מחאת העדה האתיופית בצומת עזריאלי, חדשות 13

לאחר מקרה ביאדגה: המשטרה תשקול הכשרה להתמודדות עם פגועי נפש

לאחר הפרסום בחדשות 13 בנוגע לפניית עמותת "אנוש" שלא נענתה ע"י השר ארדן, מנכ"ל המשרד לבט"פ נפגש עם מנכ"לית העמותה והבטיח כי יבחן את שיתוף הפעולה בין הגורמים

מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים, משה צ'יקו אדרי, נפגש היום (שני) עם מנכ"לית עמותת "אנוש", ד"ר הלה הדס, בנושא הכשרות שוטרים למפגש עם מתמודדי נפש. הפגישה הגיעה לאחר הפרסום בחדשות 13 על פנייתה של עמותת אנוש לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, בדרישה להכשיר שוטרים להתמודדות עם פגועי נפש, וזאת בעקבות אירוע הירי ביהודה ביאדגה לפני כשלושה שבועות. בפגישה, הציגה ד"ר הדס בפני אדרי את התכנית שהכינה העמותה בנושא בשנת 2013, וכמו כן הציגה בפניו את הפיילוט שהתקיים במכללה להכשרת שוטרים בשפרעם.

בתום הפגישה הבטיח אדרי כי המשרד ייבחן את שיתוף הפעולה עם העמותה, ויזמן עד לחודש הבא את נציגי אנוש לפגישה במכללה לשוטרים בבית שמש. שם ייבחנו וידונו, ביחד עם אנשי המשטרה האמונים על התחום, את טיבן ואיכותן של ההכשרות למפגשים עם מתמודדי נפש הקיימות כיום בסל ההכשרות, ואם יעלה הצורך – יוספו הכשרות לשוטרים בתחום. כמו כן, אדרי ציין כי המכללה בבית שמש כן מכשירה שוטרים להתמודד עם אנשים המתמודדים עם מוגבלויות ביניהן גם מגבלות נפשיות.

 
 יהודה ביאדגה
 

יהודה ביאדגה (חדשות 13)

 


"הפגישה הייתה מצוינת ובאווירה טובה ושמחנו לשמוע שבמשטרה שמים את דעתם ומבינים את החשיבות שבחשיפה הנכונה של שוטרים לאנשים המתמודדים עם מגבלות", אמרה ד"ר הלה הדס, מנכ"לית עמותת אנוש. "יחד עם זאת, היה חשוב לנו לציין בפני מר אדרי כי בנושא מתמודדי הנפש, המונים כ-250,000 איש במדינה - לא נעשה מספיק ועלינו להמשיך ולבחון כיצד לספק לשוטרים את ההכשרה הנכונה והראויה בנושא".

למחרת אירוע הירי ביהודה ביאדגה שלחה מנכ"לית העמותה ד"ר הלה הדס, כאמור, מכתב לשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ובו היא ניסתה לקדם את תוכנית ההכשרה - אך נענתה כי "השר נמצא כרגע בתקופה עמוסה ולצערו לא יכול, מוזמנים לפנות בהמשך". עם זאת, לאחר פניית חדשות 13 שינו בלשכה את התגובה, ומסרו: "השר כלל לא ראה את הפנייה הזאת, ולאחר שהבנו אותה בפניו כבר נקבעה פגישה".

 אלימות בהפגנת האתיופים בכיכר רבין
 

אלימות בהפגנת האתיופים בכיכר רבין (חדשות 13)

 

מטעם משטרת ישראל נמסר בתגובה: "במסגרת הליך של הכשרות שוטרים, מתקיימת הכשרה ייעודית לטיפול וחקירת אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים בכללן בעלי מוגבלות/ לקות נפשית. משטרת ישראל משתפת פעולה עם הגורמים הרלוונטיים  אשר משולבים בהכשרה ומהווים כתובת חשובה להתייעצות והדרכה מקצועית. מערך בריאות הנפש עוסק בהכשרות והכנה מנטלית לצורך זיהוי, איתור וטיפול בסימני מצוקה נפשית. נציין כי במקרים המתאימים מעורבים בפעילות אכיפה והחקירה גם אנשי מקצוע, בהם גורמי הרווחה ובריאות הנפש ככל שנדרש לצורך מימוש תפקידה של המשטרה באכיפת החוק ושמירה על שלטון החוק".