשלת ימין". 

כמו כן, נתניהו אמר כי הוא תומך באיחוד בגוש הימין. "הבית היהודי, עוצמה לישראל, אלי יש, האיחוד הלאומי - חייבים להתאחד על מנת להציל 7-6 מנדטים לגוש הימין", אמר ראש הממשלה, "אסור לאבד את הקולות האלה כי בסוף זה או ממשלת שמאל או ממשלת ימין. הפיצול בימין יביא בהכרח להפסד בבחירות. לכן אני פונה אליכם ולכן אני מקיים שיחות טלפון ופגישות עם כל ראשי המפלגות הללו כדי להתאחד ולהתחבר. אף אחד מהם לא עובר את אחוז החסימה. חיבור של אחד מהם עם הליכוד לא מוסיף מנדטים בסקרים שלנו, ולכן זה לא משיג את המטרה". 

ממפלגת חוסן לישראל-תל"ם נמסר בתגובה לגברי נתניהו: "נקים ממשלה ציונית של תקווה ואחדות שתחליף את נתניהו".

  נתניהו בפגישה  עם מובילי דעה בציונות הדתית
 

נתניהו בפגישה עם מובילי דעה בציונות הדתית ( חדשות 13)

 

כמו כן, מוקדם יותר היום נתניהו הנחה להקליד מחדש את סיכומי כל הקלפיות בפריימריז על מנת להבטיח שהתוצאות הינן מדוייקות. זאת, לאחר שנמצאו אי סדרים במספר קלפיות ברחבי הארץ. 

ביום חמישי פורסם סקר חדשות 13, ממנו עולה כי במידה והבחירות יתקיימו היום, מפלגת הליכוד בראשות נתניהו תקבל 32 מנדטים, עלייה בשני מנדטים מהסקר הקודם, ואילו מפלגת חוסן לישראל תשמור על כוחה ותקבל 24 מנדטים. עם זאת, אם תקום רשימה חדשה בראשות בני גנץ ויאיר לפיד, וכל יתר המפלגות יישארו ללא שינוי, המפלגה המאוחדת הייתה מקבלת 36 מנדטים ומנצחת את הליכוד עם 32 מנדטים בלבד. 

בשאלה נוספת בסקר נשאל מי מתאים יותר לכהן כראש ממשלה. מהנתונים עולה כי 48% העדיפו את נתניהו, כאשר 51% מהמגזר היהודי ו-25% מהמגזר הלא יהודי. זאת, לעומת 35% שהעדיפו את גנץ בשני המגזרים. 17% אמרו כי אינם יודעים. בשאלה האם רוצים שנתניהו ימשיך לכהן בתפקידו, 48% ענו כי הם לא רוצים, 46% מהמגזר היהודי ו-61% מהמגזר הלא יהודי. 39% מהנשאלים ענו כי הם רוצים שנתניהו יישאר כראש ממשלה – 41% יהודים ו-26% לא יהודים. 12% מהנשאלים לא השיבו.

סקר בחירות 2019
 

סקר בחירות 2019 (חדשות 13 )

 

כמו כן, מספר חברי ליכוד הגישו עתירה נגד שלושת השיריונים שאושרו לראש הממשלה נתניהו בפריימריז שהתקיימו בשבוע שעבר. בין העותרים – בעל בריתו של ראש הממשלה ויושב ראשו הקואליציה לשעבר דוד ביטן. מקורביו של ביטן מאוכזבים מהיעדר התמיכה מצד ראש הממשלה, וכן הביעו את החשש שהשיריונים עלולים לדחוק את ביטן נמוך עוד יותר מהמקום ה-25 אליו נבחר בפריימריז. אם הליכוד יקבל פחות מנדטים ממה שצופים לה הסקרים – ביטן אף עשוי למצוא את עצמו מחוץ לכנסת הבאה. העתירות ידונו מחר בבית הדין של הליכוד.

כצפוי, כעשרה חברי כנסת מהליכוד לא נבחרו במקומות ריאליים בפריימריז שנערכו בשבוע שעבר במפלגת השלטון. נתון זה אינו מפתיע נוכח ההערכות במערכת הפוליטית לפיהן בעקבות השריונים השונים, שליש מחברי הכנסת המכהנים יאלצו להיפלט מהרשימה.