קושנר יגיע למזה"ת כדי לדון ב"עסקת המאה" עם מנהיגים ערבים

יועצו של טראמפ יבקר עם משלחת אמריקנית בסוף החודש בסעודיה, בחריין, קטאר ומספר מדינות נוספות כדי להציג את הצד הכלכלי של התוכנית, אך לא את סוגיות הליבה הפוליטיות

יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ג'ארד קושנר, ושליח הבית הלבן למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, יגיעו בסוף פברואר לביקור במזרח התיכון כדי לדון עם מנהיגים ערבים בתוכנית השלום של טראמפ ולבקש את תמיכתם. כך מסרו אתמול (חמישי) בכירים בבית הלבן.

אל קושנר וגרינבלט יצטרפו שליח משרד החוץ האמריקני, בריאן הוק, ועוזרו של קושנר, אבי ברקוביץ'. חברי המשלחת, שיבקרו בסעודיה, עומאן, איחוד האמירויות, בחריין, קטאר ומרוקו לא ישוחחו על סוגיית הליבה הפוליטיות עם הדיפלומטים עמם ייפגשו, אלא ינסו לבחון את מידת התמיכה לחלקה הכלכלי של התוכנית, שאמורה לכלול שילוב של סיוע והשקעות עבור העם הפלסטיני.

 ג'ייסון גרינבלט
 

ג'ייסון גרינבלט (רויטרס)

 

בשבוע שעבר פורסם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להיפגש בוועידה בנושא המזרח התיכון שתתקיים בשבוע הבא בוורשה בירת פולין עם בכירי "צוות השלום" של הבית הלבן – יקושנר וגרינבלט. השניים שישתתפו בוועידה, שתיפתח ב-13 בפברואר, צפויים לדון עם נתניהו בתכנית השלום של הנשיא טראמפ ובקידום היחסים בין ישראל למדינות ערב.

בכירים בבית הלבן ציינו שקושנר וגרינבלט צפויים להיפגש במהלך הוועידה עם שורה של שרי חוץ ממדינות ערב וממדינות אירופה כדי לדון עמם בנושא תכנית השלום של טראמפ. בוועידה ישתתפו שרי החוץ של סעודיה, בחריין, איחוד האמירויות, עומאן וירדן. נציגים מהרשות הפלסטינית ומאיראן לא הוזמנו לוועידה. קושנר צפוי להשתתף באחד הפאנלים שיתקיימו בוועידה, אך עדיין לא ברור אם יחשוף פרטים לגבי תכנית השלום.

בחדשות 13 פורסמו לפי כחודש פרטים חדשים על תוכנית השלום הרוקמת עור והגידים. התוכנית, שגובשה בבית הלבן, ושאותה מעוניין טראמפ להציג בחודשים הקרובים, כוללת הקמת מדינה פלסטינית בכ-90% משטחי הגדה עם בירה בחלקים ממזרח ירושלים, כך נמסר בתדרוך שקיים בכיר אמריקני, שהרישומים מאחד המשתתפים בו הגיעו לידי חדשות 13. כמו כן, התנחלויות מבודדות מחוץ לגושים לא יורחבו, ומאחזים לא חוקיים יפונו.

 נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ
 

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ (רויטרס )

 

תוכנית השלום של טראמפ כפי שתיאר אותה הבכיר האמריקני באותו תדרוך היא הנוחה ביותר מבחינת ישראל בשני העשורים האחרונים וכוללת את הוויתורים המינימליים ביותר. עם זאת, התוכנית עדיין כוללת ויתורים משמעותיים הן בכל הנוגע לטריטוריה והן בנוגע למזרח ירושלים. ספק אם ממשלת הימין הנוכחית בישראל או כל ממשלת ימין עתידית, אם כזו תוקם אחרי הבחירות, תהיה מסוגלת לקבל תוכנית כזו.

בתדרוך נמסר כי התוכנית כוללת הקמת מדינה פלסטינית על שטח שהוא יותר מפי שניים מגודלם של שטחי A ו-B, בהם שולטת הרשות הפלסטינית כיום. כלומר, מדובר בשטח של כ-90% מהגדה המערבית. התוכנית של טראמפ כוללת גם עיקרון של Swap – חילופי שטחים בין ישראל לפלסטינים לגבי החלקים בגדה המערבית אותם תספח ישראל. טרם התברר מהו היקף החילופים.

אחד החידושים המשמעותיים ביותר בתוכנית השלום, ביחס לתוכנית הקודמות, נוגע להתנחלויות. האמריקנים חילקו את ההתנחלויות לשלוש קבוצות – הראשונה, גושי התנחלויות הגדולים כמו גוש עציון, מעלה אדומים, אלפי מנשה ואריאל יסופחו לישראל בדומה לכל תכניות השלום הקודמות. השנייה, ההתנחלויות המבודדות כמו איתמר, יצהר או תפוח לא יפונו, אך גם לא יוכלו להגדיל את שטחן והבניה בהן תוקפא. הקבוצה השלישית היא מאחזים שמוגדרים בלתי חוקיים על פי החוק הישראלי – יפונו.

עוד אמר הבכיר האמריקני בתדרוך כי התוכנית של טראמפ תחלק את ירושלים לשתי בירות מבחינת ריבונות – בירת ישראל במערב ירושלים ובחלקים מסוימים ממזרח העיר, ובירת פלסטין במזרח י-ם עם ריבונות פלסטינית על רוב השכונות הערביות בעיר.

 בכל הנוגע למקומות הקדושים, כמו הר הבית, הכותל המערבי, העיר העתיקה ואזורים צמודים כמו סילוואן והר הזיתים, יישארו בריבונות ישראלית אך בניהול משותף עם הפלסטינים, ירדן ואולי מדינות נוספות.

הגורם שנכח בתדרוך ציין כי הבכיר האמריקני הדגיש כי הבית הלבן מעריך שהפלסטינים ידחו את התוכנית, אך אותו בכיר, טראמפ ואנשיו מצפים שישראל לא תדחה על הסף ותיתן תשובה חיובית. לדבריו, הנשיא האמריקני מאוד רצה לפרסם את התוכנית כבר לפני כמה שבועות, כפי שהציעו יועציו הקרובים. אך ההחלטה, ככל הנראה, היא לחכות עד אחרי הבחירות לכנסת ה-21 בישראל. בכיר בבית הלבן אמר לחדשות 13 בתגובה: "כמו בעבר, ספקולציות לגבי התוכן של תוכנית השלום אינן מדויקות. לא נגיב מעבר לכך".