חומות של תקווה: שימפנזים אלתרו סולם - וברחו מהכלוב • תיעוד

קופי האדם האינטליגנטים ניצלו את נזקי מזג האוויר, העמידו ענף על החומה שהקיפה את המתחם שבו שהו בגן החיות בצפון אירלנד - ונמלטו. "פחדתי, אך הם התנהגו באצילות"

שימפנזים בגן החיות של העיר בלפסט שבצפון אירלנד, ניצלו את נזקי מזג האוויר ומצאו דרך יצירתית במיוחד לצאת מהשטח הסגור שבו שהו - באמצעות ענף.

השימפנזים טיפסו באמצעות הסולם המאולתר על קירות החומה הגבוהה שהקיפה אותם, ונתפסו על חם על ידי מבקרי גן החיות שתיעדו את המאורע. בסופו של דבר, נראה שלקופי האדם נמאס מהחופש - והם שבו בעצמם למתחם המיועד להם.

אנשים שהיו במקום סיפרו כי לאחר הבריחה, הם ראו את אחד השימפנזים מגיח מן השיחים ליד שביל גן החיות, בעוד האחרים ישבו על חומת ההסגר. בסרטון, ניתן לראות את רגע הבריחה, כאשר ברקע אחד הילדים במקום צועק: "אל תברח, גורילה קטנה ורעה".

עובד בגן החיות, אלין קיירנס, אמר כי העצים נחלשו בעקבות הרוחות - מה שאפשר ליונקים האינטליגנטים לשבור את הענפים ולהשתמש בהם כסולם לבריחה. הוא הוסיף: "הם חכמים, ויודעים שהם לא אמורים להיות מחוץ לשטח שלהם. לכן הם חזרו לשם בעצמם".

דניאל מונהאגן, שהייתה במקום עם קרובי משפחתה, הביעה דאגה. "פחדתי כיוון שהייתי עם הילדים, אבל ניסיתי לא להראות פחד. שאלתי את עצמי מה יקרה אם אחד מהם יתקוף אותנו, או ינסה לקחת את אחד הילדים ולברוח", אמרה מונהאגן, "אבל היינו חייבים להישאר רגועים. יתכן שזה היה נגמר אחרת אם השימפנזה היה אגרסיבי, אבל הוא לחלוטין לא היה. זו הייתה הקלה. פשוט הלכנו לידו, והוא התנהג באצילות".

זו הבריחה השנייה בגן החיות שבבלפסט בשבועות האחרונים. לפני כחודש פנדה אדומה נמצאה בגן סמוך לגן החיות, לאחר שברחה גם היא מהכלוב שלה.