סיירה לאון, אילוסטרציה, iStock

בשל ריבוי מקרי האונס: בסיירה לאון הוכרז מצב חירום לאומי

במדינה שבה כ-70% מקורבנות האלימות המינית הם מתחת לגיל 15, הנשיא הכריז על הגדלת העונש המקסימלי למאסר עולם: "בתיה"ח יעניקו טיפול חינם לנפגעי תקיפה מינית"

לאחר חודשים של מחאה מצד פעילים נגד תופעת האלימות המינית והאונס במדינה, הכריז נשיא סיירה לאון על מצב חירום לאומי בנאום שנשא בשבוע שעבר. לדברי הנשיא יוליוס מאדה ביו, גיל התוקפים הופך צעיר יותר ומעשיהם הופכים אלימים יותר.

"המשמעות המיידית של מצב החירום היא שהעונש בגין בעילת קטינים עשוי להיות מאסר עולם", אמר ביו, שניתן היה להבחין בהתרגשות שלו למשמע עדותה של ניצולת אבולה שנאנסה. העונש המקסימלי על פי החוק במדינה הוא 15 שנות מאסר, והוא מוטל רק לעיתים רחוקות מאוד. "בנוסף להכרזה הנחיתי את כל בתי החולים הממשלתיים להקנות טיפול חינם לכל קורבן אונס או התעללות מינית".

 יוליוס מאדה ביו, נשיא סיירה לאון
 

יוליוס מאדה ביו, נשיא סיירה לאון (רויטרס )

 

מעבר לזה, הורה ביו להקים מחלקה משטרתית מיוחדת לטיפול במקרי אונס ואלימות מינית נגד קטינים. הוא אמר כי הוא מבקש להגביר את המודעות לתופעה שהולכת וגוברת.

נשיא המדינה האפריקנית אמר שבכל חודש מתקבלים מאות דיווחים על מקרי אונס ותקיפות מיניות נגד נשים, ילדות ותינוקות, במקרים מסוימים בני שלושה חודשים בלבד. לדבריו, כ-70% מהקורבנות הם מתחת לגיל 15. על אף מספר הדיווחים הגבוה, אלפי מקרים אינם מדווחים כלל בגלל האדישות לנושא בתרבות המקומית, שמותירה את הקורבנות להתמודד לבד עם הטראומה. בשנה שעברה נרשמו מעל ל-8,500 מקרים של תקיפה, קרוב ל-4,000 יותר מבשנה שקדמה לה.