ניצב יורם הלוי, חטיבת דובר המשטרה

הלוי פושט מדים ומאשים: "אלשיך פעל כדי לסכל את מינויי למפכ"ל"

מפקד מחוז ירושלים לשעבר מסכם כהונה בעיר המורכבת, ומטיח ביקורת במפכ"ל היוצא: "הוא סימן אותי והפעיל נגדי את מערך הדוברות כדי למנוע ממני לרשת אותו בתפקיד"

ניצב יורם הלוי, מפקד מחוז ירושלים לשעבר, פושט את המדים ומטיח ביקורת במפכ"ל היוצא רוני אלשיך: "הפעיל נגדי את מערך הדוברות והכתיב את השאלות לבדיקת הפוליגרף שלי, כדי למנוע ממני לרשת אותו". הלוי, סוג של זאב בודד במשטרה, לא באמת רצה ללכת הביתה וחלם להתמנות למפכ"ל הבא. "יש פה עצבות", הודה. 

הלוי יכול לסכם את תקופת כהונתו בגאווה כשרחובות ירושלים השוקקים הם עדות חיה להצלחותיו כמפקד המחוז. "העיר העתיקה בירושלים מרכזת לתוכה את כולם ביחד – יהודים, נוצרים ומוסלמים", סיפר. "כל כוחות הביטחון האלו במקום שהוא דתי – אני מודה שלא היינו רוצים שיראו אותנו בעולם ככה. אבל המציאות מחייבת אותנו להיות ערניים כל הזמן", הוסיף.

במחנה הפליטים שועפאט, שפעם היה מרכז של פשיעה וסמים קשים, קידמו את הלוי בברכה. "הוא היחיד שעזר לנו, אין מה לדבר" סיפר הממונה על מחנה הפליטים. "פעם זה היה מקום של חושך. המצב היה קשה מאוד. היו פה גניבות, סמים ואפילו מפעל סמים בשכונה. היום יש לנו תחנה משטרה פה והמקום נקי. העבריינים ברחו מפה, אין רצח ואין גניבות".

 המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך בועידת ישראל לעסקים
 

המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך בועידת ישראל לעסקים (חדשות 13)

 

לטענת סביבת הלוי, מהרגע שרוני אלשיך הגיע להיות מפכ"ל הוא סימן אותו כמי שעלול לרשת אותו ולכן פעל לסכל מבעוד מועד את המינוי שלו. "הוא לא נהג כלפיי בהגינות. אני חושב שאחד התפקידים המרכזיים של ראש ארגון הוא דווקא לטפח את הפקודים שלו ולאפשר להם להתפתח", אמר הלוי. את הטענה כאילו הוא קשור לבלפור הוא ביטל: "אני מקורב למשפחה שלי. לא לבלפור ולא לשום מקום אחר. לא היה ולא נברא דבר כזה מעולם".

"יש כאלה שלא רוצים אותך או מישהו אחר ואתה מרגיש את זה כשאתה מנסה ללכת קדימה ולהשיג את התוצאה. בסוף אתה נופל לפני שאתה מגיע אליה", רמז הלוי, שגם כעס על השר ארדן שאחרי שמינוי אדרי לא צלח, חשש להביא אותו לוועדת גולדברג. "זה שאני יודע מי דיבר נגדי בוועדה לא אומר שאני אמור להגיד. מבחינתי התוצאה היא הקובעת. אני לא רוצה להיות שותף לכל הרכילות", אמר. "אף אחד לא יפיל אותי על הרצפה, יגרור אותי וימרוט לי את הנוצות. אני יודע מה הערך שלי, מה עשיתי  ומה אני שווה למדינה. אם יכולתי לעשות יותר הייתי עושה יותר אבל 38 שנים זה יותר ממחצית חיי, יותר ממחצית גילה של המדינה. אני חושב ששמרתי על המדינה מספיק שנים. שמרתי על האזרחים – שישמרו עלי עכשיו".

 ניצב יורם הלוי
 

ניצב יורם הלוי (חטיבת דובר המשטרה)

 

מרב ניצב בדימוס רוני אלשיך נמסר בתגובה: "חזרה על אמירות פעם אחר פעם, אינן הופכות אותן לנכונות. נסיבות אי מינויו של ניצב יורם הלוי למפכ"ל נוגעות למעשיו הוא ולהתייחסות אליהם על ידי הגורמים הממנים מפכ"ל בישראל. מפכ"ל פורש איננו אחד מהם!  לפחות על פי מה שפורסם בתקשורת, הסיבות לאי מינויו הוסברו לו באופן מפורש על ידי היועץ המשפטי לממשלה. הטלת דופי במפכ"ל היוצא לא תשנה את מערכת הערכים שלו ואת מחויבתו לחוק ולנורמות ציבוריות גבוהות. אין בכך כדי להאפיל על הישגיו של ניצב הלוי במחוז ירושלים והמפכ"ל היוצא הביע הערכתו להישגים אלה פעמים רבות כולל באופן פומבי. אלשיך מאחל לו בהצלחה בחייו האזרחיים".