משרד הבריאות ידע על קשר בין שתלי סיליקון לסרטן - ולא פרסם

ה-FDA האמריקני התריע על מאות מקרים של תחלואה בסרטן נדיר בקרב נשים שעברו ניתוח להגדלת חזה. לפני חצי שנה עודכן בכך המשרד הישראלי, אך הדבר לא דווח לציבור הרחב

אזהרה שפורסמה על ידי מנהל התרופות האמריקני, FDA, התריעה על קשר בין השתלת שתלי סיליקון לבין תחלואה בסרטן נדיר מסוג לימפומה. משרד הבריאות הישראלי, כך מסתבר היום (ראשון), קיבל התרעה כבר לפני חצי שנה - אך לא יידע את הציבור.

כ-15 אלף נשים בישראל עוברות ניתוחי שד מסוגים שונים בכל שנה. למעלה מחצי מהן, עושות זאת באמצעות שתלי סיליקון. בסוף השבוע פורסמה כאמור האזהרה של ה-FDA, שממנה עלה כי משנת 2011 יותר מ-450 נשים בארה"ב אובחנו חולות בסרטן מסוג לימפומה של תאים גדולים, שנגרם משתלי סיליקון, ותשעה מהמקרים הסתיימו במוות. ברחבי העולם נרשמו כ-600 מקרים, מתוכם מתו 16 נשים מהסרטן הנדיר, ובישראל כמה בודדות חלו, וכיום הן בריאות. לאור הממצאים, ה-FDA הודיע כי בכוונתו לערוך בסוף חודש מארס מפגש עם מומחים על מנת לגבש עמדה בנושא הבטיחות של השתלים.

היום, נחשף כי משרד הבריאות עודכן כבר לפני חצי שנה בנוגע לקשר בין השתל למחלה הקטלנית, ואף קיבל פניה רשמית בנושא מהאיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית. בחודש ספטמבר האחרון התריע איגוד הפלסטיקאים מפורשות על הסכנה והקשר שבין השתלת סיליקון לסרטן מסוג לימפומה. במכתב ששוגר למשרד הבריאות האיגוד קרא להקים ועדה לבדיקת הנושא והסקת מסקנות. במשרד הבריאות קיבלו את המכתב אך לא יידעו את הציבור.

ניתוח להגדלת חזה (אילוסטרציה)
 

ניתוח להגדלת חזה (אילוסטרציה) ( החדשות 13)

 

ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית, ציין כי "פנינו למשרד הבריאות וביקשנו שיגדירו מה האחריות של כל גורם. מה האחריות של היצרן? של המפיץ? של היבואן? עדיין לא קרה עם זה שום דבר". לדברי כהן, "אנחנו יודעים על שני מקרים כאלו בישראל, שהתגלו בשלב מאוד מוקדם". חרף הנתון המטריד, ד"ר רן טליסן, מנהל היחידה לכירורגיה פלסטית במרכז הרפואי "ברזילי", הרגיע ואמר כי "בישראל יש אלפי נשים שעברו הגדלה, בעולם מיליונים. המחלה שמדובר בה, מופיעה אחת לעשרות אלפים. אין סיבה לדאגה".


תגובת משרד הבריאות: "הודעת ה-FDA היא חשובה אך אינה מתייחסת למותג מסוים או ליצרן ספציפי. אין בה הוראה על החזרה של שתלים מהשוק. לפיכך על הרופאים ליידע כתמיד את המועמדות להשתלה על מכלול הסיכונים הכרוכים בהליך. משרד הבריאות מוסיף לעקוב אחר הודעת ה-FDA בכל הנושאים השונים, לרבות בתחום שתלי שד".