ההוראה לנהגי המוניות של עובדי חברה ממשלתית: "נהג יהודי בלבד"

נהג ערבי שהתבקש לאסוף עובדים מהתעשייה האווירית, נתקל בבקשה המקוממת. חברת ההסעות שהזמינה את הנסיעה טוענת כי מדובר בהנחיה מגבוה - אך בהנהלת תע"א מכחישים

עבד אל-חמיד, נהג מונית ערבי מכפר מנדא שבצפון, קיבל אתמול (ראשון) קריאה מלקוח דרך אפליקציית "גט". כשהתחיל לנסוע לכיוונו, התברר לו שהמזמין ציין במפורש שהוא רוצה נהג יהודי בלבד. בהמשך, התגלה כי אותו לקוח הוא חברת הסעות שמספקת שירות לתעשייה האווירית - שטענה כי זוהי ההנחיה שקיבלה מהחברה הממשלתית.

בריאיון לתוכנית "שש" עם אמנון לוי, סיפר עבד אל-חמיד על המקרה ועל תחושותיו בעקבות הבקשה החריגה של המזמין. "נכנסתי לאפליקציה כדי לתכנן את יום העבודה", אמר. "אחרי שאישרתי את הנסיעה ראיתי שכתוב בהערות שהמזמין רוצה נהג מונית יהודי בלבד. פניתי לחברת 'גט', נציג החברה הסתכל על ההזמנה ואמר שהוא מזועזע, שהוא מצטער, והוא יטפל בזה. אחרי כמה דקות, הם ביטלו את ההזמנה. זה מאוד מעליב".

 עבד אל חמיד, נהג המונית
 

עבד אל חמיד, נהג המונית ( החדשות 13)

 

לאחר בירור, עלה כי ההזמנה בוצעה בפועל על ידי חברת "אור-בוס", עבור אנשים מהתעשייה האווירית. נציגה מהחברה שהזינה את ההזמנה באפליקציה, ובתוכה גם את הבקשה המקוממת, הגיבה למקרה: "אנחנו עובדים עם חברת התעשייה האווירית, ויש להם הנחיה מסוימת מכיוון שהם מתעסקים עם נושא ביטחוני. לא חשבתי שזה יהיה סיפור כל כך גדול. אין כאן משהו גזעני – זה הנחיות של המדינה". נציג אחר מטעם החברה, תקף את המראיין: "אתה חי בעולם של 'נדמה לי'? אתה חי במדינת ישראל או בשוויץ? לכל המוסדות הביטחוניים אין כניסה לערבים - התעשיה הצבאית, האווירית, גם לשטח האווירי של נתב"ג. צריך לשמור על המדינה שלנו". מבירור נוסף, עלה כי ברשות שדות התעופה אין הנחיה כזו, ומחלקת הביטחון של נתב"ג הדגישה כי היא מעסיקה גם עובדים מוסלמים. 

בשיחה עם מנכ"ל התעשייה האווירית, הוא ציין כי הוא "לא מכיר הנחיה כזו, אתה מחדש לי. בוודאי שלא תהיה הנחיה כזו, ואם יש, היא רעה". בתגובתה הרשמית של התעשייה האווירית הועבר מסר דומה: "בתעשייה האווירית לא קיימת הנחיה כזו. החברה תדאג לרענן את ההנחיות לחברות ההיסעים".

ח"כ אחמד טיבי הגיב גם הוא למקרה ואמר: "פניה של החברה הישראלית הולכים ומתכערים לנגד עיננו. המתח הופך להפרדה שהופכת לאפרטהייד. אתם הישראלים שחשים בושה וגועל אל מול תופעות שכאלה, השמיעו קול ותתנערו מהרוח הרעה".