"פעילות ארה"ב בגבול ישראל-לבנון עלולה להוביל לעימות באזור"

שגריר רוסיה בביירות טען בריאיון ל"ספוטניק" כי הפעולות האמריקניות נועדו לזרוע מחלוקות באזור, וכי מדיניות הבית הלבן כלפי איראן וחזבאללה עשויה אף היא לגרום למתיחות

אלכסנדר זסיפקין, שגריר רוסיה בלבנון, התריע היום (שבת) כי הפעילות האמריקנית באזור הגבול בין ישראל ולבנון עלולה להחריף את העימות בין שתי המדינות. את הדברים אמר בריאיון ל"ספוטניק". עוד הוסיף השגריר כי מדיניות הבית הלבן בנוגע לאיראן וחזבאללה עלולה אף היא לגרום להסלמה במצב המתוח באזור.

לדברי השגריר, "לא ניתן לקבוע דבר בוודאות בכל הנוגע לקונפליקט בין לבנון וישראל, כיוון שהאזור מצוי בצומת דרכים. עמי שתי המדינות מבקשים לחזור לרגיעה, להשיב את החיים השלווים לאזור ולפתח שיתוף פעולה. במקום זה, האמריקנים מסיתים את הצדדים להיקלע לקונפליקטים חדשים". זסיפקין הדגיש כי במקום לנסות להתמודד עם מתחים באזור בשיתוף פעולה עם רוסיה ומדינות אחרות, ארה"ב השיקה מסע תעמולה נגד איראן וחזבאללה, והפכה את המצב המתוח באזור לרגיש עוד יותר.

 
 
מבצע מגן צפוני
 

מבצע מגן צפוני (רויטרס )

 

לפני כשבוע תקף ראש הממשלה בנימין נתניהו את הממשלה החדשה שהוקמה בלבנון: "חזבאללה הצטרף לממשלת לבנון, ועכשיו הוא שולט בממשלה, וכך למעשה איראן שולטת בה". נתניהו אמר את הדברים בתדרוך שערך למשלחת שגרירי האו"ם שהגיעו לישראל על מנת לסייר בגבול הצפוני. נתניהו התייחס גם למבצע "מגן צפוני" שהסתיים לפני כשלושה שבועות: "כמו שעצרנו את המנהרות, כך נעצור את כל מעשי התוקפנות מלבנון, סוריה או מאיראן - בעשותנו כך אנו מגנים לא רק על עצמנו, אלא גם על שכנינו".

בדבריו, התייחס נתניהו לתפקיד או"ם ביחס לישראל: "מנהרות הטרור שבאמצעותן ניסה חזבאללה להיכנס אל תוך שטח ישראל מהוות הפרה בוטה של החוקים הבין-לאומיים. עצם הגעתם לישראל מעידה על ההגינות והיושרה שלכם, אני מקווה שזה יאפיין גם את האו"ם, שרק בשנה האחרונה קיבל 20 החלטות נגד ישראל ואילו שש בלבד נגד מדינות אחרות, בהן סוריה, איראן וסודאן - מדובר בלי ספק באבסורד". לדבריו, "מה שחשוב הוא לא רק שתראו את האמת, אלא גם שתדבררו אותה - אנו רוצים לראות אתכם משנים את החלטותיכם".

בתגובה לנאומו, סגן מזכ"ל ארגון חזבאללה, נעים קאסם, אמר בריאיון לטלוויזיה הלבנונית כי "הממשלה החדשה שקמה היא ממשלת אחדות", אמר קאסם, "ויש בה שלושה שרים בלבד מטעם חזבאללה. ישראל לא זקוקה להצהרות כאלו כדי להצדיק תקיפה בלבנון – אך בלאו הכי נראה כי אינה מוכנה לעימות".

לפני כחודש הודיע דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, על חשיפת מנהרת טרור שישית היוצאת משטח לבנון לישראל. המנהרה שאותרה יצאה מהכפר רמיה הסמוך ליישוב זרעית - זוהי המנהרה השנייה שנחשפה באזור. מנליס הודיע כי המנהרה הזאת היא האחרונה שאותרה, ובכך הסתיים למעשה מבצע "מגן צפוני", שהחל לפני כחודש וחצי. לדבריו, הושלם איתור כלל התוואים שנחפרו על ידי חזבאללה וחצו את הגבול לשטח ישראל, וכי נטרול התוואי יושלם בימים הקרובים.