מסתמן: למרות הסקרים המחמיאים - איחוד בין גנץ ללפיד מתרחק

יו"ר חוסן לישראל צפוי למנות את שמעון בטאט לגורם שיארגן את מטה יום הבחירות במפלגה - ובכך לאותת ליו"ר יש עתיד, כי ללא התגמשות מצדו - האיחוד לא יצא אל הפועל

למרות הסקרים המחמיאים והלחץ של גורמים במחנה המרכז-שמאל מסתמן כי איחוד אפשרי בין יש עתיד לחוסן ישראל - מתרחק. בני גנץ וסגנו ברשימה, שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, צפויים למנות את שמעון בטאט, יו"ר מטה הבחירות של יצחק (בוז'י) הרצוג לגורם שיארגן את מטה יום הבחירות במפלגה. מהלך כזה עשוי לאותת ליאיר לפיד כי המפלגה החדשה לא זקוקה לכושר הניהול של מפלגתו, שרצה כבר בשתי מערכות בחירות, ובכך לסתום את הגולל לאיחוד אפשרי.

אורלי לוי אבקסיס, יו"ר מפלגת גשר, שזקוקה לאיחוד עם גנץ כדי להיכנס לכנסת הבאה, כך לפחות לפי הסקרים, מתרחקת אף היא מאיחוד אפשרי. לוי צפויה לעבור למשרדים גדולים בשבוע הקרוב ואף לעבות את הצוות שלה, במה שעשוי לאותת על כך שהיא מכוונת לרוץ לבדה. איחוד אחר שיכול בכל זאת לצאת אל הפועל הוא בין מפלגת העבודה למרצ. אבי גבאי אמנם מתנגד לאיחוד כזה, אך נראה כי לאחר הפריימריז, שייערכו ביום שני, ח"כים במפלגה יחלו לנהל מגעים עם יו"ר מרצ, תמר זנדברג.

 
 
 
יאיר לפיד ובני גנץ
 

יאיר לפיד ובני גנץ (רויטרס)

 

כמו כן, פורסם הערב בחדשות 13 כי בין התורמים למפלגתו של גנץ נמנה גם המיליארדר אלפרד אקירוב. איש העסקים הישראלי אישר את הדברים, אך טען כי תרם אך ורק כחוק. אקירוב הוא חבר אישי קרוב של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שנפגע קשות מהיחס של יאיר לפיד אליו.

באירוע נוסף הקשור לבחירות הקרבות, הכריז ח"כ אחמד טיבי שרשימתו, תע"ל, תרוץ לבד לכנסת ה-21, וקרא למרכיבי הרשימה המשותפת לחתום על אמנת כבוד והסכם עודפים משותף. את הדברים אמר במהלך נאום פתיחת ועידת התנועה הערבית להתחדשות. טיבי הוסיף: "תם עידן חלוקת המנדטים מאחרים. הם אינם רכוש של אף אחד".

אתמול פורסם בחדשות 13 סקר שממנו עולה כי במידה והבחירות יתקיימו היום, מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו תקבל 32 מנדטים, עלייה בשני מנדטים מהסקר הקודם, ואילו מפלגת חוסן לישראל תשמור על כוחה ותקבל 24 מנדטים. עם זאת, אם תקום רשימה חדשה בראשות בני גנץ ויאיר לפיד, וכל יתר המפלגות יישארו ללא שינוי, המפלגה המאוחדת הייתה מקבלת 36 מנדטים ומנצחת את הליכוד עם 32 מנדטים בלבד. 

 סקר בחירות 2019
 

סקר בחירות 2019 (חדשות 13)

 

כאמור, בסקר המתאר את המפה הפוליטית כפי שהיא היום, מפלגת יש עתיד תתברג כמפלגה השלישית בגודלה עם 10 מנדטים, עלייה של מנדט אחד מהסקר הקודם, ואילו מפלגת הימין החדש, בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד, עולה ב-3 מנדטים ועומדת על 9 בסך הכל. לאחר מכן, ממוקמת הרשימה המשותפת בראשות איימן עודה עם 7 מנדטים, תע"ל בראשות אחמד טיבי עם 6 מנדטים, מפלגת העבודה ממשיכה לאבד את כוחה ותקבל 5 מנדטים.

עוד עולה כי מפלגת הבית היהודי, ללא בנט ושקד, ש"ס בראשות אריה דרעי ויהדות התורה בראשות יעקב ליצמן יקבלו 5 מנדטים. מפלגת ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן, כולנו בראשות משה כחלון ומרצ בראשות תמר זנדברג קיבלו 4 מנדטים, ואילו מפלגת התנועה בראשות ציפי לבני ומפלגת גשר בראשות אורלי לוי-אבקסיס לא עוברות את אחוז החסימה.

בתוך כך, אתמול פורסמה רשימה חלקית של חוסן לישראל, שבה שבעה שמות של מועמדים שישובצו במקומות מרכזיים ברשימה המאוחדת: אורית פרקש-הכהן - לשעבר יו"ר רשות החשמל ועו"ד בכירה במגזר העסקי, חילי טרופר - איש חינוך, מנהל תיכון ברקנו וייס ויועצו המקצועי של שר החינוך לשעבר, יועז הנדל - יו"ר המכון לאסטרטגיה ציונית ופובליציסט, מיכאל ביטון - ראש מועצת ירוחם לשעבר ומייסד שותף של מועצת הנגב, מיקי חיימוביץ' - אשת תקשורת ופעילה חברתית וסביבתית, מירב כהן - מובילת מאבק "עושק הקשישים", לשעבר חברת מועצה בירושלים וממייסדי נועת "התועררות בירושלים" וצבי האוזר - לשעבר מזכיר הממשלה. מגנץ ויעלון נמסר אתמול: "עשור שלטון נתניהו יסתיים מול הנבחרת הטובה בישראל".