רם בן ברק חוזר למבצעים הנועזים במוסד: "אין אדם שלא פוחד"

סגן ראש המוסד לשעבר ואיש "יש עתיד", מסביר מדוע הצטרף לפוליטיקה ומבקר בחריפות את רה"מ: "לא אסלח לנתניהו" • "המגזין" עם אושרת קוטלר

בחירות 2019: סגן ראש המוסד לשעבר והרכש הטרי של מפלגת "יש עתיד", רם בן ברק, הוא איש עטור הישגים בקהילת הביון העולמית ומי שעמד מאחורי כמה מהפעולות המורכבות ביותר של הארגון בשנים האחרונות - בהן חשיפת המידע המודיעיני שהוביל לגילויו ולתקיפתו של הכור הסורי.

בן ברק בן 61, נשוי לאיילת, רופאה בכירה במחלקה האונקולוגית ברמב"ם, אב לשלושה, ועד לא מזמן החזיק ביחד עם יו"ר חוסן לישראל, בני גנץ, בסטארט-אפ ביטחוני מבטיח שקרס אחרי סקנדל בין-לאומי שהתפוצץ בארצות הברית. לדבריו, נכנס לפוליטיקה מתוך שליחות ודאגה אמיתית לגורלה של ישראל: "איבדתי את אחי במלחמת יום הכיפורים, את האח הבכור של אמא והאח הבכור של אבא שלי. אנחנו שילמנו מחיר יקר ולכן אני בפנים". 

מי שמכיר אותו מהשירות מספר על אחד הלוחמים הנועזים יותר ששירתו במוסד. איש מבצעים מיוחדים של יחידת "קשת", או "מכבים" בעגה הפנימית, שטיפס כל הדרך אל צמרת הארגון מבלי ללכלך את הידיים יתר על המידה בפוליטיקה הארגונית. בן ברק חתום על מאות מבצעים, גם כלוחם וגם כמפקד. הרבה מאוד מבצעים חתומים על השם שלו, על רובם כמובן אי אפשר לכתוב מילה. לדבריו, "אין בן אדם שלא פוחד. יש בן אדם שמסוגל להתמודד עם הפחד ולהתגבר עליו, ויש בן אדם שזה משתק אותו. אני יודע לחיות איתו טוב, אבל אני חושש כל הזמן, דאגן. איש מוסד קלאסי". 

 רם בן ברק בתקופת שירותו במוסד
 

רם בן ברק בתקופת שירותו במוסד (החדשות 13 )

 

באפריל 1991 הפרצוף של המרגל הצעיר נישא על פני עיתונים בכל העולם, לאחר שמבצע של הטמנת האזנות סתר בארון התקשורת של השגרירות האיראנית בניקוסיה נחשף, ובן ברק נעצר יחד עם שלושה אנשי מוסד נוספים. אך למרות השערורייה בקפריסין, הוא חזר לשטח. 

"המשטרה תפסה אותנו, שוטר שחשד בסיפור הכיסוי שלנו. פתאום מצאתי את עצמי אזוק לכיסא, ולא זזתי מהסיפור כיסוי שלי לא משנה מה. איך השופט אמר במשפט - 'אני יודע בדיוק מה באתם לעשות, לצערי הרב אני לא יכול להוכיח את זה'. למחרת כשחזרתי, התמונות שלי היו מרוחות על כל העיתון".

שירת הברבור תגיע עשרות מבצעים מאוחר יותר -  תפיסת החומרים שחשפו כי סוריה בונה בדיר א-זור כור גרעיני. בן ברק נמנע מלחשוף את חלקו בפרשה, אך על פי פרסומים זרים המבצע התרחש במארס 2007 בווינה. הנציג הסורי של הוועדה לאנרגיה אטומית שהיה על הכוונת של המוסד התסובב עם מחשב נייד שאצר צילומים מפלילים על הכור שנבנה אז בסוריה, שבשלב הזה איש מקהילת המודיעין בישראל לא ידע עליו יותר מדי.

לפי הפרסומים יחידתו של בן ברק שמה ידיה על החומר הרגיש שהיה משול ל"אקדח המעשן" שהוביל למסקנה החד משמעית אודות תוכניותיה הגרעיניות של דמשק. 

רם בן ברק
 

רם בן ברק (החדשות 13 )

 

עם ראש הארגון בזמנו, מאיר דגן, הייתה לו מערכת יחסים יוצאת דופן. יש מי שטוען שמערכת היחסים הקרובה עם דגן הייתה מה שטרפד את עתידו. בדצמבר 2015 ראש הממשלה הכריז על ראש המוסד החדש, יוסי כהן, ועד לרגע האחרון בן ברק לא ידע אם התפקיד שלו. בסביבתו של ברק בן בטוחים שהוא סומן על ידי משפחת נתניהו כמי שיושב בצד הלא נכון של הגדר. "זה שהצליחו לייצר כאן איזשהו שיח שאנשים כמו מאיר דגן, כמוני וכמו אלופים בצה"ל הם בוגדים, זה יצר כאן שיח של פילוג. ועל זה אני לא אסלח לו", אמר בעודו מתייחס לראש הממשלה נתניהו. 

"אופטימיות מבצעית", ככה קוראים לזה במוסד. המושג גורס שכל מה שצריך כדי לבצע משימה שנתפסת כבלתי אפשרית –היא להתחיל אותה והשאר כבר יתחבר. אבל הנה שיעור אחד שכנראה עוד יגיע - הפוליטיקה הישראלית יודעת להיות יותר מסוכנת ופחות צפויה מחיסול בלב טהרן.