בכיר בצבא ארה"ב: נסיגת הכוחות מסוריה צפויה להתחיל תוך שבועות

ג'וזף ווטל, מפקד הכוחות במזרח התיכון, הבהיר כי הצבא האמריקני יחל בקרוב את תהליך הנסיגה, בהתאם לתנאי הקרקע. "איננו רוצים להשאיר את אנשינו בשטח שאינו נחוץ לנו"

נסיגת ארה"ב מסוריה: ג'וזף ווטל, מפקד הכוחות האמריקניים במזרח התיכון, אמר הלילה (שני) כי נסיגת צבא ארצות הברית מסוריה, ובתוכה יציאת הכוחות הקרקעיים, צפויה להתחיל תוך מספר שבועות – בהתאם לתנאי הקרקע.

"איננו רוצים להשאיר את האנשים שלנו בשטחים שאין לנו צורך בהם, וכשאין לנו משימה לבצע", אמר ווטל והוסיף כי הוא מאמין לא יחול שינוי בכמות הכוחות המוצבים בעיראק. בתוך כך, הנשיא טראמפ כתב הלילה בחשבון הטוויטר שלו כי "ארה"ב תשלוט בקרוב על 100% משטחי דאע"ש בסוריה".

 
 
 
 כוחות צבא אמריקניים בסוריה
 

כוחות צבא אמריקניים בסוריה (רויטרס)

 

כזכור, ביום חמישי דווח ב"וול סטריט ג'ורנל" כי ארצות הברית מתכננת להוציא את כל כוחותיה הצבאיים מסוריה עד סוף חודש אפריל. לפי הדיווח, הנסיגה תושלם בעוד כחודשיים וחצי למרות העובדה שממשלתו של הנשיא טראמפ עדיין לא הציגה תוכנית סדורה להגנה על שותפיה הכורדים באזור.

מוקדם יותר באותו שבוע, אישר הסנאט האמריקני את הצעת החוק של מיץ' מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקני, לפיה הממשל צריך לבדוק אם אכן ארגוני הטרור בסוריה ובאפגניסטן הובסו ואינם מהווים איום לפני שתחל נסיגת הכוחות האמריקניים מהמדינות מוכות המלחמה. יוזם החוק טען כי "ארגוני הטרור עדיין מהווים איום רציני", וכי "יש להבטיח את תבוסתם לפני נסיגה משמעותית".
 

70 סנאטורים הצביעו בעד התיקון לחוק, בעוד ש-26 התנגדו לו. עם זאת, בשלב זה מדובר בהליך פרוצדורלי בלבד, שאינו מחייב את הנשיא דונלד טראמפ, שהכריז על נסיגה לפני כחודשיים. כדי שהחוק יקבל תוקף הוא צריך לעבור גם בבית הנבחרים, אך שם הוא צפוי להידחות לנוכח הרוב הדמוקרטי, התומך בנסיגה הכוחות האמריקניים מהמזרח התיכון והחזרת החיילים לארה"ב.

 כוחות צבא אמריקניים בסוריה
 

כוחות צבא אמריקניים בסוריה (Getty Images)

 

לפני כשבוע וחצי הודיע מקונל כי הוא יקדם את החקיקה בסנאט, בניגוד להצהרותיו של טראמפ. מההצעה עלה כי מקונל מכיר בהתקדמות שחלה במאבק נגד דאע"ש ואל-קאעידה בסוריה ובאפגניסטן, אבל מזהיר מפני "נסיגה תלולה" במידה ולא ינקטו מאמצים על מנת לשמר את ההישגים. מההצעה עלה כי במצב כזה עלול להיווצר באזור ואקום שעלול להתמלא על ידי רוסיה או איראן.
 

כמו כן, לפני כשבועיים וחצי דווח בסוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו כי צבא ארצות הברית פרס כ-600 מאות חיילים בסוריה כדי להגביר את האבטחה, בצל נסיגת הכוחות הצפויה. זאת לאחר שבחודש שעבר נהרגו ארבעה אמריקנים בהם שני חיילים, אזרח עובד הפנטגון וקבלן, בפיגוע בעיר מנבג' שבצפון סוריה. על פי אתר המזוהה עם דאע"ש, הארגון הקיצוני שלח מחבל מתאבד שהתפוצץ בסמוך לכוחות סיור של צבא ארצות הברית. 

לפני כחודש הודיעה הקואליציה נגד דאע"ש באופן רשמי כי צבא ארצות הברית החל להוציא כוחות מסוריה. במקביל, דווח ב-CNN כי הצבא האמריקני החל להוציא ציוד צבאי מסוריה. גורם אמריקני, המעורה בתוכנית הנסיגה, אמר אז לרשת הטלוויזיה כי "מספר משאות" כבר הועברו על ידי מטוסים וכלי רכב, אך סירב לנקוט באיזה ציוד מדובר ומאיפה לקחו אותו.

כזכור, הנשיא טראמפ הודיע לפני כחודשיים על החלטתו להסיג את כל כוחות הצבא האמריקניים מסוריה. ההחלטה הפתיעה בכירים בממשל ומפקדים בצבא, ואף הובילה להתפטרותו של שר ההגנה ג'ים מאטיס.