נתניהו ובן סלמאן, רויטרס

הפגישות והמסרים החשאיים - כך נרקמים קשרי ישראל ומדינות המפרץ

ב-25 השנים האחרונות רקמה ישראל קשרים עם בחריין, איחוד האמירויות וסעודיה. עם זאת, למגעים קשה להבשיל בצל הסוגיה הפלסטינית • הצצה לסדרת הכתבות החדשה "סודות המפרץ"

ב-25 השנים האחרונות מתקיימים מגעים חשאיים של ישראל עם בחריין, איחוד האמירויות וסעודיה נגד איראן. רוב הישראלים לא מודעים לקיומם של היחסים הכלכליים, המדיניים והביטחוניים שירושלים רוקמת עם אותן מדינות. למרות האויב המשותף מטהרן, איראן היא רק מוטיבציה אחת מתוך שורה של מוטיבציות בברית בין המדינות.

בישראל, מי שמנהל את היחסים האלו הם שני גופים, המוסד ומשרד החוץ. במהלך השנים פוליטיקאים רבים היו בסוד העניינים ובהם ראש הממשלה לשעבר אולמרט, הנוכחי נתניהו, שרת החוץ לשעבר לבני, יו"ר האופוזיציה לשעבר הרצוג ושרי הביטחון לשעבר יעלון וליברמן.

למרות ההתחממות ביחסים מאחורי הקלעים, המגעים הרשמיים נתקעים מאחורי תקרת זכוכית בדמות הסוגיה הפלסטינית. "אני חושב שלסעודים יש דעה שלילית מאוד על מר נתניהו, גישת ההיבריס שלו", אמר לחדשות 13 הנסיך טורקי אל-פייסל, לשעבר ראש המודיעין הסעודי. "מנקודת המבט הישראלית, מר נתניהו ירצה שיהיו בינינו יחסים ואז נוכל לתקן את הסוגיה הפלסטינית. נקודת המבט הסעודית הפוכה. אם הם רוצים לכונן יחסים עם סעודיה ולהיות שחקן חיובי באזור, עליהם לתקן את מצב הכיבוש, ההתנחלויות והפליטים", הוסיף.

 נתניהו ובן סלמאן
 

נתניהו ובן סלמאן (רויטרס )

 

בשבוע הבא במהדורה המרכזית: סדרת הכתבות החדשה של ברק רביד "סודות המפרץ". במסגרת הסדרה יחשוף ברק  פרטים חדשים על הברית הסודית של ישראל עם בחריין, איחוד האמירויות וסעודיה.