החשוד ברצח אורי איים ב-2017: "אם תשחררו אותי אחזור עם סכין"

לידי חדשות 13 הגיע תמלול חקירת עראפת ארפאעיה, החשוד ברצח אורי אנסבכר, כשנעצר לפני שנתיים: "אני אבוא לפה שוב כדי להפוך לשאהיד". שב"כ קבע כי המניע לרצח לאומני

לידי חדשות 13 הגיעו אתמול (ראשון) תמלולי חקירה של ערפאת ארפאעיה מ-2017, לאחר שנעצר בידי שוטרים בכניסה להר הבית כשבכיסו סכין מטבח גדולה. ארפאעיה איים אז כי יעשה זאת בשנית וכי בכוונתו לחזור לישראל במטרה "להפוך לשאהיד" או להיכנס לכלא. במקביל, הותר לפרסום כי מחקירתו בשב"כ עולה כי הרצח בוצע ממניע לאומני. היום הוא יובא לבית משפט השלום באשקלון לדיון בהארכת מעצר. 

במהלך חקירתו שיחזר את הרצח בפני חוקרי השב"כ והמשטרה וקשר עצמו באופן מובהק למקרה. חקירתו נמשכת ופרטי החקירה תחת צו איסור פרטים. מוקדם יותר אמש הגיע ראש הממשלה בנימין נתניהו לניחום אבלים בבית משפחתה של אורי בתקוע, ועדכן את המשפחה כי הרצח בוצע ממניע לאומני. 

במהלך חקירתו ב-2017, נשאל החשוד אם הוא אוהד חמאס, שאלה עליה השיב בחיוב, ואף פירט: "בדברים שהם עושים, למשל מגינים על העם הפלסטיני בנשק". לפי התמלולים, ארפאעיה שינה גרסאות במהלך חקירתו. כך למשל אמר בהתחלה כי לא חשב לדקור או לפגוע בשוטר, לאחר מכן טען שרצה להיעצר אבל לא התכוון לעשות שוב, ולבסוף אמר שהוא מוכן לבצע גם פיגוע כדי להיעצר. "אני רוצה להיות שאהיד", הצהיר אז. לשאלת החוקר כיצד הוא מתכוון להפוך לשאהיד, ענה החשוד: "אני אעשה את זה שוב, אקנה עוד פעם סכין ואני אבוא שוב לכאן כדי להיכנס לכלא או להיות שאהיד", והוסיף, "הייתי עושה כל דבר כדי להיכנס לכלא. ואם תשחררו אותי אני אחזור לכאן עם סכין ואהיה שאהיד".

בווידיאו: נתניהו בביקור אבלים אצל משפחתה של אורי אנסבכר בתקוע

ארפאעיה סיפר לחוקרים על סכסוך מתמשך עם ההורים, שבו תלה את המניע למעשיו, וטען שהוא לא באמת מסוגל לפגוע במישהו. "הייתי הורג כדי להיות בכלא, בכלא עדיף", אמר. אך כששאל החוקר מה היה עושה כדי להיכנס לכלא, ענה "הייתי עושה כל דבר. אני לא יכול להרוג". בית משפט השלום בירושלים קבע אז שמדובר באדם שהמעשים שלו מסוכנים אבל גזר עליו עונש מאסר קל יחסית, שישה חודשים ויום אחד.

מוקדם יותר אתמול אמר סלימאן ארפאעיה, אחיו של החשוד ברצח הצעירה לחדשות 13 כי אינו מאמין שאחיו ביצע את המעשה. "אני לא מאמין שהוא רצח, הוא לא עושה דברים כאלו. גדלתי איתו באותו הבית והוא לא רוצח", אמר. ארפאעיה המשיך והכחיש כל קשר בין אחיו לבין ארגוני טרור: "אומרים שהוא הודה. תמיד כשישראל תופסת מישהו היא אומרת שהוא רוצח ושיש הוכחות. אחי לא עושה דברים כאלה. אנחנו לא משתייכים לחמאס ולא לפתח". אתמול בלילה פעלו כוחות צה"ל בחברון ומיפו את הבית שבו הוא גר, על מנת לבחון את האפשרות להריסתו.

כזכור, בשישי בערב נעצר פלסטיני תושב חברון בחשד שרצח את אורי אנסבכר, יומיים לאחר שנמצאה גופתה בעין יעל שבירושלים. החשוד נעצר בעיירה אל-בירה, הסמוכה לרמאללה, בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לידי חוקרי שב"כ והעובר לחקירת גורמי הביטחון.