שתי הרוגות ועשרות פצועים בהתהפכות אוטובוס בכביש 443

על פי ההערכות, התאונה נגרמה כתוצאה מהתנגשות ברכב פרטי, בקטע שבין בית חורון לירושלים. כ-40 בני אדם נפצעו ופונו לבתי החולים, בהם שלושה במצב קשה ותינוקת במצב קל

שתי נשים נהרגו וכ-40 נוספים נפצעו כתוצאה מהתהפכות אוטובוס של חברת "קווים" היום (ראשון) בכביש 443, בקטע שבין בית חורון לירושלים. שתי ההרוגות נלכדו בתוך כלי הרכב, והוצאו ממנו כמה שעות לאחר מכן. האוטובוס הורם על ידי מנוף ופונה מהכביש, שנפתח מחדש לתנועה אחרי שהיה חסום במשך שעות. 


ממד"א נמסר כי אחת ההרוגות היא אישה בשנות ה-50 לחייה, והשנייה כבת 30. כלל הפצועים פונו לבתי החולים, שניים מהם במצב קשה. שני הנהגים מהתאונה פצועים באורח קל עד בינוני, ויתוחקרו בהמשך. נכון לעכשיו, מבחינת המשטרה שניהם נושאים באחריות לתאונה. בין הפצועים שפונו לבית החולים ישנה תינוקת כבת שנה, שנפצעה קל. היא הייתה בהכרה מלאה וסבלה מחבלה בראשה. כמו כן, שלושה גברים פונו במצב קשה לאחר שסבלו מפציעות קשות בפלג גופם העליון.

הרמת האוטובוס ע"י מנוף בזירת התאונה:

טרם ידוע באופן ודאי מה גרם להתהפכות, אך על פי ההערכות אירעה תאונה אחרת בכביש, הרכב הפרטי בלם בלימת פתע והאוטובוס התנגש בו. לאחר מכן פגע האוטובוס במעקה הבטיחות ונטה על צידו. מד"א וכוחות כיבוי אש הכריזו על אירוע רב נפגעים, ובזירה נרשמה נוכחות ערה של כוחות רבים על מנת לטפל במספר רב של נפגעים בדרגות פגיעה שונות. מד"א פינה את הפצועים למספר בתי חולים שונים - תל השומר, שערי צדק, הדסה עין כרם והדסה הר הצופים.

מחברת קווים נמסר בתגובה: "לצערנו, הבוקר בשעה 09:15, קו 304 של חברת קווים שנוסע ממודיעין עילית לירושלים דרך כביש 443 היה מעורב בתאונת דרכים קשה סמוך למבוא חורון. נציגי החברה פועלים בשיתוף פעולה מלא עם כוחות ההצלה, המשטרה ומד"א. החברה מבצעת תחקור ראשוני של האירוע וממצאיו יועברו לגורמים המוסמכים. חברת קווים משתתפת בצער משפחות ההרוגים ומאחלת החלמה מהירה לפצועים".

  אוטובוס שהתהפך בין  בית חורון לירושלים
 

אוטובוס שהתהפך בין בית חורון לירושלים (החדשות 13)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לתאונה: "עודכנתי לפני זמן קצר על התאונה הקשה שהתקיימה בכביש 443. אני מחזק את כוחות הביטחון, החילוץ וההצלה שעוסקים כעת בחילוץ ובטיפול בנפגעים. כולנו מתפללים לשלום הנפגעים".

שלמה פטרובר, מפקד מחוז ירושלים במד"א, סיפר כי "סך הכל פינינו 43 נפגעים. עם קבלת ההודעה על התאונה הפעלנו נוהל אירוע רב נפגעים, הוזעקו עשרות ניידות טיפול נמרץ, אמבולנסים ופרמדיקים". אוריאל גולדברג, חובש בכיר במד"א שנכח במקום, סיפר: "טיפלתי בתאונה קלה בכביש 443 לכיוון מחסום מכבים, כשלפתע שמעתי רעש חזק מאוד מהנתיב הנגדי וראיתי את האוטובוס מתהפך על צידו. בסיוע אזרחים וחיילים שהיו במקום התחלנו לחלץ את עשרות הנוסעים שהיו באוטובוס, יחד עם צוותי מד"א נוספים שהגיעו במהירות למקום ביצענו הערכה רפואית לפצועים. שניים מהנוסעים היו מחוסרי הכרה והשאר התהלכו. כוחות גדולים של מד"א שהגיעו למקום המשיכו את הטיפול הרפואי ופינו את הפצועים לבתי החולים".

 הפקק שנוצר בירושלים
 

הפקק שנוצר בירושלים ( החדשות 13)

 

פראמדיק מד"א, פאדי דקידק, שהגיע בניידת טיפול נמרץ הראשונה למקום, סיפר: "כשהגענו המראה היה מזעזע, ראינו אוטובוס הפוך על צדו על מעקה הבטיחות בצד הכביש. הייתה המולה גדולה, חלק מנוסעי האוטובוס יצאו עצמאית וחלקם בעזרת פראמדיקים שלנו וחיילים שנקלעו למקום. כוחות הכיבוי שהגיעו למקום סייעו לנו לחלץ את שאר הנפגעים כששתי נשים נלכדו בחלקו האמצעי של האוטובוס. תוך החילוץ המורכב והממושך נכנסו לאוטובוס וביצענו בהן בדיקות רפואיות, הן היו ללא סימני חיים, המשכנו לבצע סריקה באוטובוס ומלבד אותן שתי נשים כולם חולצו ויצאו החוצה".

שלמה גוטליב, מתנדב זק"א שנכח בזירה, סיפר: "הגעתי למקום, ראיתי את האוטובוס הפוך. מספר פצועים התחילו לצאת בכוחות עצמם, התחלנו בפינוי הפצועים. הזירה מאוד קשה, מראות מאוד קשים. כוחות הכיבוי מנסים להגיע בכל דרך ללכודים".

המשטרה סגרה כבישים באזור ונרשמים עומסי תנועה כבדים. הכביש נחסם ממחסום מכבים לכיוון מזרח, ושוטרים מכווינים את התנועה. מדובר בפינוי מורכב של הזירה היות שמדובר בכלי רכב כבד. בשלבים הבאים יצטרכו לבדוק את נסיבות התאונה ולהבין מה גרם להתנגשות.

 אוטובוס שהתהפך בין  בית חורון לירושלים
 

אוטובוס שהתהפך בין בית חורון לירושלים (החדשות 13)

 

ישראל גנץ, ראש המועצה האזורית מטה בנימין אמר כי "מדובר בתאונה קשה עם הרבה נפגעים, חלקם קשה מאוד, חלקם נלחמים על חייהם. ניתן כל מה שאפשר כדי לתת סיוע לנפגעים, נאחל להם רפואה שלמה. זה הזמן לקרוא לנהגים לנסוע בזהירות, תשמרו על עצמכם ועל הנוסעים לידכם. כביש 443 הוא כביש רחב, נגיש, אפשר לנסוע בו במהירות סבירה, הוא לא מסוכן מדי. כרגע נפנה את מירב הקשב לתת מענה כמה שיותר מהיר וטוב לפצועים שבשטח". 

על פי נתוני עמותת אור ירוק בשנת 2018 נהרגו 33 בני אדם בתאונות דרכים במעורבות אוטובוסים, נתון דומה למספר ההרוגים בתאונות אוטובוסים בשנת 2017. מנתוני העמותה עולה כי אוטובוסים מעורבים בתאונות דרכים בשיעור גבוה יותר מאשר חלקם במצבת כלי הרכב.

 זירת תאונת האוטובוס בבית חורון
 

זירת תאונת האוטובוס בבית חורון (עמית עמר)

 
 מנוף מרים את האוטובוס מזירת התאונה
 

מנוף מרים את האוטובוס בזירת התאונה (החדשות 13)