אנתוני דייויס מניו אורלינס פליקנס , רויטרס

המרד נגד הלברוניזציה: למה אנתוני דייויס לא בלייקרס?

המועדון הנוצץ מאל.איי, עם סופרסטאר ומנג'ר שחשבו שמותר להם הכל, רצה לרקום עסקה עם ניו אורלינס. רק שלברון ג'יימס ומג'יק ג'ונסון לא ידעו עם מי יש להם עסק

1. CP2. זו לא הפעם הראשונה שבה הלייקרס, לחוצים לפייס את השחקן הטוב בעולם באותה תקופה כשהוא בן 33-34 ובעונתו ה-16 בליגה, מנסים לארגן טרייד על הכוכב הגדול של ניו אורלינס כדי לשפר את הסגל – ואז סיטואציה מוזרה עם הבעלים מטרפדת אותו.

באופן אירוני, אחרי שניסיון הטרייד של אנתוני דייויס כשל ולברון צולם כשהוא יושב בודד בקצה הספסל, הרחק מחבריו (?) ללייקרס, נחשו מי העלה תמונה שהטרילה את ג'יימס באינסטגרם? חברו הטוב, כריס פול. כן כן, אותו כריס פול שהעברתו ללייקרס וחבירתו לקובי בראיינט ב-2011 בוטלה, לאחר שכבר סוכמה בין הקבוצות, ע"י בעלי ההורנטס דאז. צירוף מקרים? אולי יש סיבה שבתלבושת האלטרנטיבית של הפליקנס, כתובות על החזה האותיות NO L.A.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

??‍♂️

A post shared by Chris Paul (@cp3) on

כריס טרול, השבוע

2. קדושים מעונים. כמה שנים טובות לאחר פארסת כריס פול – דייויד סטרן, כנציג 29 קבוצות הליגה שהחזיקו יחד בבעלות על ניו אורלינס אז עקב מצוקה כלכלית של הבעלים, נשמע להוראת הבעלים וביטל את העיסקה – הלייקרס נתקלים במכשול אחר בגזרת הבעלים. בראש ההיררכיה הניהולית של ניו אורלינס פליקנס עומדים היום אנשי ניו אורלינס סיינטס, קבוצת הפוטבול של עיר המארדי גרא (שאגב, הפסידה לנציגה של לוס אנג'לס ונעצרה בדרך לסופרבול, בצורה כואבת ומרגיזה במיוחד).

בעלת השליטה גייל בנסון, אלמנתו של הבעלים שהלך לעולמו, וראש מחלקת הכדורסל מיקי לומיס, שקיבל תפקיד בכיר גם בפליקנס, מופקדים כיום גם על קבוצת הפוטבול המקומית וגם על קבוצת הכדורסל. וב-NFL, בניגוד ל-NBA וכפי שראינו בפרשת קולין קאפרניק, המנהלים עדיין מנהלים את הליגה, והשחקנים - משחקים. אם אתם צופים ב-NBA בשנים האחרונות וזה נשמע לכם מוזר, אולי הבעיה היא לא בכם.

ווג' רב-שימושי

3. האצבע בסכר. כמו ההגעה של לברון ללייקרס, לה קדמו הרבה רמזים, גם ההגעה של אנתוני דייויס ללייקרס נראתה כבר כמו עובדה מוגמרת. זה התחיל בהחלפת הסוכן בסוכנו וחברו של ג'יימס, ריץ' פול, מהסוכנים רבי ההשפעה ביותר בליגה. ונמשך בהערה "אגבית" של ג'יימס על כך שהיה רוצה לשחק עם אנתוני דייויס, ערב משחק בין הקבוצות, שטילטלה את הפליקנס וגרמה למאמן אלווין ג'נטרי להסתובב כמו סהרורי ולמלמל 'אנחנו לא עושים עליו טרייד'. אחרי המשחק, בו הלייקרס ניצחו, ג'יימס ודייויס יצאו לארוחת ערב יחד; דייויס אף הגיב לתמונה באינסטגרם מהמשחק, בה קייל קוזמה בדרך להטביע עליו, בטקסט המדהים "לא באמת ניסיתי לקפוץ".

 לברון ואנתוני דייויס

לברון ואנתוני דייויס בדצמבר, לפני ארוחת הערב המפורסמת (רויטרס )

 

הנהלת הפליקנס "לא הבינה" את הרמזים, אז השילוש הקדוש של הסוכן, השחקן ורוח המג'יק עבר למעשים פרקטיים יותר. לפני שבוע וחצי שידר פול דרך אדריאן וויינרובסקי מ-ESPN, הסקופר מספר אחת בליגה, את בקשת הטרייד שלו מהפליקנס, ובהמשך הבהיר למי שצריך שישמח למצוא את עצמו במקרה חולק את חדר ההלבשה הצהוב-סגול עם לברון. רק שלדייויס, בניגוד לשחקנים אחרים שמנסים להכתיב למנהלים מה לעשות, יש חוזה לעוד עונה וחצי, ויש עוד קבוצה עם נכסים אטרקטיביים בפוטנציה שרוצה אותו – בוסטון.

הפליקנס, בשלב זה היה כבר די ברור, לא שמחו במיוחד למלא את בקשתו של הסופרסטאר, שאף הוסר בצעד חריג מסרטוני הווידאו באולם למרות שעדיין היה בסגל. אבל הנקמה הוגשה הפעם קרה ואכזרית. לווג', למדו בלייקרס, יש שני צדדים. אותו עיתונאי מוערך דיווח כעבור כמה ימים כי דל דמפס, המנג'ר של הפליקנס, אפילו לא עונה למג'יק לסלולרי. אחרי ההשפלה הזו, בה נראה מבחינת מג'יק שהמצב כבר לא יכול להיות יותר גרוע, דמפס דווקא ענה - אבל בהמשך למנטרה שהנחילו ליודוקוליס ליפשיץ הוריו, הוא חייך, והמצב, כמו שמלמד הציוץ הלועג הבא, באמת היה יותר גרוע.

4. לא אחת, לא שתיים, לא שלוש. בזמן שרוב העסקאות הגדולות בליגה נסגרות מאחורי הקלעים, המו"מ בין הלייקרס לפליקנס היה ניתוח לב פתוח בהקרנת ענק ל-300 מיליון איש. כמו סוחר משוגע בדוכן שטיחים בבזאר טורקי, ניו אורלינס גרמה למג'יק להעלות כל פעם את גובה ההצעות, ופרטיהן דלפו לתקשורת באורח מסתורי; כשהאבק שקע, בסופו של דבר 60% מהסגל הבכיר של הלייקרס, וכל שחקן צעיר ומוכשר, הוזכר לפחות פעם אחת כמועמד לעבור לפליקנס בטרייד על דייויס.

היו שם הצעות, שגם בהשוואה להצעה שבוסטון תוכל להגיש בקיץ היו מרשימות; לפי אחת הגרסאות, שלעולם לא נדע אם היתה נכונה, מג'יק הציע את כל חמשת הצעירים שהלייקרס גידלו בעדינות בגינה – קייל קוזמה, ברנדון אינגרם, לונזו בול, ג'וש הארט ואיביצה זובאץ, חמישייה שמתוכה 2-3 שחקנים עם פוטנציאל אולסטאר, והיתה בוודאות משפרת את הפליקנס לטווח הרחוק ומכריחה את לוק וולטון לאסוף מתנדבים מזדמנים מהקהל כדי להרכיב רוטציה סבירה (מקורות בלייקרס, בעיתונות המקומית בעיקר, ניסו להסביר שזה לא נכון ושלא יותר משניים מהם הוצעו במקביל). בנוסף, הפליקנס ביקשו לפי אחד הדיווחים בין 6 ל-8 בחירות דראפט (!!) מהלייקרס. מכונות המימ'ס באינטרנט היו צריכות לעבוד שעות נוספות כדי לייצר מספיק גיפים של לברון המום.

ההשפעה ניכרה על הלייקרס. באותו לילה בו התפרסם הצילום המדהים של ג'יימס, הגיעה גם תוצאה מדהימה לא פחות – תבוסה ב-42 הפרש באינדיאנה שמשחקת ללא כוכבה הפצוע ויקטור אולאדיפו, הגדולה בקריירה של לברון. לברנדון אינגרם שרו ביציע "ג'יימס הולך להעביר אותך בטרייד" כשניגש לזריקות עונשין. הקבוצה נראתה מרוסקת מבפנים ועם בעיות כימיה קשות. אבל לברון, ששואף לשחזר את עידן השואוטיים של מספר 32 מג'יק ג'ונסון, הודה בפוסט נרגש על כך שהגיע למספר 32 – באלפים – של נקודות.

לקחתי את השחקן שלך

5. דווקא עכשיו. הפליקנס לא עשו שום דבר שסן אנטוניו ואינדיאנה לא עשו קודם, כשסירבו להעביר את הכוכב שלהן ללייקרס בשנים האחרונות (במקרה של הפייסרס, היה גם סכסוך בין סוכנו של פול ג'ורג' ללייקרס; הספרס לא יתנו ללייקרס מתנות כאלה עד שהנכדים של פופוביץ' יעלו על החללית למאדים). הם רק עשו את זה בוטה יותר, ארסי יותר ועם כמויות עצומות של שמחה לאיד, שהתבטאו בהדלפות על דחייה חוזרת ונשנית של הצעות מטורפות, עד שמג'יק משך את ידיו משולחן המשא ומתן ונכנע. היי לייקרס, רוצים אנתוני? שמענו שכרמלו פנוי.

במובן מסוים, בניו אורלינס העבירו ללייקרס מסר: המועדון שבמשך שנים עשה בליגה כבשלו, מג'יק ג'ונסון שיושב בתוכנית אירוח ומדבר בקריצות על פול ג'ורג' כשהוא תחת חוזה בקבוצה אחרת (ונקנס ב-500 אלף דולר), ולברון ג'יימס שמחזיק סוכן-חבר בעל השפעה ובטוח שיוכל לתמרן אליו את הפרטנר הבא כרצונו – עד למצב בו בדראפט הכוחות לאולסטאר, יאניס אומר לו ש"לקחתי שחקן שלך" על בן סימונס מפילדלפיה (המיוצג באותה סוכנות), לברון עונה בקללה מחויכת ובסוף סוגר מול יאניס טרייד על ווסטברוק – הגיעו לנקודה בה אף אחד לא מוכן לעזור להם, פרינציפ.

נכון, הלייקרס הם לא המועדון הראשון שמפעיל לחצים על יריבות, אבל נדמה שאף קומבינציה של מנהל וסופרסטאר לא עשו את זה בצורה כל כך בוטה, ומהמקפצה. אתם יודעים מה הדבר היחיד שכיף יותר למועדון בינוני משוק קטן מאשר לתת סנוקרת לאחד מהסמלים הגדולים בתולדות הכדורסל? לעשות את זה לשניים מהם, בבת אחת.

6. סוללת נ"מ. קצת כמו הבחור שנפל מקורס טיס והחליט להתגייס לנ"מ, הפליקנס החליטו שאם הם לא מגיעים לפלייאוף עם דייויס, אף אחד לא יגיע לפלייאוף השנה עם דייויס. הקבוצה שלהם תמשיך לשייט אל בחירת לוטרי, ותבחן שוב את האופציות בקיץ. לא בטוח, אגב, שהן יהיו מפתות כמו שהן נראות עכשיו: בוסטון עלולה לאבד את קיירי אירווינג ואביו של דייויס ממילא לא רוצה שבנו יילך לשם, מה שיעמיד בספק את הנכונות של דני איינג' לוותר על הגביע הקדוש ג'ייסון טייטום; והניקס עלולים לא לזכות בזאיון וויליאמסון מדיוק בדראפט, מה שימנע מהם את הנכס היחיד שיכול להיות שווה עיסקה שכזו.

לפעמים צריך להקריב, וניו אורלינס פליקנס עשתה צעד של הקרבה, שאולי עלה לה בעתיד טוב יותר ואולי עוד יעלה למנג'ר שלה במשרתו: היא החליטה לתקוע את האצבע בסכר, למרוד בלברוניזציה - המצב בו השחקנים מנהלים את הקבוצות והבעלים - שפשטה ופשתה בליגה בשנים האחרונות, ולקבל החלטות מנקודת מבט עסקית קרה, עם אורך נשימה ובקצב שלה, במקום לקבל אותן עם אקדח מכוון לרקה.

ובכלל, כשחושבים על זה, המועדון הזה לא הצליח מעולם להגיע לגמר המערב, או לייצר הצלחה לאורך זמן, למרות שנהנה מכמה מהשחקנים המשובחים ביותר שהליגה הזו הכירה. כך שיכול להיות שפיצוץ בועת הזחיחות של לברון ומג'יק, עצירה בפוטנציה של רצף הופעות הפלייאוף של ג'יימס, ואולי הבאה להתפטרות של נשיא הלייקרס שהצהיר כי יעזוב אם לא ישיג כוכב נוסף, תירשם כהישג הגדול ביותר בתולדותיו עד עכשיו. אמנם לא מקבלים מזה שום גביע לארון, אבל ככה זה כשאתה קבוצה משוק קטן: לא תמיד חייבים לקחת אליפות, כדי להרגיש שהשגת משהו.

  • תגיות:
  • NBA