דיווח: מצרים שכנעה את הפלגים הפלסטינים למתן העימות עם ישראל

בעיתון "א-שרק אל-אוסט" דווח כי התיווך המצרי הצליח להשיג את הסכמת חמאס והג'יהאד האסלאמי שלא להחריף את המתיחות ברצועה, כדי לא לפגוע במאמצי הפיוס הפנים פלסטיניים

מצרים הצליחה לשכנע את הפלגים הפלסטינים למתן את העימות עם ישראל, על מנת להימנע מהידרדרות ביטחונית אפשרית – כך מסרו מקורות יודעי דבר לעיתון "א-שרק אל-אוסט". על פי הדיווח, מצרים ביקשה מהפלסטינים שלא להחריף את המתיחות עם ישראל, על מנת שלא להכשיל את מאמצי הפיוס הפנים פלסטיניים, וכדי להימנע מכך שיו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, ינקוט בצעדים נוספים נגד חמאס.

עוד דווח כי חמאס הסכים עם מצרים שיש להרגיע את המצב עם ישראל, אך תנועת הג'יהאד האסלאמי תחילה הסתייגה מכך. מצרים וחמאס חוששים מהחרפת העימות עם ישראל במהלך ההפגנות על גבול הרצועה, שיביא לדרדור המצב עד כדי איבוד שליטה.

בתוך כך, דווח כי משלחת של בכירי פתח תצא היום לרוסיה על מנת להיפגש עם בכירים רוסים. משלחת של חמאס תגיע אף היא למוסקבה, אך על פי המקורות אין תכנון ששתי המשלחות ייפגשו ביניהן.

 
 
בכירי חמאס ברצועת עזה
 

בכירי חמאס ברצועת עזה (החדשות 13 )

 

ביום שישי נמסר ממשרד הבריאות בעזה כי שני פלסטינים נהרגו ו-17 נוספים נפצעו מירי של כוחות צה"ל במסגרת העימותים בגבול רצועת עזה. על פי ההודעה, נער כבן 14 נורה בחזהו מזרחית לחאן יונס וצעיר בן 18 נורה בצווארו. מותם של השניים נקבע בבית החולים.

בכלי התקשורת ברצועה דווח כי יותר מ-7,000 פלסטינים הגיעו להפגנות. בין היתר, הם מיידים אבנים ומשליכים מטענים לעבר כוחות צה"ל. כמו כן, הם מנסים לחתוך את הגדר ולהיכנס לשטח ישראל - אך ללא הצלחה. כוחות צה"ל הגיבו בירי ובאמצעים לפיזור הפגנות בניסיון להדוף את המתפרעים.

באמצע השבוע השקט היחסי בין חמאס לישראל הופר, כשרקטה שוגרה משטח רצועת עזה לעבר המועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים באירוע ולא נגרם נזק. טרם השיגור נשמעה התרעת צבע אדום בכמה ישובים בדרום עוטף עזה, ותושבי האזור דיווחו על קולות נפץ. דוברות מועצת אשכול מסרה לתושבים כי הנפילה אירעה ככל הנראה בשטח פתוח מחוץ ליישוב. "המועצה בקשר עם הצבא ואין שינוי בהנחיות", נמסר.

בהמשך הודיע צה"ל כי זמן קצר לאחר שיגור הרקטה תקף טנק עמדה של חמאס בדרום הרצועה. לפי דיווחים בעזה, הותקפו כמה מוקדים בדרום הרצועה ובמרכזה, ואין נפגעים פלסטיניים. כשעה לפני שנשמעה התרעת צבע אדום באשכול דווח בעזה כי שוגרה רקטה לכיוון ישראל ונפלה בשטח הרצועה.

 הפגנות צעדת השיבה בסמוך לגדר הרצועה
 

הפגנות צעדת השיבה בסמוך לגדר הרצועה ( החדשות 13)

 

בשבוע שעבר, בפגישה המשולשת שנערכה ברצועת עזה בין בכירי חמאס, המודיעין והמצרי ונציגי האו"ם הוחלט כי חמאס יתחייב לשמור על רגיעה בעת ההפגנות בסמוך לגדר המערכת - כך דווח ביום שבת בעיתון הלבנוני אל-אחבאר. מהדיווח עולה כי ארגון הטרור הבטיח לא לחבל בגדר, להתקרב אליו, לשרוף צמיגים או לירות לעבר חיילי צה"ל, זאת בתמורה לכך שמעבר רפיח יישאר פתוח בשני הכיוונים.

בחמאס התנו את הבטחתם לרגיעה גם בכך שפעילי הארגון יוכלו לגבות מס על הסחורות שמגיעות למעבר ובאמצעותו לשלם משכורת לפקידים. בדיווח הלבנוני נכתב כי ניקולאי מלאדנוב, נציג האו"ם במזרח התיכון, התחייב בתמורה למאמצי הרגיעה להתחיל בהקמת פרויקטים בעזה שיספקו מקומות עבודה ולכך שהכסף הקטארי שמיועד לנזקיים ימשיך להיכנס לרצועת עזה. כמו כן, דווח כי אסמאעיל הנייה, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, שהשתתף אף הוא בפגישה, הוזמן להמשיך את התהליך בקהיר, בירת מצרים.