השוטרים באינדונזיה מפחידים את הנחקר באמצעות נחש, החדשות 13

שוטרים השתמשו בנחש כדי להפחיד נחקר - ונאלצו להתנצל

במהלך החקירה באינדונזיה השתמשו החוקרים בזוחל על מנת להטיל אימה על חשוד בגניבה. תיעוד המקרה נחשף והמשטרה המקומית התנצלה על מעשיה, אך הבהירה - הנחש לא היה ארסי

שוטרים ממשטרת אינדונזיה תועדו כשהם משתמשים בנחש בעת חקירה  של אזרח החשוד בגניבה, זאת כדי להפחידו. לאחר שנחשף התיעוד, שבו נראה החשוד צורח לקול צחוקו של החוקר, נאלצה המשטרה המקומית להודות בכך ולהתנצל על האירוע. עם זאת, בהודעה נכתב כי הנחש לא היה ארסי ושהשוטרים לא היכו את הנחקר.

עורכת הדין ורוניקה קומן, המתמחה בזכויות אדם, שהפיצה את תיעוד החקירה, אמרה כי שיטות החקירה הללו הם עינוי ומהוות הפרה של מדיניות המשטרה ואף של מספר חוקי מדינה. היא הוסיפה שמדובר רק במקרה אחד משורה של דיווחים על אנשי משטרה וצבא העושים שימוש בנחשים כדי להפחיד עצורים. לדבריה, מדובר בסימפטום של גזענות תרבותית נגד ילידי פפואה, המחוז שבו אירעה התקרית.

תיעוד החקירה:

קומן סיפרה שסם לוקון, חבר בוועדה הלאומית של מערב פפואה שתומכת בהיפרדות מאינדונזיה וקבלת עצמאות, נכלא בתא עם נחש והוכה לאחר שנעצר בחודש ינואר. לטענתה, התיעוד שהופץ מהחקירה הוביל את המשטרה להתנצלות חריגה ונדירה.

פפואה המערבית מהווה את חציו המערבי של האי "גינאה החדשה", שבשנות ה-60 עבר לשליטת אינדונזיה. מראשית השלטון האינדונזי נשמעו טענות על שחיתות שלטונית ופעולות טרור מטעם הממשלה, בהן מקרי רצח ועינויים, שקורבנותיו כוללים - להערכת אמנסטי - מעל 100,000 איש.