ר"מ איטליה ג'וזפה קונטה ונשיא צרפת עמנואל מקרון , רויטרס

המשבר מחריף: צרפת הודיעה כי תחזיר את השגריר מאיטליה

הסכסוך בין המדינות הסלים לאחר שסגני ר"מ איטליה נפגשו עם מנהיגי מחאת האפודים הצהובים, כינו את מקרון "איום" וקראו לצרפתים לא לתמוך במפלגתו בבחירות לפרלמנט האירופי

שר החוץ הצרפתי, ז'אן-איב לה דריאן, הודיע היום (חמישי) כי ישיב את השגריר הצרפתי מאיטליה להתייעצות, זאת לאחר רצף של "פרובוקציות מצד רומא", לדבריו. בהצהרה שפרסם לה דריאן נכתב כי "מזה כמה חודשים צרפת ניצבת תחת מתקפה מתמשכת של האשמות חסרות בסיס והצהרות מחפירות, שלא נשמעו כדוגמתן מאז סוף מלחמת העולם השנייה". 

בתגובה להודעתו של לה דריאן אמר סגן ראש ממשלת איטליה מתאו סלביני כי "איטליה אינה מעוניינת להתווכח עם צרפת, ונציגיה יישמחו להיפגש עם נשיא צרפת".

השבת השגריר הצרפתי מאיטליה היא צעד נוסף בסכסוך המחריף בין שתי המדינות, כשברקע פגישה שקיימו השבוע סגניו של ראש ממשלת איטליה: מנהיג מפלגת חמשת הכוכבים, לואיג'י די מאיו ושר הפנים סלביני עם מנהיג מחאת "האפודים הצהובים". "הפרובוקציה החדשה היא דבר שלא יעלה על הדעת בין מדינות שכנות ושותפות בלבו של האיחוד האירופי", אמר שר החוץ הצרפתי על הפגישה.

מחאת האפודים הצהובים בפריז
 

מחאת האפודים הצהובים בפריז (רויטרס)

 

שני הפוליטיקאים האיטלקים גינו את פעולותיו של נשיא צרפת עמנואל מקרון במגוון נושאים בוערים – החל במדיניות ההגירה ותקציב המדינה של צרפת וכלה בהתנהלותו מול מחאת האפודים הצהובים האנטי-ממסדית. סלביני אף אמר כי מקרון הוא נשיא "איום" והפציר בבוחרים הצרפתים שלא לתמוך במפלגתו בבחירות לפרלמנט האירופי.

יחסיהן של שתי המדינות נמצאים במגמת התדרדרות זה זמן מה. כך למשל, בחודש שעבר טען די מאיו כי צרפת מעולם לא סיימה את הקולוניאליזם שלה באפריקה, התבטאות שבעקבותיה זומן שגריר איטליה בצרפת לשיחת נזיפה.