השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, חדשות 13

ארדן: "כאשר שב"ח פלסטיני רוצח יהודי - זה רצח על רקע לאומני"

השר לבט"פ התייחס ב"מטה המרכזי" לרצח אורי אנסבכר בי-ם והתעקש כי גורמי הביטחון צריכים לקבוע מראש שמדובר באירוע ביטחוני: "זה לא משנה מה הוא יגיד בחקירתו"

השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, התייחס אמש (שבת) בריאיון ל"המטה המרכזי" למעשה הרצח של אורי אסנבכר בירושלים וטען "כאשר שוהה בלתי חוקי פלסטיני מבצע רצח נפשע של יהודי במדינת ישראל, חד משמעית זה חייב להיקבע כרצח על רקע לאומני. זה לא משנה מה הוא יגיד או לא יגיד בחקירתו. אני מקווה שהגורמים המוסמכים מבינים את זה, ואם לא - צריך לחוקק את זה".

באשר להתרת הפרסום החלקית בפרשה ופרסום פרטיו של החשוד ברצח, ערפאת ארפאעיה בן ה-29, אמר: "אנחנו צריכים לזכור עם איזה עם שפל ורצחני אנחנו מדברים על הסכמים ותהליכים. זו תופעה מאוד רחבה של טרור שאנחנו מתמודדים איתה, זה עם שהקודים התרבותיים שלו הם רצחניים". 

אורי אנסבכר, בת שירות לאומי שנרצחה בעין יעל
 

אורי אנסבכר, בת שירות לאומי שנרצחה בעין יעל (החדשות 13)

 

השר ארדן התייחס גם למפיצי השמועות ברשתות החברתיות אודות נסיבות מותה של הצעירה, ובהם גם בנו של ראש הממשלה, יאיר נתניהו. "כל השמועות האלו ברשתות החברתיות הסבו לי כאב אדיר. ביקורת לא מוצדקת על משטרת ישראל, צו איסור פרסום זה דבר שמוציאים בשגרה ברצח של יהודים ופלסטינים, כדי שהרוצח לא ידע בשעות וביממות הראשונות להיזהר מכוחות הביטחון".

מוקדם יותר התיר השב"כ לפרסום כי שמו של הפלסטיני תושב חברון החשוד ברצח אורי אנסבכר הוא ערפאת ארפאעיה בן ה-29. השב"כ עדיין חוקר את המניע לרצח.

ארפאעיה נחקר בשב"כ מאז נעצר שלשום, ומחקירתו עולה כי יצא מביתו בחברון עם סכין והתקדם לכיוון הכפר בית ג'אלה. ארפאעיה צעד לכיוון היער, שם הבחין בצעירה, תקף ורצח אותה.

לאחר פרסום שמו, מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני מברך את כוחות השב"כ והימ"מ שתוך שעות ספורות לכדו את הרוצח המתועב שרצח את אורי אנסבכר ז"ל. ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע בנו ונבוא עמו חשבון. בשמי ובשם עם ישראל אני מבקש להביע תנחומים למשפחת אנסבכר ולחזק אותם ביגונם הכבד".

כאמור, חקירתו של ארפאעיה נמשכת מאז שנעצר באזור רמאללה, בסמוך למסגד. מהחקירה עולה כי החשוד מוכר לשב"כ שכן הוא ריצה בעבר עונש מאסר בישראל על עבירת שהייה בלתי חוקית, וכי הוא פעל לבדו.

כוחות הימ"מ עוצרים את החשוד ברצח אורי אסנבכר
 

כוחות הימ"מ עוצרים את החשוד ברצח אורי אסנבכר ( דוברות המשטרה )

 

החוקרים מנסים לברר אם החשוד קשור לאחד מארגוני הטרור, אם עקב אחריה או ניצל הזדמנות כדי לרצוח אותה. עוד נבדק אם מדובר במניע לאומני, או באירוע פלילי שהתפתח לאירוע לאומני, ובשב"כ טרם הגדירו את הרצח כלאומני. 

כאמור, החשוד מוכר לשב"כ מעברו, אולם אין לו עבר ביטחוני משמעותי של השתתפות בפיגועים. הפלסטיני, שוהה בלתי חוקי והיה ללא היתר בירושלים. החשוד, חיפש עבודה מזדמנת, פעל לבדו ולא הייתה היכרות מוקדמת בינו לבין הנערה. כאשר הפלסטיני נעצר הוא לא היה חמוש ולא התנגד למעצר.

לאחר המעצר, יחידת המשטרה החוקרת את המקרה דיווחה כי בזירת הרצח נמצאו ראיות פורנזיות שקושרות את החשוד לאירוע באופן ודאי, כך שלדבריהם, לא יהיה צורך בהודאה שלו. עוד נמסר כי מעצר החשוד היה "שקט מאוד".

שלשום בערב הותר לפרסום כי כוחות הימ"מ, צה"ל ושב"כ עצרו פלסטיני תושב חברון בחשד שרצח את אורי אנסבכר, יומיים לאחר שנמצאה גופתה בעין יעל שבירושלים. החשוד נעצר בעיירה אל-בירה, הסמוכה לרמאללה, בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לידי חוקרי שב"כ והעובר לחקירת גורמי הביטחון. מהמשטרה נמסר כי בזירת הרצח נמצאו ראיות פורנזיות שקושרות את החשוד באופן חד משמעי לאירוע. הפלסטיני עבר מהמסגד למבנה נטוש באל-בירה שייתכן שהכיר קודם לכן, ושם נעצר בידי הימ"מ, נשלף החוצה והועבר לחקירת שב"כ. מוקדם יותר התגבר החשד כי הרצח בוצע ממניע לאומני. צו איסור פרסום עדיין חל על כל פרטי החקירה.