נתניהו וליברמן, רויטרס, דוברות "ישראל ביתנו"

ליברמן: "אם יוגש אישום נגד רה"מ - הסיכוי שירכיב ממשלה קלוש"

שר הביטחון לשעבר דיבר בחוג בית סגור שפרטיו פורסמו ב-ynet, וטען כי ישנה אפשרות שנתניהו יסכים לעסקת טיעון בתמורה לכך שלא יועמד לדין: "טלטלה שלא ברור איך תסתיים"

שר הביטחון לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הצהיר כי "הליכוד ינצח בבחירות, אבל סביר להניח שאם יוחלט על הגשת כתב אישום נגד נתניהו לפני הבחירות – הסיכוי שלו להקים ממשלה חדשה שואף לאפס. לכן אני לא פוסל את האפשרות שנתניהו יגיע להסדר טיעון לפני הבחירות". הדברים נאמרו בחוג בית סגור ופורסמו היום (ראשון) ב-ynet.

לכן, לדבריו, "אני לא פוסל את האפשרות שנתניהו ילך בסוף לעסקת טיעון בנוסח ההסכם שעשה נשיא המדינה לשעבר עזר ויצמן - פרישה לקיסריה בתמורה לכך שלא יועמד לדין. אם ייחתם הסכם כזה, הליכוד יצטרך לבחור יורש עוד לפני הבחירות. במקרה כזה אנחנו צפויים לטלטלה שלא ברור איך תסתיים".

נתניהו וליברמן
 

נתניהו וליברמן (רויטרס, דוברות "ישראל ביתנו")

 

ליברמן התייחס ליריביו של נתניהו במערכת הפוליטית, וטען כי "בנט הוא הראשון שיתקע סכין בגב של נתניהו, יתייצב מול המצלמות וידבר בלהט על שלטון החוק וטוהר המידות. גם חלק מהשותפים הפוטנציאלים האחרים יעשו אותו הדבר. להערכתי, הם מחכים לנתניהו בפינה בנושא המשפטי. הם גמגמו לפני הבחירות ומשתדלים לברוח מזה במהלך מערכת הבחירות עצמה, וכך יהיה עד ה-9 באפריל. אך יום למחרת הם הראשונים שיקפצו ויגידו בפאתוס, שזה בלתי אפשרי שמי שמואשם בפלילים ירכיב את הממשלה".

"מבחינתנו, כל עוד אין פסק דין חלוט של בית משפט, האדם זכאי, גם אם מדובר בראש ממשלה. לכן, אנחנו נריב קשות עם נתניהו בשלל נושאים כתנאי להצטרפות לממשלתו. כגון: פתיחת מרכולים בשבת, נישואים אזרחיים וגיור, המשך העברות הכספים לחמאס, פינוי חאן אלאחמר וכו', אבל הנושא המשפטי לא יהווה מכשול מבחינתנו".

מסקר חדשות 13 שפורסם ביום חמישי עולה כי אם הבחירות היו מתקיימות היום מפלגתו של ליברמן הייתה מקבלת ארבעה מנדטים. לפי הסקר מצבה של ישראל ביתנו לא היה משתנה גם אם היה נרשם איחוד בין בני גנץ ליאיר לפיד.

 ליברמן במסע"ת לפתיחת קמפיין הבחירות של ישראל ביתנו
 

ליברמן במסע"ת לפתיחת קמפיין הבחירות של ישראל ביתנו (חדשות 13)

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט עדיין לא החליט האם להגיש כתב אישום כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיק 2000, תיק השיחות בינו לבין נוני מוזס. ההחלטה צפויה להתקבל בשבוע הבא, כשרוב בכירי הפרקליטות ומשרד המשפטים משוכנעים שיש להגיש כתב אישום בפרשה, למעט שניים - המשנה ליועץ המשפטי רז נזרי ופרקליט מחוז חיפה עו"ד אייסמן. 

גם בצוות הקרוב ליועמ"ש הדעות חלוקות לגבי הגשת כתב האישום, ובימים הקרובים הדיונים בפורומים המצומצמים ימשיכו להתקיים. כאשר תתקבל, פרקליטיו של ראש הממשלה לא צפויים להגיש בג"ץ על ההחלטה. 

בתחילת החודש נחשפו בחדשות 13 תמלולי הדיונים בלשכת היועמ"ש לקראת ההכרעה בתיק. ארבעה מתוך שישה מבכירי הפרקליטות הודיעו כי הם בעד הגשת כתב אישום על שוחד. התומכים בהגשת כתב האישום: פרקליט המדינה שי ניצן, פרקליטת מיסוי וכלכלה ליאת בן ארי, המשנה ליועמ"ש מומי לבמרגר ועמית מררי, גם היא משנה ליועמ"ש; המשנה ליועמ"ש ניזרי ופרקליט מחוז חיפה אייסמן מתנגדים כאמור להגשת כתב אישום. ניזרי נימק את התנגדותו בכך שהגורמים שדנים בתיק "נכנסים כאן לשדה תקשורתי-פוליטי", כהגדרתו. "זה לא שדה שנרצה להיכנס אליו", אמר בדיונים. 

מנתניהו נמסר אז בתגובה לדברים, כי "מדובר בעוד הדלפה פלילית שנועדה להפעיל לחץ אדיר על היועץ המשפטי לממשלה כדי שיגיש כתב אישום נגד נתניהו בכל מחיר לפני הבחירות, גם כשאין כלום. איך אפשר להגיד ששתיים וחצי כתבות באתר אינטרנט הם שוחד, שעה ש-43 חברי כנסת שהצביעו בעד החוק לסגירת 'ישראל היום' שהיה מכניס לנוני מוזס מאות מיליוני שקלים כלל לא נחקרו. כנראה שהלחץ על היועץ עובד". 

כזכור, עם פתיחת הדיונים בתיק, בתחילת חודש ינואר, דווח בחדשות 13 כי גורמים בכירים במשרד המשפטים שינו את עמדתם לגבי התיק והגיעו למסקנה כי מדובר בתיק שוחד. זאת לאחר שהיו חלוקים בדעתם בשבועות שקדמו לכך. 

כאמור, תיק 2000 עוסק בתיאום מהלכים לכאורה שבוצע בין נתניהו למוזס בנוגע לסיקור העיתון את מהלכי נתניהו באופן חיובי, והגבלות על העיתון המתחרה "ישראל היום", שבעליו נחשב למקורבו של רה"מ.