מיפוי בית החשוד ברצח אורי אנסבכר, דובר צה"ל

רצח אורי אנסבכר: צה"ל פעל בחברון לקראת הריסת בית החשוד

הכוחות מיפו את הבית שבו גר הפלסטיני, שעל פי החשד רצח את הצעירה בירושלים, לצורך בחינת האפשרות להריסתו • חבריה של אורי ביוזמה לזכרה: "להיות עם חופשי בארצנו"

כוחות צה"ל פעלו הלילה (ראשון) בחברון, שממנה יצא החשוד ברצח אורי אנבסכר בירושלים. הכוחות מיפו את הבית שבו גר הפלסטיני, על מנת לבחון את האפשרות להריסתו.

בתוך כך, חבריה של אורי פתחו הלילה ביוזמה מיוחדת לזכרה תחת הכותרת: "להיות עם חופשי בארצנו - מפיצים את האור של אורי". במסגרת היוזמה, קוראים בני הנוער לציבור הרחב לצאת לטייל בכל חלקי הארץ, להצטלם, להעלות תמונות מהטיולים השונים ולתייג את המילים: "להיות עם חופשי בארצנו". בעמוד פייסבוק שנפתח תחת אותן מילים, ירוכזו כל התמונות והסרטונים של המטיילים, וייערך סרטון המורכב מכל החומרים שיישלחו. 

 
 
 
  מיפוי לקראת הריסת ביתו של החשוד ברצח אורי אנסבכר
 

מיפוי לקראת הריסת ביתו של החשוד ברצח אורי אנסבכר ( דובר צה"ל)

 

"ביום חמישי האחרון נפרדנו בכאב עמוק מחברתנו אורי אנסבכר ז"ל שהלכה לטייל בטבע מתוך בטחון ואמונה בטוב של האדם, ונלקחה על ידי רשע ואכזריות", כתבו חבריה של אורי והוסיפו: "אנו קוראים לכם נוער, ילדים, מבוגרים, צאו לטייל השבוע בכל רחבי הארץ היפה שלנו. תרגישו חופשיים, בטוחים וחזקים, ובכך נאיר את זכרה של אורי. היו חופשיים!". בתוך כך, עשרות צעירים הדליקו אמש נרות לזכרה של אורי בהתנחלות תקוע שבה התגוררה.

יצחק פריד, חבר של משפחת אנסבכר וסגן ראש מועצת גוש עציון, סיפר היום בתוכנית "העולם הבוקר" על היישוב שבו התגוררה אורי, כי מדובר ב"יישוב לא גדול, השכונה קטנה, מאוד חמה, כולם מכירים את כולם. זמן לא פשוט פה. אנחנו כבר מיום חמישי מתכנסים. אנחנו מנסים לעטוף את המשפחה כמה שיותר". על אורי סיפר פריד: "אורי נערה כנה, אמיתית, נשמה גבוהה שביקשה רק אמת, רצתה לגעת בלבבות של האנשים, נערה מופנמת שלא מחצינה רגשותיה. נערה שכולה אמת".

בווידיאו: מדליקים נרות לזכרה של אורי

אתמול השב"כ התיר לפרסום כי שמו של הפלסטיני תושב חברון החשוד ברצח הצעירה הוא ערפאת ארפאעיה בן ה-29. השב"כ עדיין חוקר את המניע לרצח. ארפאעיה נחקר בשב"כ מאז נעצר שלשום, ומחקירתו עולה כי יצא מביתו בחברון עם סכין והתקדם לכיוון הכפר בית ג'אלה. ארפאעיה צעד לכיוון היער, שם הבחין בצעירה, תקף ורצח אותה.

אחר פרסום שמו, מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני מברך את כוחות השב"כ והימ"מ שתוך שעות ספורות לכדו את הרוצח המתועב שרצח את אורי אנסבכר ז"ל. ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע בנו ונבוא עמו חשבון. בשמי ובשם עם ישראל אני מבקש להביע תנחומים למשפחת אנסבכר ולחזק אותם ביגונם הכבד".

כאמור, חקירתו של ארפאעיה נמשכת מאז שנעצר הלילה באזור רמאללה, בסמוך למסגד. מהחקירה עולה כי החשוד מוכר לשב"כ שכן הוא ריצה בעבר עונש מאסר בישראל על עבירת שהייה בלתי חוקית, וכי הוא פעל לבדו.

החוקרים מנסים לברר אם החשוד קשור לאחד מארגוני הטרור, אם עקב אחריה או ניצל הזדמנות כדי לרצוח אותה. עוד נבדק אם מדובר במניע לאומני, או באירוע פלילי שהתפתח לאירוע לאומני, ובשב"כ טרם הגדירו את הרצח כלאומני. 

 מיפוי לקראת הריסת ביתו של החשוד ברצח אורי אנסבכר
 

מיפוי לקראת הריסת ביתו של החשוד ברצח אורי אנסבכר ( דובר צה"ל)

 
  מיפוי לקראת הריסת ביתו של החשוד ברצח אורי אנסבכר
 

מיפוי לקראת הריסת ביתו של החשוד ברצח אורי אנסבכר ( דובר צה"ל)

 

כאמור, החשוד מוכר לשב"כ מעברו, אולם אין לו עבר ביטחוני משמעותי של השתתפות בפיגועים. הפלסטיני, שוהה בלתי חוקי והיה ללא היתר בירושלים. החשוד, חיפש עבודה מזדמנת, פעל לבדו ולא הייתה היכרות מוקדמת בינו לבין הנערה. כאשר הפלסטיני נעצר הוא לא היה חמוש ולא התנגד למעצר.

לאחר המעצר, יחידת המשטרה החוקרת את המקרה דיווחה כי בזירת הרצח נמצאו ראיות פורנזיות שקושרות את החשוד לאירוע באופן ודאי, כך שלדבריהם, לא יהיה צורך בהודאה שלו. עוד נמסר כי מעצר החשוד היה "שקט מאוד".