בעקבות המצב בסקרים: בכירים בעבודה ביקשו מגבאי להתאחד עם מרצ

מספר גורמים פנו ליו"ר המפלגה וביקשו ממנו לבחון על ידי סקרים אפשרות של חיבור בין המפלגות, שעומדות על 4-5 מנדטים בסקרים, על מנת להגדיל את כוחן. גבאי סירב בתוקף

כמה בכירים במפלגת העבודה פנו לאחרונה ליו"ר המפלגה אבי גבאי וביקשו ממנו לפעול לחיבור עם מרצ, או לפחות לבחון את הנושא בסקרים ולראות אילו פירות מהלך כזה עשוי להביא. זאת בעקבות המצב הרע של שתי המפלגות בסקרים. גבאי סירב בתוקף לבחון את האפשרות, אפילו לא בסקר, ולא הסביר את החלטתו. 

על פי הסקר האחרון שפורסם בחדשות 13, מפלגת העבודה נמצאת בשפל חדש עם חמישה מנדטים ואילו מרצ עוברת במעט את אחוז החסימה. בעקבות הסקרים חלה תסיסה גדולה מאוד בתוך מפלגת העבודה כלפי אבי גבאי. 

ביום שני הקרוב ייערכו במפלגת העבודה פריימריז, ועל פי הערכות, עד תאריך סגירת הרשימות ב-21 בפברואר, ייתכן שיהיה חיבור כלשהו, הדחה של גבאי על ידי חברי כנסת או פרישה של כמה ח"כים שינסו לעבור למרצ.

 אבי גבאי עם מובילי מחאת "בלי איוחד הקול אבוד"
 

אבי גבאי עם מובילי מחאת "בלי איוחד הקול אבוד" (חדשות 13 )

 

לפני כחודש, גבאי אמר כי לקראת הבחירות "יהיו הפתעות וחיבורים". את הדברים אמר במסגרת "שבתרבות" בבאר שבע".  "יהיו כאן חילופי שלטון רק אם חברי המחנה שלנו יתחייבו מול הציבור שאחרי הבחירות אנחנו נתמוך בתוך המחנה במי שהכי חזק", אמר גבאי. "חברי המחנה שלנו צריכים להתחייב שלא יישבו בממשלה של נתניהו. אני קורא לחברים במחנה שלנו להתחייב לשבת בקואליציה של שינוי. הייתי שר בממשלה של נתניהו ואני יודע שאי אפשר לשנות משם".

כאמור, מסקר של חדשות 13 עולה כי במידה והבחירות יתקיימו היום, מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו תקבל 32 מנדטים, עלייה בשני מנדטים מהסקר הקודם, ואילו מפלגת חוסן לישראל שומרת על כוחה ותקבל 24 מנדטים. עם זאת, אם תקום רשימה חדשה בראשות בני גנץ ויאיר לפיד, וכל יתר המפלגות ללא שינוי, חוסן לישראל הייתה מקבלת 36 מנדטים ומנצחת את הליכוד שקיבלה 32. 

 סקר בחירות 2019
 

סקר בחירות 2019 (חדשות 13 )

 

בסקר המתאר את המפה הפוליטית כפי שהיא היום, מפלגת יש עתיד תתברג כמפלגה השלישית בגודלה עם 10 מנדטים, עלייה של מנדט אחד מהסקר הקודם, ואילו מפלגת הימין החדש, בראשות נפתלי בנט ואיילת שקד, עולה ב-3 מנדטים ועומדת על 9 בסך הכל. לאחר מכן, ממוקמת הרשימה המשותפת בראשות איימן עודה עם 7 מנדטים, תע"ל בראשות אחמד טיבי עם 6 מנדטים, מפלגת העבודה ממשיכה לאבד את כוחה ותקבל 5 מנדטים.

עוד עולה כי מפלגת הבית היהודי, ללא בנט ושקד, ש"ס בראשות אריה דרעי ויהדות התורה בראשות יעקב ליצמן יקבלו 5 מנדטים. מפלגת ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן, כולנו בראשות משה כחלון ומרצ בראשות תמר זנדברג קיבלו 4 מנדטים, ואילו מפלגת התנועה בראשות ציפי ליבני ומפלגת גשר בראשות אורלי לוי-אבקסיס לא עוברות את אחוז החסימה.

במידה וחוסן לישראל ויש עתיד יתאחדו, מפלגת הימין החדש תקבל את אותם מנדטים, הרשימה המשותפת תרד במנדט אחד ותקבל 6, ומצבן של תע"ל, העבודה והבית היהודי לא ישתנה. עם זאת, ש"ס ויהדות התורה צפויות לקבל מנדט אחד יותר. כמו כן, מספר המנדטים של ליברמן, כחלון, ליבני ולוי-אבקסיס גם לא ישתנה.