הרבה ח"כים, מעט כסאות: הפריימריז במפלגת העבודה בפתח

כשרבים מחברי המפלגה יודעים שלא יצליחו להיכנס לכנסת הבאה, נרקמים מספר תרחישים, בין היתר להקמת גוף פוליטי בראשות אהוד ברק. "נקלענו למציאות לא פשוטה"

מפלגת העבודה תצא היום (שני) לבחור את מועמדיה לכנסת ה-21. אך חברי המפלגה, שלפני ארבע שנים הכניסה 24 חברים לכנסת, כבר רוקמים את הפלטפורמה של היום שאחרי. אם זה היה תלוי רק באהוד ברק, אפשר היה לקרוא לה המחנה הציוני שתיים כשהוא עומד בראש ומאחוריו ציפי לבני ומפלגת העבודה, עם או בלי היו"ר אבי גבאי. גם במפלגת העבודה עצמה יש לא מעט אנשים שהיו מעוניינים בתרחיש כזה. 

ח"כ איציק שמולי אמר כי: "אנחנו לא מתכחשים למציאות הלא פשוטה שאליה נקלעה המפלגה. אבל הפריימריז יכולים להיות נקודת מפנה". ואכן, הבעיה הייתה שקשה היה להזיז את גבאי ממקומו. עם זאת, ממחר בערב לא יהיו לו יותר מנופי לחץ על הח"כים, כך שניסיון להזיז את גבאי ככל הנראה ייצא לפועל.

 חבר הכנסת איתן כבל, העבודה
 

חבר הכנסת איתן כבל, העבודה (החדשות 13)

 

עם 44 מתמודדים על מקומות ריאליים ספורים, כך על פי הסקרים, גבאי מנסה לנסוך אופטימיות בחברי העבודה. אך ספק אם החלטתו להראות בסרטון המפלגה רק שישה מועמדים, מעין רשימת המלצות, תרמה לאחדות השורות. ח"כ איתן כבל, למשל, יצא היום לקרב הישרדות כשיקרא תיגר על מנהיגותו של גבאי. "מעולם לא הוציא יו"ר מפלגה רשימת תמיכה", אמר. "בוודאי לא יו"ר שהסביבה הקרובה שלו פועלת נגד חבר כנסת מסוים שקוראים לו במקרה הזה איתן כבל. במידה רבה הייתי אומר שזה קרב חיי".

כזכור, גבאי נמנע מלפרסם רשימת מומלצים לקראת הפריימריז, אך פרסם הלכה למעשה רשימת מומלצים שקטה, של האנשים אותם מציגה המפלגה מכספה כנציגי המפלגה ברשתות. המועמדים הברורים מאליהם לפריימריז שיתקיימו מחר הם הח"כים שכיכבו ברשימתו של גבאי: שלי יחימוביץ', סתיו שפיר, איציק שמולי, עמיר פרץ, מירב מיכאלי ועומר בר לב. מאנשי גבאי נמסר כי לפי בדיקות שנערכו חברי הכנסת נחשבים למותג חיובי. עם זאת, חבר הכנסת איתן כבל, שמתח ביקורת על גבאי, נשאר בחוץ.

אבי גבאי
 

אבי גבאי (רויטרס)

 

ביום חמישי פורסם בחדשות 13 כי כמה בכירים במפלגת העבודה פנו לאחרונה ליו"ר המפלגה אבי גבאי וביקשו ממנו לפעול לחיבור עם מרצ, או לפחות לבחון את הנושא בסקרים ולראות אילו פירות מהלך כזה עשוי להביא. זאת בעקבות המצב הרע של שתי המפלגות בסקרים. גבאי סירב בתוקף לבחון את האפשרות, אפילו לא בסקר, ולא הסביר את החלטתו. 

על פי הסקר האחרון שפורסם בחדשות 13, מפלגת העבודה נמצאת בשפל חדש. בהתחשב בעובדה שהסקרים מבטיחים כרגע שלושה, מקסימום ארבעה מושבים ריאליים בכנסת הבאה. ספק אם אי פעם בתולדות מפלגת העבודה השקיעו רבים כל כך מאמצים כבירים כל כך בעבור כסאות מעטים כל כך.