יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, חדשות עשר

"עסקת המאה": הפלסטינים ומדינות באירופה יגבשו "קווים אדומים"

בשבוע הבא תתכנס בדבלין ועידה בהשתתפות מדינות ערביות ואירופיות שתעסוק בסוגיות הליבה של התוכנית. דיפלומט אירופי בכיר: "רוצים לתת לפלסטינים להרגיש שהם לא לבד"

פרסום ראשון: בשבוע הבא תתכנס בדבלין שבאירלנד ועידה בהשתתפות הפלסטינים, מדינות ערביות ומדינות אירופיות שתעסוק בתוכנית השלום של טראמפ. דיפלומטים אירופים אמרו לחדשות 13 כי מטרת הוועידה היא להיערך להצגת תוכנית השלום של הנשיא טראמפ ולגבש "קווים אדומים" בסוגיות הליבה כמו ירושלים והגבולות.

הוועידה, בדרג שרי חוץ, היא יוזמה של אירלנד שידועה בתמיכה שלה בפלסטינים בתוך האיחוד האירופי. לוועידה יגיעו שרי החוץ של מצרים, ירדן והרשות הפלסטינית וכן שרי החוץ של אירלנד, צרפת, הולנד ושבדיה. "אנחנו רוצים לשבת עם הפלסטינים לדבר איתם על עמדתם לגבי תוכנית השלום של טראמפ ועל דרכים לחדש את תהליך השלום אבל בעיקר לתת להם להרגיש שהם לא לבד ושיש להם תמיכה גם ממדינות ערב וגם מאירופה", אמר דיפלומט אירופי בכיר.

הפרלמנט באירלנד
 

הפרלמנט באירלנד (getty images )

 

בישראל עוקבים אחרי הוועידה בדבלין ומתנגדים לה מאוד. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון אמר בתגובה כי "אחרי החד צדדיות של אירלנד בכל הנוגע לחוק להרמת ההתנחלויות, כיצד היא יכולה להיות מתווך הוגן כשהיא פועלת נגד ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

היום פרסמה רשת פוקס האמריקנית מפי בכירים בממשל טראמפ כי גיבוש תכנית השלום של הבית הלבן למעשה הושלם. לדבריהם התכנית היא מסמך באורך 200-175 עמודים והוא ייחשף אחרי הבחירות בישראל.

ביום חמישי מסרו בכירים בבית הלבן כי יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ג'ארד קושנר, ושליח הבית הלבן למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, יגיעו בסוף פברואר לביקור במזרח התיכון כדי לדון עם מנהיגים ערבים בתוכנית השלום של טראמפ ולבקש את תמיכתם.

 ג'ארד קושנר
 

ג'ארד קושנר (רויטרס )

 

אל קושנר וגרינבלט יצטרפו שליח משרד החוץ האמריקני, בריאן הוק, ועוזרו של קושנר, אבי ברקוביץ'. חברי המשלחת, שיבקרו בסעודיה, עומאן, איחוד האמירויות, בחריין, קטאר ומרוקו לא ישוחחו על סוגיית הליבה הפוליטיות עם הדיפלומטים עמם ייפגשו, אלא ינסו לבחון את מידת התמיכה לחלקה הכלכלי של התוכנית, שאמורה לכלול שילוב של סיוע והשקעות עבור העם הפלסטיני.

לפני כשבועיים פורסם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להיפגש בוועידה בנושא המזרח התיכון שתתקיים בשבוע הבא בוורשה בירת פולין עם בכירי "צוות השלום" של הבית הלבן – יקושנר וגרינבלט. השניים שישתתפו בוועידה, שתיפתח ב-13 בפברואר, צפויים לדון עם נתניהו בתכנית השלום של הנשיא טראמפ ובקידום היחסים בין ישראל למדינות ערב.

 נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ ( יוטיוב)

 

בכירים בבית הלבן ציינו שקושנר וגרינבלט צפויים להיפגש במהלך הוועידה עם שורה של שרי חוץ ממדינות ערב וממדינות אירופה כדי לדון עמם בנושא תכנית השלום של טראמפ. בוועידה ישתתפו שרי החוץ של סעודיה, בחריין, איחוד האמירויות, עומאן וירדן. נציגים מהרשות הפלסטינית ומאיראן לא הוזמנו לוועידה. קושנר צפוי להשתתף באחד הפאנלים שיתקיימו בוועידה, אך עדיין לא ברור אם יחשוף פרטים לגבי תכנית השלום.