רצח אורי אנסבכר: החשוד הפלסטיני שחזר את המעשה

ערפאת ארפאעיה, תושב חברון בן 29, שחזר לפנות בוקר את רצח הצעירה בעין יעל שבירושלים • דודתה של אורי: "הייתה ילדה מלאת אור, היו לה הרבה חלומות והפיגוע קטע הכול"

  • פורסם ב:
  • 10/02/2019 13:12
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/02/2019 14:23
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

ערפאת ארפאעיה, תושב חברון בן 29, שחזר לפנות בוקר (ראשון) בעין יעל שבירושלים את רצח אורי אנסבכר. זאת, לאחר שהחל לשתף פעולה עם חוקריו. על פי כל הסימנים נראה כי הרצח לא היה פיגוע שתוכנן מראש, אלא ניצול של הזדמנות לאחר שהחשוד נתקל בצעירה. ככל הנראה, יצהיר החשוד כי מדובר בפיגוע, כדי להבטיח שהוא ובני משפחתו יקבלו את הקצבה. במהלך הלילה פעלו כוחות צה"ל בחברון ומיפו את הבית שבו הוא גר, על מנת לבחון את האפשרות להריסתו.

בד בבד, דודתה של אורי, נעמה כהן, סיפרה על הפעם האחרונה שבה נפגשו: "נפגשנו בשישי שעבר. דיברנו על העבודה שלה בשירות, עם בני נוער בסיכון. דיברנו קצת על העתיד, מה היא חושבת על השנה הבאה, אם יש לה תוכניות בסוף השירות מה לעשות הלאה. היא הייתה במחשבות על זה, היו לה הרבה חלומות, ללמוד, להתחתן, ילדים. הפיגוע הזה קטע את הכל".

על יום הרצח, סיפרה דודתה: "אורי היא אחראית, היא לא ילדה שמסתובבת, היא יוצאת לטייל וחוזרת. היא לא חזרה ולא ענתה לטלפון, וזה לא היא. היא לא מישהי שתצא ותיעלם. ברגע שהיא לא חזרה, החשד התחיל שמשהו קרה. היא לא תעשה את זה סתם. מבחינתי זה פיגוע. אני לא יודעת איך להגדיר את זה אחרת". 

 
 
 דודתה של אורי אנסבכר
 

דודתה של אורי אנסבכר ( החדשות 13)

 

"היה לי קשר מאוד מיוחד איתה. היינו מאוד קשורות מהרגע שהיא נולדה, למדתי ממנה המון", אמרה הדודה. "היו לי הרבה שיחות איתה. היא הייתה ילדה מלאת אור, הפיצה אור גדול בעולם. הייתה ילדה של אהבה, אהבה אדם ואדמה. הייתה לה נפש מיוחדת, נשמה גדולה שיכלה לחדור לכל בן אדם, לראות אותם, להבין. היא רצתה רק לעשות טוב בעולם, להפיץ טוב".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בישיבת הממשלה לרצח: "אני מבקש לשבח את כוחות הביטחון שפעלו במהירות מופתית. תוך שעות ספורות הם איתרו ולכדו את הרוצח. במוקדם או במאוחר, במקרה זה במוקדם, ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע בנו ואנחנו באים עמם חשבון".

בשישי בערב נעצר פלסטיני תושב חברון בחשד שרצח את אורי אנסבכר, יומיים לאחר שנמצאה גופתה בעין יעל שבירושלים. החשוד נעצר בעיירה אל-בירה, הסמוכה לרמאללה, בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לידי חוקרי שב"כ והעובר לחקירת גורמי הביטחון. מהמשטרה נמסר כי בזירת הרצח נמצאו ראיות פורנזיות שקושרות את החשוד באופן חד משמעי לאירוע. אתמול בערב הותר לפרסום שמו. 

מאז שנעצר, נתון החשוד תחת חקירת שב"כ. מחקירתו עולה כי יצא מביתו בחברון עם סכין והתקדם לכיוון הכפר בית ג'אלה. ארפאעיה צעד לכיוון היער, שם הבחין בצעירה, תקף ורצח אותה. מהחקירה עולה כי החשוד מוכר לשב"כ מעברו וכי הוא פעל לבדו. החוקרים מנסים לברר אם החשוד קשור לאחד מארגוני הטרור, אם עקב אחריה או ניצל הזדמנות כדי לרצוח אותה. עוד נבדק אם מדובר במניע לאומני, או באירוע פלילי שהתפתח לאירוע לאומני, ובשב"כ טרם הגדירו את הרצח כלאומני. ההערכה היא שבשעות הקרובות השב"כ יפרסם פרטים נוספים מהחקירה.

 מיפוי בית החשוד ברצח אורי אנסבכר
 

מיפוי בית החשוד ברצח אורי אנסבכר ( דובר צה"ל)

 


כאמור, החשוד מוכר לשב"כ מעברו, אולם אין לו עבר ביטחוני משמעותי של השתתפות בפיגועים. הפלסטיני, שוהה בלתי חוקי והיה ללא היתר בירושלים. החשוד, חיפש עבודה מזדמנת, פעל לבדו ולא הייתה היכרות מוקדמת בינו לבין הנערה. כאשר הפלסטיני נעצר הוא לא היה חמוש ולא התנגד למעצר. לאחר המעצר, יחידת המשטרה החוקרת את המקרה דיווחה כי בזירת הרצח נמצאו ראיות פורנזיות שקושרות את החשוד לאירוע באופן ודאי, כך שלדבריהם, לא יהיה צורך בהודאה שלו. עוד נמסר כי מעצר החשוד היה "שקט מאוד".