נתניהו: "הקבינט יעביר את חוק קיזוז משכורות מחבלים בשבוע הבא"

ברקע רצח הצעירה אורי אנסבכר, אמר רה"מ כי "עד סוף השבוע תושלם עבודת המטה הדרושה למימוש החוק". בנט: "נעניק גיבוי מלא לרה"מ מול הלחצים הכבדים מצד הרשות הפלסטינית"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (ראשון) כי עד סוף השבוע תושלם עבודת המטה הדרושה למימוש חוק קיזוז משכורות מחבלים: "ביום ראשון הבא אני אכנס את הקבינט ואנחנו נעביר את ההחלטה הדרושה. הכספים יקוזזו, ושאיש לא יטיל בכך ספק". את הדברים אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. עוד קודם לכן, התייחס רה"מ לרצח אורי אנסבכר: "אני מבקש לשבח את כוחות הביטחון שפעלו במהירות מופתית. תוך שעות ספורות הם איתרו ולכדו את הרוצח. במוקדם או במאוחר, במקרה זה במוקדם, ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע בנו ואנחנו באים עמם חשבון".

שר החינוך נפתלי בנט בירך את ראש הממשלה על הבטחתו בדבר חוק קיזוז המשכורות למחבלים: "טוב שרה"מ נתניהו הבטיח הבוקר שהוא מתכוון ליישם את החוק לקיזוז כספי טרור.‬ חשוב לקיים הבטחה זו כבר ביום ראשון הבא. החוק עבר בקיץ האחרון ויכול היה לפעול כבר למעלה מחודש. השרה שקד ואני נעניק לנתניהו גיבוי מלא אל מול הלחצים הכבדים של הרשות הפלסטינית.‬ אסור שרוצח אורי אנסבכר ורוצחים נתעבים נוספים יעשו אקזיט על רצח יהודים״.

נתניהו ובנט
 

נתניהו ובנט (רויטרס )

 

ממפלגת יש עתיד נמסר בתגובה: "הגיע הזמן שנתניהו יתחיל לדאוג לביטחון אזרחי ישראל. חבל שלקחו לו רק 40 יום, ורצח מתועב של אורי אנסבכר ז"ל בכדי לפעול. זו הפעם השנייה שח"כ אלעזר שטרן דוחף את נתניהו לבצע את תפקידו. אם ראש הממשלה ושר הביטחון היה מתרכז בחיים של האזרחים ולא רק בחקירות של עצמו, חוק קיזוז משכורות מחבלים שהעברנו יחד עם אבי דיכטר היה מיושם, והמוטיבציה של המחבלים הפוטנציאלים היתה יורדת. אנו מקווים שהפעם נתניהו אכן יפעל ולא יסתפק בהצהרות".

אתמול התייחסה שרת המשפטים איילת שקד לרצח הצעירה ואמרה כי היא תומכת בעונש מוות לרוצח. "אני חושבת שהתביעה הצבאית צריכה לבקש להטיל עליו עונש מוות", אמרה השרה בריאיון ל"המטה המרכזי". בנוגע לשאלת קביעת המניע לרצח לאומני, אמרה שקד כי "צריך לא להתחבא מאחורי האמת. הוא רצח את אורי כי היא נערה יהודייה, וצריך לא לטשטש את האמת". עוד אמרה שרת המשפטים כי על ראש הממשלה נתניהו למנוע העברת משכורת לרוצח. "זה בלתי נתפס שעכשיו אותו רוצח שפל יקבל משכורת שמנה כל חודש מאבו מאזן", הוסיפה שרת המשפטים.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן התראיין אף הוא אמש לתוכנית "המטה המרכזי", והתייחס למקרה הרצח. "כאשר שוהה בלתי חוקי פלסטיני מבצע רצח נפשע של יהודי במדינת ישראל, חד משמעית זה חייב להיקבע כרצח על רקע לאומני", טען ארדן. "זה לא משנה מה הוא יגיד או לא יגיד בחקירתו. אני מקווה שהגורמים המוסמכים מבינים את זה, ואם לא - צריך לחוקק את זה".

באשר להתרת הפרסום החלקית בפרשה ופרסום פרטיו של החשוד ברצח, ערפאת ארפאעיה בן ה-29, אמר: "אנחנו צריכים לזכור עם איזה עם שפל ורצחני אנחנו מדברים על הסכמים ותהליכים. זו תופעה מאוד רחבה של טרור שאנחנו מתמודדים איתה, זה עם שהקודים התרבותיים שלו הם רצחניים". 

 מיפוי בית החשוד ברצח אורי אנסבכר
 

מיפוי בית החשוד ברצח אורי אנסבכר ( דובר צה"ל)

 

במהלך הלילה: צה"ל פעל בחברון לקראת הריסת בית החשוד ברצח אורי אנסבכר

הכוחות מיפו את הבית שבו גר הפלסטיני, על מנת לבחון את האפשרות להריסתו. אתמול השב"כ התיר לפרסום כי שמו של הפלסטיני תושב חברון החשוד ברצח הצעירה הוא ערפאת ארפאעיה בן ה-29. השב"כ עדיין חוקר את המניע לרצח. ארפאעיה נחקר בשב"כ מאז נעצר שלשום, ומחקירתו עולה כי יצא מביתו בחברון עם סכין והתקדם לכיוון הכפר בית ג'אלה. ארפאעיה צעד לכיוון היער, שם הבחין בצעירה, תקף ורצח אותה.

אחר פרסום שמו, מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני מברך את כוחות השב"כ והימ"מ שתוך שעות ספורות לכדו את הרוצח המתועב שרצח את אורי אנסבכר ז"ל. ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע בנו ונבוא עמו חשבון. בשמי ובשם עם ישראל אני מבקש להביע תנחומים למשפחת אנסבכר ולחזק אותם ביגונם הכבד".

כאמור, חקירתו של ארפאעיה נמשכת מאז שנעצר אתמול באזור רמאללה, בסמוך למסגד. מהחקירה עולה כי החשוד מוכר לשב"כ שכן הוא ריצה בעבר עונש מאסר בישראל על עבירת שהייה בלתי חוקית, וכי הוא פעל לבדו. החוקרים מנסים לברר אם החשוד קשור לאחד מארגוני הטרור, אם עקב אחריה או ניצל הזדמנות כדי לרצוח אותה. עוד נבדק אם מדובר במניע לאומני, או באירוע פלילי שהתפתח לאירוע לאומני, ובשב"כ טרם הגדירו את הרצח כלאומני.