לאחר שנחתם הסכם הגרעין: נתניהו שוחח עם שליט איחוד האמירויות

דיפלומטים מערביים וערביים אמרו לחדשות 13 כי התקיימו שיחות סודיות בין רה"מ לבן זאייד, שנערכו לפני כ-3 שנים בניסיון לקדם מהלך מדיני אזורי וממשלת אחדות בישראל

לאחר חתימת הסכם הגרעין בין איראן למעצמות, קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו כמה שיחות טלפון סודיות עם השליט בפועל של איחוד האמירויות הערביות, השייח מוחמד בן זאייד - כך אמרו לחדשות 13 דיפלומטים מערביים וערביים.

 
השיחות בין נתניהו לבן זאייד עסקו בתיאום בנושא האיראני בעקבות הסכם הגרעין עם טהראן, וגם בניסיון לקדם מהלך מדיני אזורי שכחלק ממנו תקום ממשלת אחדות בישראל. בממשלה תוכננה לקחת חלק גם מפלגת "המחנה הציוני", שבראשה עמד באותה תקופה יצחק (בוז'י) הרצוג. 

 מוחמד בן זאיד אאל נהיאן ונתניהו
 

מוחמד בן זאיד אאל נהיאן ובנימין נתניהו (החדשות 13)

 


שגריר ארה"ב בישראל דאז, דן שפירו, סיפר כי כמה מיועציו של נתניהו נפגשו וקיימו שיחות טלפון עם בכירים באיחוד האמירויות בנסיון לקדם מהלך כזה. "היו קשרים בין ישראל לאיחוד האמירויות בנסיון לראות האם ניתן לגבש חבילה כזו", אמר שפירו.

"אני לא רוצה לנקוב בשמות. נציגים של ראש ממשלת ישראל ונציגים של נסיך הכתר של האמירויות שדיברו בקביעות, לפעמים פנים מול פנים ולפעמים בטלפון. ניסו לחלוק רעיונות לגבי מה החבילה הכללית ומה כל אחד יביא", הוסיף. בסופו של דבר המהלך לא הבשיל וממשלת אחדות לא קמה.

בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לידיעה.

פרטים נוספים על הקשרים החשאיים בין ישראל לאיחוד האמירויות – הערב בפרק השני של סדרת הכתבות "סודות המפרץ" שישודר במהדורה המרכזית.