איראן: "אם ארה"ב תתקוף אותנו - נמחה את תל אביב וחיפה מהמפה"

בכיר במשמרות המהפכה תקף את יריבות מדינתו: "לארה"ב אין אומץ לירות לעברנו כדור אחד". הנשיא רוחאני נאם לרגל 40 שנים למהפכה האסלאמית: "האויב לא הצליח להשיג מטרותיו"

בכיר במשמרות המהפכה, יאדוללה ג'וואני, תקף היום (שני) את ישראל: "אם ארצות הברית תתקוף אותנו – טהראן תמחה את תל אביב וחיפה מהמפה". כמו כן, הוסיף כי "לארה"ב אין אומץ לירות לעברנו כדור אחד חרף כוחה הצבאי".

מוקדם יותר, נאם נשיא איראן חסן רוחאני במסגרת החגיגות לרגל 40 שנים למהפכה האסלאמית ואמר כי מדינתו תמשיך בדרך שבה היא צועדת מאז החל שלטון האייתולות. לדברי רוחאני, "המהפכה באה על מנת להגן על איראן בעוד שהמשטר הקודם בגד בעם האיראני, בדתו ובתרבותו".

"אנו חוגגים היום חרף מזימתן הנפשעת של ארצות הברית ושל הישות הציונית נגדנו", אמר רוחאני. "כולם מנסים ללחוץ על עמנו ולהשית עליו חרמות ועיצומים. עם זאת, האויב לא הצליח להשיג את מטרותיו. כל המזימות נכשלו וייכשלו - נוכחותכם מוכיחה זאת", אמר לעם האיראני.

שיגור הטיל האיראני
 

שיגור הטיל האיראני (חדשות 13)

 

רוחאני התייחס גם לתוכנית הטילים של איראן ואמר כי לא תעצר. "אנו מייצרים היום בעצמנו 80% מכלל הנשק והתחמושת של צבאנו. איראן תמשיך לחזק את כוחה הצבאי ואת תוכנית הטילים שלה. תרבות הג'יהאד וההקרבה היא מבין ההישגים הגדולים של המהפכה האסלאמית. עובדת היותה של המהפכה שלנו אסלאמית במהותה - היא ששמרה על המשטר כנגד כל הסכנות".

בתגובה לדברים אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני לא מתעלם מהאיומים של המשטר האיראני, אבל אני גם לא מתרשם מהם. אם המשטר הזה יעשה את הטעות האיומה וינסה להחריב את תל אביב וחיפה, זה לא יצליח להם, אבל זה יהיה יום המהפכה האחרון שהם יחגגו. כדאי שהם יקחו זאת בחשבון".

תחילתה של המהפכה האיסלאמית החלה בראשון לפברואר 1979, אז שב האייתוללה רוחאללה חומייני מתקופת הגלות שלו לאיראן ונתקבל בגילויי שמחה של מיליוני אנשים. בעשירי בפברואר כוחות אסלאמיסטיים ומתנגדי המשטר לחמו בכוח של השאה סמוך לבסיס פרהבד, הרגו רבים מהם ואילצו אותם לסגת. במהלך הקרב מת גם כתב אמריקני של ה"לוס אנג'לס טיימס" שנשלח למזרח התיכון. יום לאחר מכן, ב-11 בפברואר, המטה הכללי של איראן הכריז על הפסקת הלחימה של הצבא האיראני. אי השתתפות הצבא במערכה הבטיח למעשה את הצלחת המהפכה האיסלאמית ואילץ את בכירי הממשלה להמלט מטהראן ולצאת לגלות בצרפת.