דיווח: המוסד וה-CIA הבריחו מדען גרעין מאיראן במבצע משותף

עיתון ה"דיילי מייל" דיווח כי המדען חולץ והועבר לבריטניה, כאשר שירותי הביון ניצלו את משבר הפליטים כדי להעביר אותו על סירה מתנפחת עם עוד 12 מהגרים

שירותי הביון הבריטים שיתפו פעולה עם המוסד וה-CIA כדי להבריח מדען גרעין מאיראן לבריטניה - כך על פי דיווח בעיתון ה"דיילי מייל". לפי הדיווח, שירותי הביון ניצלו את משבר הפליטים, שמגיעים לאירופה בדרך הים, על מנת להסוות את המדען. עוד דווח כי האיראני בן ה-47 צורף ל-12 מהגרים נוספים מאיראן, שחצו את התעלה בין צרפת לבריטניה על סירה מתנפחת והגיעו למחוז קנט בערב השנה החדשה. 

על פי הדיווח, המדען מחזיק במידע על תוכנית הגרעין האיראנית, וככל הנראה סייע לתכנן את חיסולו ב-2012 של מוסטפא אחמדי רושאן, סגן מנהל המתקן להעשרת אורניום בנתאנז. בדיווח צוטט מקור שאמר ל"סאנדיי אקספרס" כי התוכנית להברחתו של המדען נהגתה עוד באוקטובר אשתקד, וכי המוסד הבריח אותו מאיראן לטורקיה, משם החל במסעו לבריטניה. המקור אמר כי: "המבצע היה מאתגר. די מהר הבחינו בהיעדרו של המדען, ויחידה מיוחדת של כוחות המהפכה החלה לחפש אחריו. ברגע שהוא הגיע לצרפת עלתה השאלה כיצד להכניס אותו לבריטניה? לא יכולנו פשוט להטיס אותו למדינה. הפתרון יוצא הדופן שנמצא היה להסוות אותו בתוך קבוצה של מהגרים שהתכוננו לחצות את התעלה". לאחר מכן הוטס המדען לארה"ב.

בשבוע שעבר ערכה איראן ניסיון שיגור נוסף של לווין לחלל – כך עולה מתמונות שפרסמה חברת "DigitalGlobe", שבו נראה כן שיגור ריק במרכז החלל על שם חומייני – ומסביבו מה שנראה כמו סימני חריכה. זאת לאחר שלפני כשלושה שבועות הודיעה טהראן כי ביצעה ניסיון לשגר לווין לחלל – אך נכשלה. יום לאחר מכן, הצהיר נשיא איראן, חסן רוחאני, כי "נהיה מוכנים לשגר לווין נוסף לחלל בעוד מספד חודשים".

שר החוץ האיראני מוחמד זריף בביקורו בדמשק
 

שר החוץ האיראני מוחמד זריף בביקורו בדמשק (אל עלאם)

 

בחודש שעבר הצהיר שר החוץ האיראני מוחמד זריף כי איראן לא תחכה להחלטותיה של אירופה בנוגע להסכם הגרעין. "נמשיך את שיתוף הפעולה שלנו עם האירופאים בנוגע להסכם הגרעין, אך לא נחכה להם. נתייעץ עם השותפים המסורתיים שלנו כדי לקדם את האינטרסים שלנו". "האירופאים ניסו, אך לא הצליחו להתקדם בהתאם לציפיות שלנו", אמר זריף. בד בבד, אמר שר החוץ האיראני כי מדינתו היא ספקית נפט "מהימנה" של הודו, ותישאר כזו.

כזכור, בספטמבר אשתקד איים ראש סוכנות הגרעין האיראנית, עלי אכבר סאלחי, ב"השלכות קשות" אם ייפגעו מדעני גרעין בארצו. סאלחי אמר את הדברים בריאיון שהעניק לסוכנות הידיעות "AP". זאת בעקבות שורה של פיצוצים מסתוריים שבהם נפגעו מדעני גרעין איראניים. באיראן הפנו אצבע מאשימה לישראל, אולם היא מעולם לא קיבלה אחריות על פעולות החיסול.