"להבטיח את המשך המכינות": רה"מ הודיע על בדיקת אסון נחל צפית

כפי שפורסם בחדשות 13, נתניהו הכריז על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית שתבחן את שאירע באסון השיטפון בערבה, זאת לאחר שהבדיקה המשטרתית תסתיים. "המפעל הזה כ"כ חשוב בעיניי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (חמישי) כי יקים ועדת בדיקה ממשלתית לאירועי אסון נחל צפית, שבו נהרגו עשרה חניכי מכינת "בני ציון" זאת כדי "להבטיח שעבודת המכינות תתבצע לדורי דורות". על החלטתו של רה"מ פורסם לראשונה בחדשות 13. נתניהו הודיע על החלטתו במהלך טקס הנחת אבן פינה למבנה הקבע של מכינת "יונתן", על שם אחיו יוני נתניהו, בקיבוץ עלומים שבעוטף עזה.

"לפעמים קורות טרגדיות, כפי שאתם יודעים, כפי שקרה באחת המכינות לצערנו", אמר ראש הממשלה, "פגשתי את ההורים, הכאב שלהם הוא בלתי נתפס, האובדן של בנות ובן אחד, הוא כאב שמוכר לי. הם  ביקשו ממני שאקים וועדה לבירור התקלה כדי להבטיח שדבר כזה לא יקרה בעתיד, כדי שעתיד המכינות יהיה מובטח. אני מתכוון להיענות להם ברגע שהבדיקה המשטרתית תסתיים, כך אומרים לי הגורמים המשפטיים. המפעל הזה כל כך חשוב בעיניי". נתניהו הדגיש את חשיבות המכינות ואמר כי הן "מפילות מחיצות, יוצרות שותפות אמתית בין כל חלקי העם".

 הרוגי האסון בערבה
 

הרוגי האסון בערבה (החדשות 13)

 

במהלך הטקס ניהל ראש הממשלה שיח עם חניכי מכינת "יונתן" ואמר: "שונאי ישראל רק מתחלפים, הם לא נעלמו במהלך השנים. יש צוררים חדשים שפועלים באותה מידה. מה שהשתנה זה מדינת ישראל, צה"ל, והנכוחות של הדורות שנפלו כדי להגן על המדינה שלנו – זה שילוב כביר שאין לו אח או משל בהיסטוריה של עמים אחרים אבל הוא כרוך באובדן אך גם בהתרגשות גדול".

"היום ברור כשמש שאין קיום לעם היהודי בלי הקיום שלנו פה במדינת ישראל בארץ ישראל", הוסיף ראש הממשלה, "זה כבר הוכח. הוא הבין שהקיום שלנו יהיה תלוי בקיום המדינה היהודית וקיום המדינה היהודית תלוי בנכונות של כל אחד ואחד מצעיריה להרים את חרב דוד כשצריך. מה שאתם עושים פה זה להמשיך בדרך הזאת".

ההורים שילדיהם נהרגו באסון התייחסו להחלטתו של נתניהו: "לאחר כשנה מאסון מכינת בני ציון בו נספו עשרה מילדינו, אנו מברכים על החלטתו של ראש הממשלה להקמת ועדת בדיקה ציבורית ואובייקטיבית לבחינת נסיבות האסון הנורא ולקביעת אמצעים שאסון כזה לא יקרה עוד לעולם. אנו מודים לראש הממשלה מר נתניהו על הענותו לפנייתנו ומייחלים שהוועדה תעמוד במשימתה הכבדה".

הזירה נחל צפית
 

הזירה בנחל צפית (מד"א)

 

לפני כחודשיים פרסמה ועדת אהרונישקי, שהוקמה בעקבות האסון, דוח חריף, ובו היא מבקרת את הפיקוח של משרד החינוך ומשרד הביטחון על המכינות הקדם צבאיות, כמו גם את חוסר המדיניות בנוגע אליהן. בין היתר, מצאה הוועדה כי הפיקוח והסיוע המקצועי למכינות מצד משרדי הממשלה מצומצמים ביותר, וכי ההתאמה בין התקנות והכללים למתרחש בשטח - מוגבלת.

הדוח הצביע על כך שעד לאסון, משרד החינוך לא קבע כללים הנוגעים לפעילות חוץ ולהתנהלות בשגרה, בעוד משרד הביטחון לא גיבש כללים בעניין ההכנה לצה"ל והאימון הגופני. בדוח נכתב כי שני המשרדים הותירו חופש פעולה נרחב מדי למכינות, לא פיקחו על התנהלותן ואף התעלמו מהנחיות פרטניות שמגובות בנהלים בכל הקשור לפעילות המכינות ולנושאי בטיחות כוללים. עוד נקבע כי המשרדים לא פעלו כלל לסגירת מכינות שבמשך שנים רבות היה ידוע כי לא עמדו בתקנים ובכללים הבטיחותיים. כמו כן, צוין בדוח כי עקב מחסור חריף בכוח אדם, הרגולציה על מימוש התוכניות הבטיחותיות של המכינות – חלשה עד לא קיימת בכלל.

הדוח שסיפקה הוועדה, בראשות המפכ"ל לשעבר שלמה אהרונישקי, מכיל גם המלצות בטיחותיות וארגוניות במטרה להבטיח שהאסון הקשה בנחל צפית, לא יחזור על עצמו. ראשית, ממליצה הוועדה להגדיר את תחומי האחריות והסמכות של משרד החינוך ומשרד הביטחון מול המכינות הקדם צבאיות, ולחייב זאת בחוק. בדוח הומלץ להקים ועדה ארצית לבטיחות שתורכב מבעלי מקצוע ותהווה גוף מקצועי, לצד מועצת המכינות, בנושאי נהלי בטיחות. כמו כן, המליצה הוועדה על סגירת מכינות שאינן עומדות בתקנים ובסטנדרטים הבטיחותיים.

"הוועדה אשר הורכבה מאנשי מקצוע חיצוניים בתחום הבטיחות, לצד נציגי המכינות, קיבלה מנדט לטפל בבטיחות ובמוגנות במכינות הקדם צבאיות כתרבות ארגונית, כשמטרתה המרכזית היא לתת בידי בעלי התפקידים כלים בתחום הביטחון והבטיחות שיבטיחו שכולם יחזרו הביתה בשלום", אמר רנ"צ בדימוס שלמה אהרונישקי. "הדוח מציע פתרונות מעשיים לבקרה מלאה על הבטיחות בעולם המכינות, תוך מתן דגש על שינויים מהותיים שצריכים להתבצע בכל הדרגים, זאת כמובן במטרה שמקרים ואסונות כמו שהיה בנחל צפית לא יחזרו עוד".