תם הדיון בביה"ד לעבודה בחיפה: בוטלה השביתה בעיר

במהלך הדיון, בו השתתפה ראש העירייה, הוציא ועד העובדים הודעה לפיה מחר תתקיים עבודה כרגיל. ההפגנה שתכננו למחר בוטלה ויחל מו"מ בין קליש-רותם לוועד

  • פורסם ב:
  • 09/02/2019 22:51
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/02/2019 00:33
  • |
  • כתבים:
  • אלי לוי

ועד העובדים בעיריית חיפה הודיע אמש (שבת) לעובדים כי בוטלה השביתה בעיר. זאת בזמן שהתנהל דיון בבית הדין לעבודה בעיר בהשתתפות חברי הוועד וראש עיריית חיפה, ד"ר עינת קליש-רותם. ההפגנה שתכננו ועד העובדים והסתדרות העובדים נגד קליש-רותם בוטלה ויחל משא ומתן בין הצדדים.

קליש-רותם כתבה בפייסבוק לאחר ההחלטה: "ראש העיר חיפה ויו"ר ועד העובדים מודיעים על סיום השביתה ותחילת הידברות מיידית בנושאים השנויים במחלוקת. הנהלת העירייה וועד העובדים יפעלו במשותף למען תושבי העיר. החל ממחר בבוקר ינתנו כל השירותים העירוניים כסדרם".

קליש-רותם שדרשה מהעובדים לחזור לעבודה, אמרה במהלך הדיון בבית הדין לעבודה: "אני רוצה לומר שבשבועות הראשונים היו לנו לא מעט פגישות בלשכה עם הצוות. הדלת בלשכה הייתה פתוחה. אני הכי סוציאלית. אמרתי להם שהכי חשוב לי שכל עובד יגיע לעבודה בשמחה. בחודשיים האלה אני רק לומדת וכל הזמן לומדת. דיברתי על ריקבון מחשבתי של מנהלים שאותם כבר החלפתי. לא על העובדים שאני רואה בהם עובדים נפלאים".

 ראש עיריית חיפה עינת קליש-רותם
 

ראש עיריית חיפה עינת קליש-רותם (החדשות 13)

 


עוד אמרה ראש עיריית חיפה: "אמרו לי שיש מקרים שסייעת מגיעה לעבודה חולה. הוריתי מיד לגייס כמה שיותר. זה אינטרס שלי. המימון הוא ממשרד החינוך, אבל זה לא תלוי רק בי. לגבי 24 עובדי התברואה, לא אני פיטרתי אותם. הם עבדו בחוזים זמניים ועשר שנים הם מפוטרים ומגייסים מחדש. ביקשתי מהוועד שאם יש בעיות אקוטיות שיבואו ויודיעו לי, אבל שום דבר לא נעשה עד היום. אני לא מבינה על מה השביתה הזו".

שלשום הגישה עיריית חיפה לבית הדין לעבודה בעיר בקשה להוציא צו שיחייב את השובתים לשוב לעבודתם, ובכך להפסיק את השביתה שנמשכה שלושה ימים ברציפות. השביתה החלה בהוראת ועד העובדים, לאור מחלוקת בין הוועד לראש העירייה החדשה, ד"ר עינת קליש רותם.

כמו כן, שלשום לא התקיימו לימודים בבתי הספר היסודיים ובגנים בעקבות שביתת ועד העובדים של העירייה. גני ילדים של החינוך המיוחד, בתי הספר לחינוך מיוחד ובתי הספר התיכוניים פעלו כסדרם. גן החיות והמוזיאונים המשיכו להיות פתוחים חינם לתושבי חיפה בהצגת תעודת זהות.

הסתדרות המורים שלחה מכתב חריף לראש העיר עינת קליש-רותם ולמנהל מחוז חיפה במשרד החינוך ד"ר סער הראל, שבו הודיעה כי אם תימשך השביתה של ועד עובדי העירייה גם באותו יום, יושבתו מוסדות החינוך בעיר בשל תנאי התברואה שנוצרו בהם כתוצאה מהשביתה. 

 משאיות זבל בכניסה לעיריית חיפה
 

משאיות זבל בכניסה לעיריית חיפה (החדשות 13)

 

במכתב שנשלח ביום חמישי מטעמה של מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, נכתב: "עובדי העירייה שובתים זה היום השני ברציפות. בשל השביתה נוצר מצב בלתי נסבל, כאשר הפסולת נערמת והמצב התברואתי וההיגייני הידרדר לכדי סכנה של בריאות התלמידים. לאור זאת, השהות במוסדות החינוך לא רק שמסכנת את התלמידים, אלא אף אינה מאפשרת לעובדי הרווחה לנהל את שגרת יום הלימודים בצורה בטוחה ואחראית. ככל שהשביתה תימשך גם מחר, עובדי ההוראה יגיעו למוסדות החינוך אך לא יאפשרו את כניסתם של התלמידים". 

יו"ר ועד העובדים, דוד וקנין, שיגר מכתב לעובדים ובו תקף את קליש-רותם. "ראש העירייה מסרבת להכיר בוועד עובדים וביחסי עבודה קיבוציים והעירייה עומדת על ביצוע שינויים ארגוניים שיש בהם כדי לפגוע בזכויות העובדים באופן חד צדדי", נכתב, "ועד העובדים לא ייתן ידו לפגיעה בעובדים ובזכויותיה. הניסיון להפוך את הסכסוך לאישי לא יצלח". לבסוף הוסיף וקנין כי "אנו נהיה החיילים הנאמנים ביותר של הנהלת העירייה באם תנהג בהגינות כלפי העובדים ובעיקר כלפי אוכלוסיות מוחלשות שרואות את העבודה בעירייה כבית ושליחות.

כמו כן, אגף משאבי אנוש בעירייה הודיע כי על פי הנחיית האוצר, העובדים לא יקבלו שכר בגין ימי השביתה. עם זאת, הדבר לא יחול על עובדי החינוך המיוחד ועובדי בית החולים בני ציון. 

כזכור, ביום חמישי הודיע ועד עובדי עיריית חיפה כי העירייה שהושבתה בעקבות המשבר בין ועד העובדים לבין ראש העיר קליש-רותם, על רקע אי-הבנות בנוגע לקליטת עובדים חדשים, תמשיך לשבות. כמו כן, הודיע הוועד כי עובדי החינוך המיוחד ובית החולים בני ציון לא ישבתו, אך גני הילדים העירוניים יהיו סגורים, לא יאספו פחי אשפה, לא ינתנו דוחות חניה ולא תיגבה ארנונה.