התרגיל הענק של גבעתי, חדשות 13

האם צבא היבשה מוכן למלחמה הבאה? • ביקור בתרגיל חטיבת גבעתי

התרגיל ביקש לענות על השאלה שמטרידה את צה"ל בחודשים האחרונים, ועלתה שוב לכותרות עם פרסום דברי יאיר גולן, סגן הרמטכ"ל לשעבר - שהזהיר מפני חוסר כשירות הכוחות

אווירת הבחירות לא חודרת אל התרגיל החטיבתי של גבעתי, שאמור לענות על השאלה המהותית - האם החטיבה ערוכה למלחמה. מוכנות צבא היבשה למלחמה היא סוגייה שעלתה לכותרות בסוף השבוע האחרון, עם פרסום דבריו של סגן הרמטכ"ל לשעבר, אלוף יאיר גולן, שטען בין היתר כי קיים חוסר אמון של הפיקוד הבכיר בצבא היבשה, וכי צה"ל "אינו בונה על כוחות היבשה". כך צוטט יאיר גולן במסמך שנחשף ב-YNET. 

 
 
 
 התרגיל הענק של גבעתי
 

התרגיל הענק של גבעתי (חדשות 13 )

 

"צהל שואף לסיים גם את המלחמה הבאה עם המודיעין וחיל האוויר, ומתקיימת תפיסת עולם שסובבת סביב איך לא להפעיל את כוחות היבשה, כלומר בלי כניסה קרקעית", הזהיר גולן. התרגיל החטיבתי של גבעתי אמור היה לדמות את בקעת ירדן למתחמים המבוצרים של חזבאללה בלבנון, שאליהם תצטרך החטיבה להיכנס במלחמה הבאה. אלוף משנה דדו בר כליפא, מפקד חטיבת גבעתי, סיפר כי "אנחנו בסך הכל מאותגרים בתרגיל הזה, זה לא כל כך חלק, יש קשיים. בארבעה ימים הקרובים צפויים לנו קשיים רבים".

המסמך שנכתב ע"י גולן הוא למעשה מסמך משלים לדוח של אלוף איציק בריק, נציב קבילות חיילים וגיבור מלחמת יום הכיפורים, שהקדיש את השנה האחרונה שלו בתפקיד כדי להתריע מעל כל במה כי צבא היבשה אינו מוכן למלחמה. אל"מ בר כליפא לא מסכים עם אזהרות האלופים: "כל אחד יכול למצוא מוכנות או חוסר מוכנות, זה תלוי על מה אתה מסתכל, על האוגדה או החטיבה האחרונה בשרשרת המזון בצה"ל, ומאידך על חטיבות חוד שהשקיעו בהן את הכול. זה לא שלא יהיה קשה, אבל החטיבה מאומנת והאמצעים כשירים".