רצח אורי אנסבכר: יצא מביתו עם סכין, הבחין בה ביער - ורצח

השב"כ התיר את שמו של החשוד - ערפאת ארפאעיה, תושב חברון בן 29. חקירתו נמשכת והמניע לרצח טרם התברר. החשוד היה מוכר לכוחות הביטחון והגיע לי-ם לחפש עבודה מזדמנת

השב"כ התיר היום (שבת) לפרסום כי שמו של הפלסטיני תושב חברון החשוד ברצח אורי אנסבכר הוא ערפאת ארפאעיה בן ה-29. השב"כ עדיין חוקר את המניע לרצח.

ארפאעיה נחקר בשב"כ מאז נעצר אמש, ומחקירתו עולה כי יצא מביתו בחברון עם סכין והתקדם לכיוון הכפר בית ג'אלה. ארפאעיה צעד לכיוון היער, שם הבחין בצעירה, תקף ורצח אותה.

אורי אנסבכר, בת שירות לאומי שנרצחה בעין יעל
 

אורי אנסבכר, בת שירות לאומי שנרצחה בעין יעל (החדשות 13 )

 

לאחר פרסום שמו, מסר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אני מברך את כוחות השב"כ והימ"מ שתוך שעות ספורות לכדו את הרוצח המתועב שרצח את אורי אנסבכר ז"ל. ידה הארוכה של ישראל מגיעה לכל מי שפוגע בנו ונבוא עמו חשבון. בשמי ובשם עם ישראל אני מבקש להביע תנחומים למשפחת אנסבכר ולחזק אותם ביגונם הכבד".

כאמור, חקירתו של ארפאעיה נמשכת מאז שנעצר הלילה באזור רמאללה, בסמוך למסגד. מהחקירה עולה כי החשוד מוכר לשב"כ שכן הוא ריצה בעבר עונש מאסר בישראל על עבירת שהייה בלתי חוקית, וכי הוא פעל לבדו.

החוקרים מנסים לברר אם החשוד קשור לאחד מארגוני הטרור, אם עקב אחריה או ניצל הזדמנות כדי לרצוח אותה. עוד נבדק אם מדובר במניע לאומני, או באירוע פלילי שהתפתח לאירוע לאומני, ובשב"כ טרם הגדירו את הרצח כלאומני. 


כאמור, החשוד מוכר לשב"כ מעברו, אולם אין לו עבר ביטחוני משמעותי של השתתפות בפיגועים. הפלסטיני, שוהה בלתי חוקי והיה ללא היתר בירושלים. החשוד, חיפש עבודה מזדמנת, פעל לבדו ולא הייתה היכרות מוקדמת בינו לבין הנערה. כאשר הפלסטיני נעצר הוא לא היה חמוש ולא התנגד למעצר.

לאחר המעצר, יחידת המשטרה החוקרת את המקרה דיווחה כי בזירת הרצח נמצאו ראיות פורנזיות שקושרות את החשוד לאירוע באופן ודאי, כך שלדבריהם, לא יהיה צורך בהודאה שלו. עוד נמסר כי מעצר החשוד היה "שקט מאוד".

 הלוויתה של אורי אנסבכר
 

הלוויתה של אורי אנסבכר (החדשות 13 )

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, לאחר מעצר החשוד: "בשמי ובשם עם ישראל, אני מבקש להודות לכוחות הביטחון, על זרועותיהם כולן, על לכידת המחבל השפל והנבזה אשר ביצע את הרצח הנורא של אורי אנסבכר ז״ל.  לא נרכין ראשנו ולא נרפה במאבק הבלתי מתפשר נגד הטרור. נרדוף את המבצעים והמסייעים לו עד אשר נשיגם ונמצה איתם את הדין בכל מקום בו ינסו להסתתר מפנינו. גם הערב, נשלח תפילותינו לנחמה למשפחת אנסבכר ולבית תקוע כולו על זיו העלומים שנקטף ביד מקוללת, על החלל הגדול שהותירה אורי טובת הלב ונדיבת הנפש, בלכתה. יהי זכרה ברוך".

בתוך כך, שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן התייחס היום למקרה הרצח בחשבון הטוויטר שלו: "זה היה רצח מזעזע ומתועב, רצח מתוך שנאה עיוורת לנערה בת 19 רק בשל היותה יהודיה. אין מקום לחלאות האדם האלה על פני האדמה. היום, יותר מתמיד, ברור שדרישת 'ישראל ביתנו' לגזור עונש מוות על מחבלים היא מתבקשת וצודקת". 

אתמול בערב הותר לפרסום כי כוחות הימ"מ, צה"ל ושב"כ עצרו פלסטיני תושב חברון בחשד שרצח את אורי אנסבכר, יומיים לאחר שנמצאה גופתה בעין יעל שבירושלים. החשוד נעצר בעיירה אל-בירה, הסמוכה לרמאללה, בעקבות מידע מודיעיני שהגיע לידי חוקרי שב"כ והעובר לחקירת גורמי הביטחון. מהמשטרה נמסר כי בזירת הרצח נמצאו ראיות פורנזיות שקושרות את החשוד באופן חד משמעי לאירוע. הפלסטיני עבר מהמסגד למבנה נטוש באל-בירה שייתכן שהכיר קודם לכן, ושם נעצר בידי הימ"מ, נשלף החוצה והועבר לחקירת שב"כ. מוקדם יותר אתמול בערב התגבר החשד כי הרצח בוצע ממניע לאומני. צו איסור פרסום עדיין חל על כל פרטי החקירה. 

מוקדם יותר באותו היום דיווחו כלי התקשורת הפלסטינים על פעילות נרחבת של צה"ל ושל יחידות מיוחדות נוספות בעיירה אל-בירה, במסגרתה הוחרמו בין היתר מצלמות. בתום הפעילות התפתחו הפרות סדר שכללו ידויי אבנים אל עבר כוחות הביטחון. באירוע לא היו נפגעים. 

בתוך כך, במשטרה התייחסו באופן חריג לחקירה בעקבות פרסומים שונים ברשתות החברתיות ובכלי תקשורת אודות נסיבות הרצח. הודעת המשטרה הגיעה בין היתר בעקבות ציוץ של יאיר נתניהו, בנו של רה"מ, שסיפק גרסה משלו לנסיבות האירוע. בהודעה ביקשה המשטרה להבהיר כי "מדובר בפרסומים חסרי כל שחר, הפוגעים הן בכבוד הקורבן והן בכבוד המשפחה תוך הטעיית הציבור".

לוויתה של אורי אנסבכר ביישוב תקוע
 

לוויתה של אורי אנסבכר ביישוב תקוע ( החדשות 13)

 

מאות בני אדם הגיעו ללוויתה של אורי שנערכה אתמול בצהריים. אחותה תמה ספדה לה: "לימדת אותי להיות מאושרת, לצמוח מהקושי ולעזור לאחרים.  תכננו לעשות הרבה דברים ביחד ולטייל בפסח – וזה כבר לא יקרה". מורתה של אורי ספדה לה גם היא. "מאז אתמול נעלם החיוך מעינייך", אמרה, "כל שיחה איתך הבעת את עומק מחשבתך העצמאית. שאלת וחקרת, לא קיבלת שום דבר כמובן מאליו. פעלת נגד חוסר צדק ועוולות. נשתדל ללכת בדרכך ולתקן את העולם השבור".

אביה, הרב גדי אנסבכר, ספד גם הוא לבתו. "אני לא מאמין, לא יודע מה להגיד. תמיד ראית חד, ראית צלול, ראית הכל. בשנה האחרונה עשית את זה, ניצחת, חיית חיים שלמים".  תאיר חברתה אמרה: "ענן כבד התיישב על ירושלים, כמו רוצה להסתיר את לכתך, אני מנסה להיות ראויה לך, לחברות האמיצה שלימדת אותי כל השנים". אמה של אורי הוסיפה: "בתוכך הייתה עוצמה אדירה, אמת פנימית שמחפשת תמיד לנסות להיטיב עם כל אדם באשר הוא אדם. היית ילדה של טבע ואדמה - אוזניות, מוזיקה ויוצאת להליכות. מתפעלת כל כך מהפריחה, מהשמש מהגשם וממה שיש".

ראש הממשלה נתניהו התייחס בחשבון הטוויטר שלו לרצח. "אורי אנסבכר ז״ל נרצחה אמש באכזריות מזעזעת בירושלים", כתב, "בשעה קשה זו כולנו מחבקים את משפחת אנסבכר ואת בית משפחת תקוע. כוחות הביטחון חוקרים את הרצח, אנחנו נמצא את האחראים לו ונמצה עמם את הדין".

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס היום לרצח וכתב: "אני שולח תנחומיי למשפחת אנסבכר ולבית תקוע כולו על הירצחה של אורי ז״ל. הלב נשבר מול אובדן החיים בשיא ליבלובם והכאב גדול מנשוא. עשייתה הנדיבה של אורי למען האחר וטוב ליבה ימשיכו להאיר גם לאחר שאורה הגדול כבה".