רון קובי לאחר האיומים על חייו: "אריה דרעי אחראי לכל זה"

ראש עיריית טבריה סיפר בריאיון ל"שש" עם אמנון לוי כי החוגים החרדים בעיר מאיימים לפגוע בו, וזאת בעקבות כוונתו להפעיל בעיר תחבורה ציבורית בשבת באופן קבוע

  • פורסם ב:
  • 11/02/2019 19:41
  • |
  • עודכן ב:
  • 12/02/2019 01:17
  • |
  • כתבים:
  • אמנון לוי

קרב השבת בטבריה עולה מדרגה: לאחר הפעלת "אוטובוס השבת" בסוף השבוע האחרון בפעם הראשונה בעיר, סיפר ראש העירייה רון קובי בריאיון ל"שש" עם אמנון לוי כי הוא נמצא תחת איומים כבדים מהחוגים החרדים בטבריה שמאיימים לפגוע בחייו והבטיח כי "תמיד תהיה תחבורה ציבורית בעיר בשבת".

"המשטרה פנתה אליי והודיעה לי שאני מאוים בדרגה ארבע ושיש איומים על חיי, מה שאומר בעצם שאני צריך להיזהר מאוד", ציין ראש עיריית טבריה, רון קובי. "יש איומים על חיי והרבה מאוד תופעות ברשת של קריאות כמו 'מות יומת' ו'רצח' וגם הרבה מאוד הודעות שטנה שאני מקבל מוציאים כל מיני שמועות שעצרנו כל מיני מניחי תפילין ברחובות ושלא נתנו להם להניח תפילין ועוד כל מיני פרופגנדות".

 
 
 
 רון קובי
 

רון קובי, ראש עיריית טבריה ( חדשות 13)

 


לדבריו, "יש רק אחד שאחראי לכל זה וקוראים לו אריה דרעי. מפלגת ש"ס מבינה שרון קובי מסכן את המעמד שלה בכנסת הבאה. דרעי לא יהיה יותר בכנסת הבאה ולא יהיה יותר שר הפנים. אנחנו מבינים שניסו להשתלט פה על טבריה".

בנוגע למאבק עם המוסלמים בעיר אמר קובי כי "אני עומד חזק עם כולם, גם עם המוסלמים וגם עם החרדים. יש פה עניין אחד - יש בטבריה המון מבנים ואייקונים מאוד מיוחדים והיסטוריים, כמו המסגדים העתיקים ומבנה הסנהדרין, ואנחנו צריכים לשמור עליהם שיהיו מתוחזקים והחבר'ה המוסלמים מבינים שזה לא בתי תפילה. הגענו איתם להבנה שזה לא בתי תפילה ושזה גם לא יהיה". לטענתו, המחלוקת עם החרדים בעיר שונה מהמחלוקת עם המוסלמים: "במקרה עם החרדים מדובר בצביון של השבת, אוטובוס שאנחנו מביאים אותו לתועלת הציבור והם מכנים את זה כהתרסה נגד הדת. כשיש לך מלמעלה רבנים, כמו נשיא מועצת חכמי התורה הרב שלום כהן, שיוצא נגדי ומוציא כל מיני קריאות אז ככה זה נראה".

בנוסף, קובי ציין כי הלחץ שמפעילים החוגים החרדים לא יעבדו וכי "תמיד תהיה תחבורה ציבורית בשבת. עמותת נוע תנוע דואגת לציבור שגר בטבריה עילית, מורידה אותו לטיילת ומנגישה אותו. יש כאן שגרה חדשה בטבריה – שגרה של תיירות, פיתוח, שחזור דברים עתיקים ועוד".

 אוטובוס השבת הופעל לראשונה בטבריה
 

אוטובוס השבת הופעל לראשונה בטבריה (דוברות ישראל ביתנו)

 


ביום שבת האחרון, כאמור, הופעל "אוטובוס השבת" בטבריה בפעם הראשונה, ואפשר לתושבים ולתיירים להסתובב ברחבי העיר גם ביום המנוחה. קו התחבורה עתיד לפעול בעיר במהלך סופי השבוע באמצעות ארגון "נוע תנוע". "טבריה מחזירה לעצמה את היכולת לבחור - התושבים שלה יוכולו לבחור אם הם רוצים לנסוע או לא", אמר ח"כ עודד פורר."מי שלא רוצה - לא ייסע, ומי שרוצה – יוכל לנסוע. אני חושב שאחרי 20 שנה של כפייה דתית בעיר, מנערים קצת את האבק, ודווקא בתור עיר תיירותית היא תוכל לתת שירות גם לתושבים וגם לתיירים, בלי לקרוע את הכיס".

יום לפני כן, תקף ראש עיריית טבריה, רון קובי, ראשי ערים אחרים שהחליטו לא להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, בניגוד אליו. "הם לא מקדמים תוכניות כאלה, כיוון שהם פחדנים. זאת רפיסות כללית של ההנהגה העירונית כלפיי שר הפנים אריה דרעי", אמר קובי בתוכנית "שישי". קובי הוסיף, "מי הוא דרעי בכלל? הוא צריך ללכת הביתה".

 רון קובי
 

רון קובי ( חדשות 13)

 

קובי, שהורה על פתיחת תחבורה ציבורית בעירו, אמר כי החלטתו "לא נובעת ממאבק בחרדים, אלא ניסיון לקחת את טבריה ולשים אותה במקום שבו היא צריכה להיות בו". לדבריו, "המהלך לא נובע ממאבק דתי, אלא ממאבק חברתי כדי שלאנשים בטבריה שידם אינה משגת יוכלו להגיע לכינרת בימי שבת". קובי הוסיף כי מבחינתו הוא "ראש העירייה של כולם, ולכן לא אכניס את האוטובוס דרך השכונות בעיר אלא רק דרך הציר הראשי".

החלטתו של קובי להפעיל קו אוטובוס חינמי בעיר יצרה לו אופוזיציה הן ברמה העירונית והן בקרב רבנים, שאף עלו לקברו של סבו במהלך השבוע. עד בחירתו של קובי הטיילת בטבריה הייתה שוממה, אך כבר בשבוע שעבר פקדו אותה עשרות אלפי מטיילים. מחר אף צפויים להגיע לעיר נציגים ממפלגות חילוניות כדי להביע בו תמיכה. בין היתר צפויים להגיע חברי כנסת מישראל ביתנו ואף נציגים מצעירי מפלגת העבודה.