ערפאת ארפאעיה, אורי אנסבכר , חדשות 13

רוצח אורי אנסבכר: "רציתי להפוך לשהיד. פגשתי אותה במקרה"

לפי חקירתו של ארפאעיה, שהודה ברצח, הוא נכנס לשטח ישראל, רץ מהר כדי להתחמק ממצלמות, וחיפש קורבן יהודי • תיעוד: כוחות הביטחון סורקים אחריו בתוך מסגד סמוך לאל-בירה

על פי חקירת המחבל ערפאת ארפאעיה, שהודה ברצח אורי אנסבכר בעין יעל בירושלים, עולה כי הוא נכנס לשטח ישראל, רץ מהר, כדי להתחמק ממצלמות, לכיוון הכביש הראשי על מנת לחפש קורבן יהודי. בחקירתו הודה: "נכנסתי לישראל עם סכים כי רציתי להפוך לשהיד ולרצוח יהודי. פגשתי את הילדה במקרה". כך נודע היום (שני) לחדשות 13.

מוקדם יותר היום אתר החדשות הפלסטיני "שבכה פלסטין ל-לחור" פירסם סרטון של פשיטת כוח צה"ל והימ"מ על מסגד בעיירה אל-בירה, הסמוכה לרמאללה, שבו הסתתר ארפאעיה, כך כפי שתועד במצלמות אבטחה שהיו בתוך המבנה. עם זאת, ארפאעיה נתפס במבנה נטוש סמוך למסגד, בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לידי חוקרי שב"כ והעובר לחקירת גורמי הביטחון. 

 החיפושים בתוך המסגד אחר המחבל שרצח את אורי אנסבכר
 

החיפושים בתוך המסגד אחר המחבל שרצח את אורי אנסבכר (חדשות 13 )

 

בתוך כך, מוקדם יותר היום בית משפט השלום בירושלים האריך בעשרה ימים את מעצרו של ארפאעיה, פלסטיני תושב חברון. אתמול, הותר לפרסום כי מחקירתו בשב"כ עולה כי הרצח בוצע ממניע לאומני. במהלך חקירתו שחזר את הרצח בפני חוקרי השב"כ והמשטרה וקשר עצמו באופן מובהק למקרה. חקירתו נמשכת ופרטי החקירה תחת צו איסור פרטים. מוקדם יותר אמש הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לניחום אבלים בבית משפחתה של אורי בתקוע, ועדכן את המשפחה כי הרצח בוצע ממניע לאומני. 

 ערפאת ארפאעיה, החשוד ברצח אורי אנסבכר, בבית המשפט
 

ערפאת ארפאעיה, החשוד ברצח אורי אנסבכר, בבית המשפט ( החדשות 13)

 

כמו כן, שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, התייחס לרצח וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני מזועזע מהרצח המחריד של אורי אנסבכר בת ה-19, בידי רוצח פלסטיני. אין שום הצדקה לאלימות ולטרור, ויש לגנות פעולות ברוטאליות כאלה". 

אתמול הגיעו לידי החדשות 13 תמלולי חקירתו של ארפאעיה מ-2017, לאחר שנעצר בידי שוטרים בכניסה להר הבית כשבכיסו סכין מטבח גדולה. ארפאעיה איים אז כי יעשה זאת בשנית וכי בכוונתו לחזור לישראל במטרה "להפוך לשאהיד" או להיכנס לכלא. 

במהלך חקירתו ב-2017, נשאל החשוד אם הוא אוהד חמאס, שאלה עליה השיב בחיוב, ואף פירט: "בדברים שהם עושים, למשל מגינים על העם הפלסטיני בנשק". לפי התמלולים, ארפאעיה שינה גרסאות במהלך חקירתו. כך למשל אמר בהתחלה כי לא חשב לדקור או לפגוע בשוטר, לאחר מכן טען שרצה להיעצר אבל לא התכוון לעשות שוב, ולבסוף אמר שהוא מוכן לבצע גם פיגוע כדי להיעצר. "אני רוצה להיות שאהיד", הצהיר אז. לשאלת החוקר כיצד הוא מתכוון להפוך לשאהיד, ענה החשוד: "אני אעשה את זה שוב, אקנה עוד פעם סכין ואני אבוא שוב לכאן כדי להיכנס לכלא או להיות שאהיד", והוסיף, "הייתי עושה כל דבר כדי להיכנס לכלא. ואם תשחררו אותי אני אחזור לכאן עם סכין ואהיה שאהיד".

ארפאעיה סיפר לחוקרים על סכסוך מתמשך עם ההורים, שבו תלה את המניע למעשיו, וטען שהוא לא באמת מסוגל לפגוע במישהו. "הייתי הורג כדי להיות בכלא, בכלא עדיף", אמר. אך כששאל החוקר מה היה עושה כדי להיכנס לכלא, ענה "הייתי עושה כל דבר. אני לא יכול להרוג". בית משפט השלום בירושלים קבע אז שמדובר באדם שהמעשים שלו מסוכנים אבל גזר עליו עונש מאסר קל יחסית, שישה חודשים ויום אחד.

  מיפוי לקראת הריסת ביתו של החשוד ברצח אורי אנסבכר
 

מיפוי לקראת הריסת ביתו של החשוד ברצח אורי אנסבכר ( דובר צה"ל)

 

מוקדם יותר אתמול אמר סלימאן ארפאעיה, אחיו של החשוד ברצח הצעירה לחדשות 13 כי אינו מאמין שאחיו ביצע את המעשה. "אני לא מאמין שהוא רצח, הוא לא עושה דברים כאלו. גדלתי איתו באותו הבית והוא לא רוצח", אמר. ארפאעיה המשיך והכחיש כל קשר בין אחיו לבין ארגוני טרור: "אומרים שהוא הודה. תמיד כשישראל תופסת מישהו היא אומרת שהוא רוצח ושיש הוכחות. אחי לא עושה דברים כאלה. אנחנו לא משתייכים לחמאס ולא לפתח". אתמול בלילה פעלו כוחות צה"ל בחברון ומיפו את הבית שבו הוא גר, על מנת לבחון את האפשרות להריסתו.

ביום חמישי נמצאה גופתה של אורי, בת 19 מתקוע, בת שירות לאומי, ועליה סימני אלימות ודקירות. ביום שישי, ארפאעיה נעצר. ביום ראשון לפנות בוקר ארפאעיה שחזר את הרצח, זאת לאחר שהחל לשתף פעולה עם חוקריו. על פי כל הסימנים נראה כי הרצח לא היה פיגוע שתוכנן מראש, אלא ניצול של הזדמנות לאחר שהחשוד נתקל בצעירה. ככל הנראה, יצהיר החשוד כי מדובר בפיגוע, כדי להבטיח שהוא ובני משפחתו יקבלו את הקצבה. במהלך הלילה פעלו כוחות צה"ל בחברון ומיפו את הבית שבו הוא גר, על מנת לבחון את האפשרות להריסתו.

אורי היתה בת שירות לאומי ב"יעלים", מרכז לטיפול בנוער ביער עמק רפאים שבירושלים. הוריה סיפרו כי אורי הייתה "נשמה קדושה מבקשת משמעות, בעלת נפש רגישה לכל אדם ויצור, ורצון אינסופי לתיקון העולם בטוב". המורה שחינכה אותה באולפנה סיפרה כי "אורי הייתה בחורה חכמה וכנה, ובעלת פתיחות מחשבתית מקורית ויצירתית. היא הייתה אהובה מאד על הסביבה והיתה בה רגישות לזולת".