כוחות צבא אמריקניים בסוריה, רויטרס

דיווח בארה"ב: נסיגת הכוחות מסוריה תושלם עד סוף אפריל

לפי ה"וול סטריט ג'ורנל", נסיגת כל כוחות הצבא האמריקנים תסתיים בעוד כחודשיים וחצי, זאת למרות העובדה שעדיין לא הוצגה תוכנית מסודרת להגנה על שותפיהם הכורדים באזור

ארצות הברית מתכננת להוציא את כל כוחותיה הצבאיים מסוריה עד סוף חודש אפריל – כך דווח אמש (חמישי) בוול סטריט ג'ורנל. לפי הדיווח, הנסיגה תושלם בעוד כחודשיים וחצי למרות העובדה שממשלתו של הנשיא טראמפ עדיין לא הציגה תוכנית סדורה להגנה על שותפיה הכורדים באזור.

מוקדם יותר השבוע, אישר הסנאט האמריקני את הצעת החוק של מיץ' מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקני, לפיה הממשל צריך לבדוק אם אכן ארגוני הטרור בסוריה ובאפגניסטן הובסו ואינם מהווים איום לפני שתחל נסיגת הכוחות האמריקניים מהמדינות מוכות המלחמה. יוזם החוק טען כי "ארגוני הטרור עדיין מהווים איום רציני", וכי "יש להבטיח את תבוסתם לפני נסיגה משמעותית".
 

70 סנאטורים הצביעו בעד התיקון לחוק, בעוד ש-26 התנגדו לו. עם זאת, בשלב זה מדובר בהליך פרוצדורלי בלבד, שאינו מחייב את הנשיא דונלד טראמפ, שהכריז על נסיגה לפני כחודשיים. כדי שהחוק יקבל תוקף הוא צריך לעבור גם בבית הנבחרים, אך שם הוא צפוי להידחות לנוכח הרוב הדמוקרטי, התומך בנסיגה הכוחות האמריקניים מהמזרח התיכון והחזרת החיילים לארה"ב.

מיץ' מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט
 

מיץ' מקונל, מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט (רויטרס )

 

לפני שבוע הודיע מקונל כי הוא יקדם את החקיקה בסנאט, בניגוד להצהרותיו של טראמפ. מההצעה עלה כי מקונל מכיר בהתקדמות שחלה במאבק נגד דאע"ש ואל-קאעידה בסוריה ובאפגניסטן, אבל מזהיר מפני "נסיגה תלולה" במידה ולא ינקטו מאמצים על מנת לשמר את ההישגים. מההצעה עלה כי במצב כזה עלול להיווצר באזור ואקום שעלול להתמלא על ידי רוסיה או איראן.
 

כמו כן, לפני כשבועיים דווח בסוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו כי צבא ארצות הברית פרס כ-600 מאות חיילים בסוריה כדי להגביר את האבטחה, בצל נסיגת הכוחות הצפויה. זאת לאחר שבחודש שעבר נהרגו ארבעה אמריקנים בהם שני חיילים, אזרח עובד הפנטגון וקבלן, בפיגוע בעיר מנבג' שבצפון סוריה. על פי אתר המזוהה עם דאע"ש, הארגון הקיצוני שלח מחבל מתאבד שהתפוצץ בסמוך לכוחות סיור של צבא ארצות הברית. 

 כוחות אמריקניים בסוריה
 

כוחות אמריקניים בסוריה (רויטרס)

 

לפני כשלושה שבועות הודיעה הקואליציה נגד דאע"ש באופן רשמי כי צבא ארצות הברית החל להוציא כוחות מסוריה. במקביל, דווח ב-CNN כי הצבא האמריקני החל להוציא ציוד צבאי מסוריה. גורם אמריקני, המעורה בתוכנית הנסיגה, אמר אז לרשת הטלוויזיה כי "מספר משאות" כבר הועברו על ידי מטוסים וכלי רכב, אך סירב לנקוט באיזה ציוד מדובר ומאיפה לקחו אותו.

כזכור, הנשיא טראמפ הודיע לפני כחודשיים על החלטתו להסיג את כל כוחות הצבא האמריקניים מסוריה. ההחלטה הפתיעה בכירים בממשל ומפקדים בצבא, ואף הובילה להתפטרותו של שר ההגנה ג'ים מאטיס.